Ministar Mali: Nećemo dozvoliti da propadne Er Srbija

05.12.2020

12:04 >> 12:22

0

Ministar finansija istakao da će država pomoći svojoj nacionalnoj aviokompaniji tako što će pokriti gubitke nastale tokom pandemije kovida-19.

Ministar Mali: Nećemo dozvoliti da propadne Er Srbija
Copyright Tanjug/Zoran Žestić

Ministar Siniša Mali naglasio je da će država pomoći svojoj aviokompaniji na isti način kao što su to uradile i sve druge evropske zemlje, odgovarajući na kritike iz Fiskalnog saveta.

– EU je rekla vrlo precizno – možete da pomognete svojoj  aviokompaniji kao što pomažu ostale države u EU, ali samo za pokriće gubitaka koji su nastali usled korona virusa odnosno pandemije – naveo je Mali.

Objašnjava da država prema regulativi EU nema pravo da pomaže Er Srbiji i da to nije ni činila zbog direktiva EU o državnoj pomoći EU, ali da sada to može da uradi pod  određenim uslovima.

Vlada Srbije zato donela uredbu o pomoći nalik uredbama koje su donele i ostale zemlje EU, dodao je ministar.

“Nema gubitaka iz prethodnog perioda”

– Onda se neki nađu pametni i kažu da ćemo mi da pokrijemo sve gubitke. Pa, nema gubitaka iz prethodnog perioda, već samo iz ovog perioda – naglasio je Mali.

Podseća da avioindustrija trpi najveće gubitke zbog pandemije i nemogućnosti putovanja i navodi da je, na primer, nemačka vlada „Lufthanzi“ dala podršku od ukupno devet milijardi evra, od čega šest milijardi za dokapitalizaciju i tri milijarde evra  garancija za nove kredite, a francuska vlada sedam milijardi evra pomoći za „Er Frans“.

Ističe da je u Srbiji sve pod vrlo striktnom kontrolom regulatora Evropske komisije, koji nagledaju svaki vid državne pomoći, bez obzira da li je u pitanju „Er Srbija“ ili nekad „Železara“ (Smederevo) ili neko drugo javno preduzeće.

– Tako da smo tu veoma precizni i imamo veoma dobro definisanu regulativu, identičnu onoj koja postoji u EU. Država Srbija ne radi tu ništa drugačije ili ništa više od onoga što rade i ostale evropske zemlje shodno regulativi koju imaju – ističe ministar finansija.

Podseća da je kada je počela pandemija puno značilo to što imamo svoju aviokompaniju, jer smo sa njom uspeli da vratimo naše građane koji su bili širom sveta i dopremili neophodnu medicinsku opremu i sredstva.

– Da nismo imali našu nacionalnu aviokompaniju i da smo zavisili od drugih, pitanje je da li bismo našli tu opremu, lekove i sve što je bilo neophodno… Podsetiću i Fiskalni savet i naše građane, da „Er Srbija“ od trenutka kada smo ušli u zajedničko partnerstvo sa „Etihadom“, ima pozitivne rezultate i da nije gubitaš. Pozitivno poslovanje je bilo do početak ove godine”, kaže ministar.

Naglasio je da je sve što se tiče Er Srbije javno i transparentno

– I odgovor na bilo kakvu kritiku je: Da, pomoći ćemo Er Srbiji. Ta kompanija, takođe, prolazi kroz proces restrukturiranja –   smanjuje plate i broj zaposlenih uz otpremnine, ukida pojedine nerentabilne linije… Tako da se ne radi tu o tome da mi njima pomažemo blanko, pa sad nije važno šta i kako. Ne, oni već rade svoj deo posla kao i druge aviokompanije u svetu – naveo je Mali.

To znači, dodaje ministar, da „Er Srbija“ prilagođava svoj način poslovanja i broj zaposlenih trenutnoj situaciji, a da je država tu da pomogne svojoj aviokompaniji da preživi ovu krizu i da se nakon toga vrati na staze uspeha koje je imala do početka pandemije.

Šta kaže Fiskalni savet

Fiskalni savet je nezavisno državno telo zaduženo za nadzor nad javnim finansijama koje je odgovorno direktno Skupštini Srbije, a njegov predsednik Pavle Petrović je u poslednjem broju nedeljnika „NIN“ upravo „Er Srbiju“ istakao kao jedan primera nereformisanih preduzeća pod kontrolom države, koja predstavljaju pretnju po stabilnost finansijskog i ekonomskog sistema.

Petrović je istakao da srpsko-emiratski aviorevoznika ni pre krize nije poslovao održivo.

– Ako iz bilansa isključimo državne dotacije za otplatu starog duga JAT-a, preduzeće je od 2015. do 2019. umesto iskazanog dobitka imalo prosečan godišnji gubitak veći od 20 miliona evra. Akumulirani gubici su pojeli kapital preduzeća, što u formalnom smislu znači da su ispunjeni uslovi za stečaj – rekao je Petrović.

Pandemija je samo ogolila probleme i preduzeće umesto „redovnog manjka“ od 30 miliona evra u 2020. godini ima manjak od 60 do 70 miliona evra, a sa obavezama koje dospevaju ove i naredne godine, preduzeću će do kraja 2021. godine faliti najmanje 200 miliona evra da preživi, rekao je Petrović.

– Za održivo poslovanje biće nužna temeljna reforma, zbog čega bi subvencije trebalo usloviti obavezom restruktuirasanja. To je praksa koju evropske zemlje primenjuju u sličnim situacijama – zaključio je Petrović.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike