Od sutra ostajemo bez turističkih agencija!

30.09.2020

08:52 >> 14:11

0

Osiguravajuće kuće su uskratile putničkim agencijama licence osiguranja bez kojih nema novih aranžmana

Od sutra ostajemo bez turističkih agencija!
Copyright Pixabay

Turističke agencije u Srbiji će od 1. oktobra, po svemu sudeći, ostati bez licenci za rad!

To je za 24sedam danas potvrdio direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (JUTA) Aleksandar Seničić. Prema njegovim rečima, licence osiguranja turističkim agencija u Srbiji ističu danas, a osiguravajuće kuće ne žele da im daju nove.

Naime, osiguravajuće kuće odlučile su da više ne osiguravaju agencije jer je za njih davanje polise osiguranja kao garancije putovanja previše rizično. S obzirom na to da licence za rad agencija ističu 1. oktobra, a da za nove moraju da imaju garanciju putovanja koja se vadi ili kao polisa osiguranja ili kao bankarska garancija, ostaće bez dozvola za rad.

– Putnici koji su ugovorili putovanje ne moraju da brinu, jer sve što je ugovoreno do danas ma kada da se putuje, biće realizovano bez problema. To se odnosi i na zamenska putovanja za arnažmane koji nisu realizovani ove godine a teorijski mogu da putuju svi oni koji su ugovorili aranžmane do 25 septembra 2025. godine – kaže za 24sedam Seničić, predsednik udruženja turističkih agencija YUTA.

 

Jeftine polise došle na naplatu

Senićić napominje da nisu problem propisi u Srbiji, jer takvi su i u drugim zemljama, već što u inostranstvu osiguravači bolej rade svoj posao.

– Tamo je premija tri do pet puta veća nego kod nas, i osiguravači garacije ne daju svakome zamale pare. Nije to osiguranje od autoodgovornosti pa da imate milione korisnika i male premije – kaže Seničić.

 

Ovakva, dosad neviđena, sitaucija nastala je jer osiguravajuće kuće ne žele da nastave da putničkim agencijama daju osiguranja zbog procene da je to za njih finansijski suviše rizično u uslovima pandemije.

– Razgovaramo sa njima i pokušavamo da dogovorimo anekse ugovora kako bi se osiguranje produžilo bar do Nove godine, pa da u međuvremenu nađemo neko trajnije rešenje. Država se tu drži suviše pasivno, a ona je regulator tržišta koja ovako celokupno nestaje – upozorava Seničić.

On kaže da umesto da reši problem država, odnosno resorno Ministarstvo trgovine i turizma, na svom sajtu licemerno upozorava građane da paze da li agencije imaju osiguranje.

– Razumemo da je Vlada u tehničkom mandatu ali kao da čekaju da se situacija reši sama. A „zaslužni“ su bar za pedest odsto što je sve ovako ispalo. Ne mogu siguravajuće kuće da budu regulator tržišta i da one odlučuju da li će ljudi putovati ili neće – kaže Seničić.

Bankarske garancije, koje su u javnosti pominjane kao moguće rešenje, ne mogu da se sprovedu jer nema ko da bude nosilac garancije, odnosno onaj ko bi je eventualno aktivirao.

– Nosilac garancije ne može biti putnik, tj. fizičko lice, jer banke tako ne rade, već to može biti samo pravno lice. Ne mogu biti ni osiguravajuće kuće, jer one po zakonu ne mogu da uzimaju kolateral – objašnjava Seničić.

Drugo je pitanje da li bi se mnoge turističke agencije i „kvalifikovale“ za bankarske garancije jer bi to podrazumevalo da u banke polože 300.000 ili 350.000 evra depozita. To u Srbiji može da učini veoma mali broj agencija.

Seničić kaže da svaskodnevno imaju sastanke sa osiguravačima i da se, ipak, nadaju nekakvom rešenju jer alternativa je – nezamisliva.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike