Ako ćemo da gradimo na starom, moramo i da uklanjamo

25.04.2024

19:35

0

Autor: R.B.

Država kao da je zaboravila da reguliše rušenje građevinskih objekata, što je osnova za pravljenje prostora za nove

Ako ćemo da gradimo na starom, moramo i da uklanjamo
Ilustracija - Copyright Profimedia

U svetu je rušenje objekata biznis kao što je i njihovo građenje, iako se ponegde naplaćuje drugačije. U Srbiji sa samo podrazumeva da (pojedini) objekti moraju da se ruše. U Zakonu o planiranju i izgradnji nema tog odeljka, ne postoje licence za izvođače radova niti školska sprema, čak ni predmet u obrazovnom sistemu koji bi obučavao stručnjake, pa se izvođači snalaze kako znaju i umeju, piše „Biznis i finansije“ (B&F).

Pritom, rušenje starih objekata u Srbiji košta više hiljada evra. Jedan od razloga jeste to što se građevinski otpad ne selektuje i ne koristi pri novoj gradnji već odlazi na deponije, uglavnom divlje. U Evropskoj uniji izvođači radova često ne naplaćuju rušenje, ali zaradu imaju od reciklaže materijala koje preuzimaju.

Ne postoji podatak o tome koliko objekata u Srbiji čeka u redu za rušenje, ali spisak je dugačak, a posao ne odmiče. Ne zna se ni koliko građevina od ukupno dva miliona bespravno podignutih neće moći da se legalizuje, pa se automatski kandiduje za tu listu.

Proces ozakonjenja kojim se to utvrđuje teče sporo, ovim tempom završiće se za oko 40 godina. Istovremeno, nelegalna gradnja se nastavlja, a prema zakonu, sve što je počelo da se gradi bez papira posle 2015. moralo bi da se ruši. Tome treba dodati i „istorijsko nasleđe“ od oko 50.000 nedovršenih zgrada i poslovnih prostora sa kojima niko ne zna šta će, ali se zna da su im dozvole i vreme za završetak radova davno istekli i da će kad-tad morati da se uklone.

Samo u Beogradu je u jednom trenutku na stolu bilo više od 4.000 rešenja za rušenje, najčešće izdatih zbog divlje gradnje, ali je te godine uklonjeno svega 45 objekata, malo iznad jednog procenta. Za više nije bilo para.

„Sekcija“ za rušenje radi jedino kada se raščišćavaju lokacije za gradnju novih objekata, ali ni to ne ide glatko. Država je zaboravila da reguliše tu oblast, nisu postavljeni standardi ni uslovi pod kojima to može da se obavi. Pitanje „šta sa građevinskim šutom“ takođe ostaje otvoreno, i pored usvojenog Zakona o odlaganju otpada, kojim je definisana nova kategorija nastala rušenjem i gradnjom.

„Urbana regeneracija“

Dejan Bojović, predsednik Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu, kaže za „B&F“ da se ta organizacija bori za podatke o objektima označenim za rušenje, kako bi, umesto „javlja mi se”, za celu zemlju mogli da naprave realnu projekciju materijala koji preostaje nakon te vrste radova. Ta procena, kaže, ne može da se radi na osnovu broja nelegalnih objekata, „jer su oni često zaštićeniji od legalno izgrađenih“.

Lokalne vlasti nemaju čak ni baze podataka o starim, započetim a nezavršenim objektima koje bi trebalo ukloniti, niti to planiraju, jer su troškovi previsoki. Ne postoje ni podaci o obimu rušenja koje se planira zbog izgradnje auto-puteva, železnica, iako je jasno da se bez toga ne može pripremiti gradilište.

24sedam/Mira Stojanović
 

 

Logičan sled je da zbog toga nema ni pripremljenih deponija, građevinski otpad se baca umesto da se reciklira, čime bi se proces učinio jeftinijim. Ali zato ima čudnih situacija, da se ruše legalni objekti radi izgradnje zgrada pod neobičnim nazivom – „urbana regeneracija“.

Ni na nebu ni na zemlji

– Rušenje kao operacija ne postoji ni u Zakonu o planiranju i izgradnji. Nemamo licence za obavljanje tog posla, ne postoji to zanimanje, čak ni predmet u sistemu obrazovanja. Imamo samo projektna rušenja koja rade nedovoljno stručna lica i imamo revizije tih projekata koje obavljaju još nekvalifikovaniji. Podrazumeva se da postoji rušenje, ali firme koje se time bave praktično rade nelegalno, nemaju, niti mogu da imaju stručnjake jer za to u Srbiji ne postoji školska sprema. Jedino što postoji kod nas su međunarodni sertifikati na osnovu evropskih principa, koje izdaje Srpska asocijacija za rušenje - navodi Bojović.

Pored toga, način na koji se kod nas organizuje rušenje objekata ne odgovara vremenu i prostoru u kome živimo.

- To je oblast ni na nebu ni na zemlji. Iako je odlaganje šuta nakon rušenja i građenja definisao Zakon o upravljanju otpadom, sektor građevine to još ne prepoznaje i ne obavezuje izvođače radova na razdvajanje materijala. Ne prati se ni put otpada, niko ne pita gde je odložen, na primer, posle rušenja na Slaviji ili na nekoj drugoj lokaciji – navodi Bojović.

Činjenica je da su šutom napunjeni Ada Huja, Makiš, deo kod "Ikee", Avala je još ranije zatrpana - kada se gradio novi toranj uporedo je niklo 17 divljih deponija.

– Imate i apsurd da su neke firme napravile divlje deponije a potom dobile posao da ih raščiste. To su naplatile i prevezle na novu lokaciju, opet divlju. Slična je situacija u većini gradova – opisuje sagovornik, ali i navodi primer Čajetine, koja je sistem upravljanja građevinskim otpadom radila zajedno sa Srpskom asocijacijom za rušenje. Sada je jedina opština sa regulisanim odlaganjem otpada, pa iako se mnogo gradi, nema nijednu divlju deponiju.

Bojović navodi da bi prilikom rušenja trebalo obratiti pažnju na to da li je objekat imao ugrađene opasne materijale poput azbesta, koji se ranije mnogo koristio, a izuzetno je opasan po zdravlje ljudi. Obično se ruši mašinski, bagerom, radi jedan čovek i mnogo kamiona, pri čemu nije bezopasan ni transport tog materijala, a ni mesto gde se on odlaže. Vinča je jedna od lokacija, ali ona prima samo selektovani otpad, jedino beton.  

Rušenje skuplje nego u EU

– Zbog toga je rušenje u Srbiji skuplje nego u EU, koja ima definisana pravila. Naše cene kreću se od 40 do 60 evra po kvadratu objekta ili 35 do 45 evra po satu, ali ako je postupak složeniji, budu i više. U zemljama EU se radi samo selektivno rušenje, znači da materijali moraju da se razdvajaju i recikliraju. Zato njihove cene nisu uporedive s našim. Oni nekad rade i besplatno rušenje, a zarada im je reciklirani materijal – Ističe Bojović,

Prema rečima predsednika Srpska asocijacija za rušenje, kod nas su retki oni koji zgradu ruše tako što razvrstavaju materijal, skidaju posebno krov, razdvajaju stolariju, beton i ostalu građu. Zato je svojevrstan fenomen kako se dodeljuje sertifikat „zelena gradnja“, kada je osnov za njegovu dodelu da se u izgradnji koristi 70 odsto recikliranog materijala, što se kod nas uopšte ne radi.  

24sedam/Katarina Mihajlović
 

 

To potvrđuje i Danilo Radulović, direktor i vlasnik firme „Radulović gradnja“, koji je u tom poslu 20 godina. Kaže kako nije čuo da se neko bavi reciklažom građevinskog materijala, iako bi to moglo da se radi čak i po metodologiji koja se sada koristi.

– Sve zavisi od objekta, ali uglavnom se prvo ručno skida krov i odvaja sa strane, ako je crep dobar može ponovo da se koristi za pokrivanje, ako j lošiji ima drugu namenu. Isto je i sa građom i stolarijom, gvožđe se takođe odvaja i prodaje. Posle idu betoni i cigle, ako su malo kvalitetniji mogu da se usitne i iskoriste za neku podlogu, prvi sloj. Ali malo ko to radi, ne isplati se. Uglavnom se to ruši mašinski. Pod uslovom da nije pomešano sa smećem ili zemljom koja se po novim pravilima odlaže posebno, sve to kao građevinski otpad ide na deponiju kojih u okolini Beograda, osim Vinče, ima još nekoliko – navodi Radulović.

Kako se kalkuliše cena

On objašnjava da postoji procedura prema kojoj vlasnik objekta mora prvo da napravi projekat rušenja, tehničko lice koje je za to zaduženo mora da obiđe objekat i da napravi skicu po kojoj se ruši.

Na osnovu toga se izdaje dozvola za rušenje koja je deo obavezne dokumentacije za pribavljanje građevinske dozvole, ukoliko se na toj lokaciji planira nova gradnja, što je i najčešći slučaj.

– Ne traže se nikakvi posebni uslovi, više je to formalna stvar, niko to i ne gleda, projekat se prijavi lokalnoj administraciji i dobija se dozvola za rušenje. Samo se vodi računa o tome da nije reč o nekom zaštićenom objektu. Za izvođače, nešto je komplikovanije ako se radi u naseljenoj sredini, mora baš da se poznaje posao kako se ne bi oštetile susedne kuće, pa to utiče i na cenu. Ona se ugovara ili na sat korišćenja bagera, plus odvoz po kamionu, može i po kubiku odnetog materijala, ili „đuture“, što je i najčešći slučaj. Kalkulacija uzima u obzir da posao rade mašine koje nisu jeftine, ali opterećuje i odvoz šuta, gorivo je dosta poskupelo – kaže Radulović.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike