"Hotel“ za krave: Farma u Srbiji, a komfor skandinavski

13.03.2021

19:30 >> 19:41

0

I u Srbiji ima farmi krava izgrađenih po najvišim evropskim standardima

"Hotel“ za krave: Farma u Srbiji, a komfor skandinavski
Copyright Prostrano, prozračno i svetlo: Formula za više mleka, Screenshot: AgroTV

Farma krava “Napredak“, znana i kao “Petrov salaš“ u Staroj Pazovi, posluje u okviru firme “Delta Agrar“ a zamišljena je i funkcioniše kao najbolje evropske farme krava. Dejan Dedijer, iz firme “Dedijer end Farmer“ koja je izgradila novi kompleks za 400 junica, objašnjava za Agro TV po čemu je taj objekat tako poseban.

– Koncept je sveobuhvatan i zasnovan na pravilnoj ishrani životinja, udobnom smeštaju, odnosno komforu krava, ventilaciji, izđubravanju… pa tek onda ono što naši ljudi inače vide kao prvi problem a to je način muže tih životinja – kaže Dedijer.

Moderna farma mora da u osavremenjavanje krene od samog planiranja, ističe Dedijer, i nastavlja po tačno određenoj proceduri – idejno rešenje, razrada u skladu sa zahtevima investitora, građevinski projekat, predmeri za opremanje i onda realizacija gradnje. U ovoj firmi su se opredelili za skandinavski koncept govedarstva.

AgroTV

– Kada je u pitanju dobrobit životinja, proizvodne karakteristike, standard primenjen u štalama, za mene su Skandinavci broj jedan u Evropi, pa i šire. Taj koncept ne možemo porediti sa američkim ili izraelskim jer oni ne podrazumevaju dobrobit životinja. Evropa tu ima mnogo više standarde i humanija je, a u tim uslovima “industrijsko” gubi loš predznak koji inače nosi. Za mene “tradicionalno“ znači upravo suprotno od onog romantičarskog…. znači vezano, s lošim provetravanjem i nedostatkom higijene – ističe Dejan Dedijer.

Na ovoj farmi imaju sistem slobodnog držanja, pa krave šetaju okolinom glavnog objekta, pa ne čudi što daju i nadprosečne rezultate.

Kod Nemaca dobro, kod Skandinavaca nedopustivo

Dejan Dedijer ističe još jedan detalj koji izdvaja skandinavski koncept.

– Recimo, kod izđubravanja u Nemačkoj ili Holandiji dozvoljeno je da  lanci vuku krila skrepera kako bi pokupile stajnjak. Kod Skandinavaca je to skoro nedopustivo jer bi lanac mogao da povredi ili nažulja kravu, pa koriste specijalne sajle ili, u poslednje vreme, fleksibilne kanape.

Jelena Šmalc, rukovodilac farme, kaže da trenutno na ovoj farmi ima 950 grla na muži koje daju 27.800 litara mleka, plus mleko za telad. Sa drugom farmom “Delta Agrara“ ukupno imaju 1.400 grla na muži i dnevnu proizvodnju mleka od 43 tone, što bi dalo 31 litar muznog proseka. Grla koja su u 95 odsto slučajeva iz Danske, daju ekstra klasu mleka sa masnoćom 4,2 procenata i proteinom 3,7 somatskih ćelija.

Zdravlje na prvom mestu

Na ovoj farmi svi potencijalni problemi su svedeni na minimum, prvenstveno oni zdravstveni, za koje se brine poseban sektor “Delta Vetmed“, sa 12 veterinara i 40 tehničara.

– Na svakoj farmi mora da postoji zdravstvena zaštita jer bez zdravog grla nema ni dobre proizvodnje. Nama je najbitnija preventiva, pa vakcinacijom sprečavamo razboljevanje zbog rotavirusa, korone, ešerihije koli i drugih virusa koji kruže na farmama – kaže za Agro TV Dragan Bursać, menadžer govedarskih farmi u “Delta Agaru“.

Vodi se računa i o temperaturi, koja je prilagodljiva spoljnim uslovima, vlazi, kao i strujanju vazduha.

– Mi u Srbiji generalno imamo problema u letnjim mesecima kada je temperatura vazduha iznad 35 ili 40 stepeni. Ovde u ovoj štali takvih problema nema jer se za to brinu ventilatori na krovnoj konstrukciji koja je veoma visoka a štala je i prozračna i svetla, što takođe utiče na reprodukciju krava – objašnjava Bursać.

Pročitajte još:

Svoje krave, koje pojedu 63 kilograma hrane, ovde hrane kukuruznom silažom sa sopstvenog imanja, senažom lucerke i raži, kao i senom, ali i pivskim treberom, repinim rezancem i glicerolom.

– Ishranu radimo totalnim obrokom, poznatijim kao temer, sa 50 odsto kabastih hraniva i 50 odsto koncentrovanih. Koncentrati nemaju fiksirane vrednosti već se prilagođavaju grlu i željenom nivou proizvodnje ali prava pažnja mora se primeniti kod kabaste hrane, jer tu se pravi i kvalitet i ušteda na skupom koncentratu – naglašava Marko Savić, tehnolog proizvodnje u “Delta Feed-u“.

Nije ni čudo da ovde godišnje imaju 10.000 litara mleka po kravi u standardnoj laktaciji, odnosno 1.355 litara mleka po kravi više nego na drugim velikim farmama u Srbiji.

I na kraju, ova farma nije “naučna fantastika“ primenjiva samo kod velikih industrijskih farmi već je moguća i kod malih farmera, jer se može, ističe Dejan Dedijer za Agro TV, umanjiti na nivo proizvodnje sa 50 krava smeštenih u objekte koji su moderni, a tri ili četiri puta jeftiniji od klasično zidanih. To je, kako kaže, svetla budućnost srpskog govedarstva i stočarstva.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Agro TV

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike