Kako do olakšica za otplatu kredita: Detaljan vodič o slanju zahteva bankama i potrebnim papirima

28.03.2021

05:56 >> 10:47

0

Rok za prijavu građana i privrede za olakšice propisane Odlukom NBS ističe 30. aprila

Kako do olakšica za otplatu kredita: Detaljan vodič o slanju zahteva bankama i potrebnim papirima
Copyright Profimedia

Interesovanje građana i privrede za tzv. “treći moratorijum” NBS, odnosno za olakšice pri otplati dugovanja, nije ni približno prošlogodišnjem kada se u prvom krugu za pomoć u vraćanju dugova prijavilo više od 90 odsto dužnika. Sada je, prema podacima NBS, bankama predato tek oko 40.000 zahteva građana i privrede.

Za prijavu, koja je neophodna u ovom trećem moratorijum (u prva dva je to bilo automatski, bankama su se javljali samo oni koji ne žele pomoć), ostalo je još nešto više od mesec dana, rok je 30. april. Pored određenih uslova koje je neophodno ispuniti, i koje smo ranije objavili, portal 24sedam predstavlja detaljnu proceduru za prijavu za pomoć države u otplati bankarskih pozajmica.

Prvi korak…

Dužnici koji ispunjavaju uslove i žele da koriste olakšice propisane Odlukom NBS, neophodno je da podnesu zahtev za primenu olakšica zajedno sa propratnom dokumentacijom najkasnije do 30. aprila.

Građani mogu podneti zahtev na nekoliko načina, pa tako za sve tipove kreditnih proizvoda mogu doći lično u bilo koju poslovnicu banke, zatim popunjavanjem onlajn prijave koja se nalazi na internet stranici banke (obično su informacije i prijava postavljeni na početnoj stranici sajta). I treći način je putem pošte, slanjem zahteva na adresu banke, uz naznaku da se radi o olakšicama za otplatu kredita.

Prijava se brzo i lako može podneti onlajn; Pixabay/kaboompics

Kada se radi o kompanijama, preduzetnicima i poljoprivrednicima, i oni mogu podneti zahtev direktno u ekspoziturama banke, a kod onlajn prijave većina banaka ima različite mejl adrese, na koje se šalju prijave, za preduzetnike, mikro preduzeća, poljoprivredna gazdinstva ili za male, srednje i velike kompanije (tačne adrese navedene su na sajtu svake banke).

Takođe, za sve kompanije, registrovana poljoprivredna gazdinstva i preduzetnike moguće je zahtev poslati i slanjem pošte na adresu banke.

Banke imaju rok od najviše 30 dana od dana prijema zahteva da obaveste klijente o statusu. Takođe, svaka banka posle toga daje određen rok (najčešće 15 dana) da dužnik potpiše odgovarajuću ugovornu dokumentaciju, a ako to ne učini zahtev se automatski smatra odbijenim.

Šta je potrebno od dokumentacije?

Što se tiče neophodne dokumentacije, za građane koji su nezaposleni potrebno je da dostave potvrdu o nezaposlenosti iz Nacionalne službe za zapošljavanje ili drugog relevantnog izvora, dok je za dužnike kojima je umanjena zarada ili ne primaju platu ili penziju preko računa u banci u kojoj konkurišu za olakšice, potrebna potvrda poslodavca o proseku zarade u poslednja tri meseca.

Nephodno podneti bilanse stanja i uspeha firme; Tumisu/Pixabay

Predstavnici kompanija i preduzetnici radi dobijanja olakšica u otplati kredita moraju da dostave bilanse stanja i uspeha, i to za period od početka 2020. godine do 30. novembra 2020. ili kraja 2020. godine, kao i za iste periode u 2019.

Preduzetnici paušalci treba da dostave potvrdu o prometu po računima iz svih banaka za period od početka 2020. do 30. novembra 2020. ili kraja 2020. godine, kao i za iste periode u 2019, ili potvrdu o prestanku obavljanja delatnosti sa APR-a.

Za registrovana poljoprivredna gazdinstva neophodna je potvrda o setvenoj strukturi za 2019. i 2020. godinu koju izdaje Uprava za trezor, zatim potvrda o prometu po računima iz svih banaka za period od početka 2020. do 30. novembra 2020. ili kraja 2020. godine, kao i za iste periode u 2019. godini.

Ko ima pravo na olakšice u “trećem krugu”…

Podsetimo, NBS je procenila da je ovaj put neophodna selektivna pomoć, te da potrebu za olakšicama imaju posebno nezaposleni, zatim dužnici čiji su prosečni mesečni prihodi u poslednja tri meseca ispod proseka zarada u Srbiji.

Takođe, tu spadaju i dužnici sa prosečnim prihodima u poslednja tri meseca do 120.000 dinara, a čija je mesečna zarada manja za 10 odsto ili više u odnosu na prihod pre 15. marta 2020. godine, a kreditna zaduženost premašuje 40 odsto tih prihoda.

Potrebu za olakšicama u otplati kredita imaju posebno nezaposleni građani; Tanjug/Jaroslav Pap

Za poljoprivrednike, preduzetnike i privredna društva ocenjeno je da je olakšice u otplati obaveza potrebno ponuditi naročito dužnicima koji su u 2020. godini imali pad poslovnih prihoda, odnosno prometa, od najmanje 15 odsto u odnosu na 2019. ili je došlo do prekida poslovanja dužnika u neprekidnom trajanju od najmanje 30 dana usled pandemije.

Pravo na navedene olakšice imaće i dužnici koji kasne sa otplatom više od 30 dana u materijalno značajnom iznosu po osnovu bilo koje obaveze (kredita, lizinga, kartice) na koje se odluka primenjuje.

Pročitajte još

Šta sadrži program pomoći?

Ono što je najvažnije kod trećeg moratorijuma jeste to da ugroženi dužnici svoje kreditne obaveze mogu stopirati na čak šest meseci. NBS je propisala obavezu bankama da dužniku (građaninu, poljoprivredniku, preduzetniku i privrednom društvu), koji usled pandemije ne može da otplaćuje kredit ili lizing, odobri olakšicu u otplati ovih obaveza.

Kako su ranije objasnili u centralnoj banci, olakšice se odnose na reprogram i refinansiranje kredita i obaveza iz finansijskog lizinga, uz odobravanje grejs perioda od šest meseci i odgovarajućeg produženja roka otplate, tako da mesečne obaveze dužnika ne budu veće od onih iz plana otplate pre odobravanja olakšica.

– Tokom grejs perioda, banka obračunava kamatu, pri čemu se dužnik, u samom zahtevu, opredeljuje da li će plaćati kamatu tokom trajanja grejs perioda ili nakon njegovog isteka – naveli su u NBS.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike