Rade za 300 evra: U Srbiji više od 1.000 gastarbajtera iz Indije

05.02.2022

09:20

1

Zbog nedostatka radne snage, odnosno malih plata, u pojedinim privrednim oblastima u Srbiji zapošljava se sve više stranaca iz siromašnih zemalja

Rade za 300 evra: U Srbiji više od 1.000 gastarbajtera iz Indije
Ilustracija - Copyright Pixabay

Broj stranih radnika u Srbiji se iz godine u godinu uvećava. Za prošlu godinu je, prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), izdato više od 20.000 dozvola stranim radnicima, a godinu dana ranije „samo“ 13.000.

Razlog dolaska gastarbajtera u Srbiju je velika potražnja poslodavaca za jeftinom radnom snagom. Usled niskih plata i loših uslova rada kandidata za posao je teško naći u nizu ekonomskih oblasti, tako da se u njima srpske gazde snalaze sa dovođenjem radnika iz od Srbije siromašnijih zemalja. Jedna od njih je Indija.

Prema rečima predstavnika indijske Agencije za međunarodna zapošljavanja Nikaila Manšarmanija samo ove godine u Srbiju dolazi oko 1.000 Indijaca.

Manšarmani navodi da se obično zapošljavaju na gradilištima, na izgradnji infrastrukture i u poljoprivredi.

Navodi da je ukupan trošak poslodavca da se dovede jedan radnik iz Indije oko 800 evra, a da je minimalna cena rada između 300 i 322 evra.

- Proces za zapošljavanje Indijaca u Srbiju je jednostavan. Dobijemo upit od poslodavca, onda organizujemo intervjue za radnike, tako da poslodavac može da ih vidi, onda nam poslodavac obezbeđuje dokumentaciju Srbije i onda počinjemo postupak dobijanja vize. Kada je viza odobrena, samo treba da mu kupimo kartu za Srbiju i kada stigne u Srbiju, poslodavac mora da podnese zahtev za boravak - objasnio je Manšarmani gostujući na TV K1.

"Dovode kvalitetnu radnu snagu"

Ističe da taj celokupan proces traje oko dva meseca. Manšarmani dodaje da je njihova obaveza da osiguraju kvalitetnu radnu snagu i navodi da iz Indije šalju samo ljude koje imaju iskustva sa internacionalnim kompanijama.

Kada je reč o daljoj proveri radnika kada stignu u Srbiju ili neku drugu zemlju da rade, Manšarmani objašnjava da imaju jednog koordinatora u Srbiji i ukoliko zaposleni ima bilo kakav problem u vezi sa poslom, hranom i transportnom može da kontaktira koordinatora koji dalje razgovara sa kadrovskom službom poslodavca.

Nebojša Atanacković, vlasnik "AC Boban" i Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije, kaže da je tražnja za strancima počela onog trenutka kada je nasa zemlja počela da se prazni, kako sa onima koji više nisu u situaciji da rade, tako i sa onima koji su napustili zemlju.

Atanacković je potvrdio da postoji određena procedura kako bi se strani radnik zaposlio u našoj zemlji, ali se u tu proceduru kreće tek kada iz sistema zapošljavanja potvrde da nemaju da pruže našeg radnika.

- Onda daju potvrdu da može da se angažuje i strani - kaže Atanacković.

Ističe da strani radnici predstavljaju konkurenciju našoj radnoj snazi i utiču na smanjivanje zarada.

Međutim, napominje da je važno da imamo dovoljan broj zaposlenih, kako neki delovi privrede ne bi stali.

Atanacković naglašava da je i prilikom zapošljavanja stranaca važno da se pošuje Zakon o radu, da situaciju na terenu kontroliše inspekcija rada, kao i da ne sme da se dozvoli da strani radnik nema adekvatne uslove rada i smeštaja, i još manje da nema slobodu kretanja, odnosno da im se oduzme pasoš, kao što je bilo slučajeva i u velikim međunarodnim kompanijama sa Dalekog Istoka.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike