Supersile u usponu: Ovih pet država vladaće svetom 2050. godine

03.01.2021

20:00 >> 20:06

0

Njihova ekonomska moć svakodnevno raste, a zemlje koje su danas moćne mogu biti nadmašene u naredne tri decenije

Supersile u usponu: Ovih pet država vladaće svetom 2050. godine
Copyright Pixabay

Među najjačim svetskim silama za 30 godina biće države koje danas tek teže ka tom cilju, potiskujući sa dosadašnjih mesta SAD, Japan i Nemačku. Iako je ekonomija u celom svetu uzdrmana koronavirusom, u narednim decenijama nastaviće da se razvija vrtoglavo, a do 2050. globalno tržište biće duplo veće, dok će, prema predviđanjima Ujedinjenih nacija, svetska populacija porasti za samo 26 odsto.

Ubrzani razvoj doneće sa sobom veliki broj promena, a iako je teško predvideti mnoge stvari, većina ekonomista se slaže u jednom: današnja tržišta u razvoju u budućnosti će biti velike ekonomske supersile.

Prema izveštaju „Svet u 2050″ koji je napravila firma PwC, šest od sedam najvećih ekonomija na svetu nadmašiće neke današnje sile. SAD će spasti sa drugog na treće mesto, Japan sa četvrtog na osmo, a Nemačka sa petog na deveto. Čak i zemlje sa relativno malim ekonomijama, kao što su Vijetnam, Filipini i Nigerija, postići će veliki uspeh u naredne tri decenije.

Kina

Profimedia

Ako bi se BDP (bruto domaći proizvod) merio prema PKM (paritetu kupovne moći), kojim se usklađuju razlike u nivou cena između različitih zemalja, Kina već ima najveću ekonomiju na svetu. Azijski gigant napravio je veliki ekonomski pomak u protekloj deceniji, a prema procenama stručnjaka, uspon ove države tek predstoji.

Velike ekonomske promene odigravaju se pred očima stanovnika Kine.

Pročitajte još

– Moj dom u poslednjih nekoliko godina je industrijski park „Suzhou“, urbani raj sa parkovima, restoranima, tržnim centrima i saobraćajem, a pre petnaest godina, kada sam došao u Kinu, ova oblast bila je močvara. Ovo nije ništa neobično za Kinu. Cela zemlja se menja – rekao je za BBC Rouan Kol, autor knjiga „1-Minute Chinese”.

Promene privlače veliki broj preduzetnika i onih koji vide dobru priliku u nezaustavljivom privrednom rastu. Šangaj se posebno izdvaja kao grad krcat preduzetnicima, ali da bi došljaci postigli uspeh u njemu, moraju da znaju mandarinski jezik, bez kojeg su mogućnosti za zaradu ograničene i veoma male.

Indija

Druga najmnogoljudnija zemlja na svetu ima velike šanse da postigne ogroman rast u naredne tri decenije, sa BDP-om koji bi, prema pomenutom izveštaju, godišnje rastao za pet odsto – što bi je učinilo jednom od najbrže rastućih ekonomija na svetu. Tim tempom, Indija bi do 2050. trebalo da postane druga najveća ekonomska sila na svetu i da dođe na trenutno mesto SAD, a tada bi u ukupnom svetskom BDP-u učestvovala sa 15 odsto.

I ova država rapidno se menja kao i Kina, a rast ekonomije iz godine u godinu menja život njenih stanovnika nabolje. Zabeležen je veliki napredak u kvalitetu televizijskog programa, na polju mobilne telefone i u broju automobila, a putovanje avionom postalo je mnogo pristupačnije, dok su domaćinstva otmenija i bogatija.

Ipak, uz napredak su se javili brojni problemi. Razvoj infrastrukture zaostaje za velikim brojem automobila, a nepostojanje propisa u saobraćaju dovelo je do visokog nivoa zagađenja, posebno u metropolama. Osim toga, broj siromašnih i dalje je veliki, a zbog čestog silovanja žena, problematično je i pitanje poštovanja prava građana, tako da je pred Indijom dug i mukotrpan put.

Brazil

Profimedia

Trenutno najmoćnije ekonomske sile

1) Kina

2) Sjedinjene Američke Države

3) Indija

4) Japan

5) Nemačka

6) Rusija

7) Brazil

8) Indonezija

9) Ujedinjeno Kraljevstvo

10) Francuska

Najmoćnije ekonomske sile 2050.

1) Kina

2) Indija

3) SAD

4) Indonezija

5) Brazil

6) Rusija

7) Meksiko

8) Japan

9) Nemačka

10) Ujedinjeno Kraljevstvo

Do 2050. ova južnoamerička država postaće peta najveća ekonomska sila na svetu, čime će prestići Japan, Nemačku i Rusiju. Zbog bogatstva u prirodnim resursima, ekonomija Brazila ubrzano se razvijala u poslednjih nekoliko decenija, u čemu su je sputavale korpucija u vladi i inflacija.

Ekonomski napredak posebno je bio uočljiv na prelazu između prve i druge decenije 21. veka. Veliki gradovi razvijali su se nekontrolisano, a Brazil je napredovao brže nego što je i sam mogao to da isprati. Nerazvijeni trgovački koridori, pruge i luke nisu mogli da isprate ubrzani rast privrede.

Brazil je tokom 2016. godine bio ozbiljno pogođen recesijom, ali je zemlja ubrzo nakon toga počela da pokazuje znake oporavka. Ova država je jedan od svetskih giganata u oblasti rudarstva, poljoprivrede i proizvodnje, a stabilan rast zabeležen je i u uslužnim delatnostima. Osim toga, dosta se ulaže u turizam, a došljaci se dobro prihvataju ukoliko znaju jezik.

Meksiko

Meksiko bi do 2020. trebalo da dođe na sedmo mesto najmoćnijih svetskih sila, čime bi napredovao za pet mesta, s obzirom na sadašnju 11. poziciju na listi. U prethodnom periodu privrednom rastu doprineo je fokus na proizvodnju i izvoz, dok je trenutna ekonomska situaciju usporila razvoj. U poslednjih 10 godina ekonomija je porasla, cena benzina se udvostručila, a vrednost pezosa opala je za 50 odsto u odnosu na američki dolar.

Zdravstvena zaštita i prevoz mnogo su pristupačniji nego u Americi, Kanadi i Evropi, ali infrastruktura zahteva unapređenje. Ukoliko se plan vlade, vredan 44 milijarde, realizuje, u narednih nekoliko godina i problem sa infrastrukturom biće rešen.

Došljacima je lako da se prilagode, jer su Meksikanci gostoprimljivi, posebno ako je neko voljan da nauči njihov jezik, u čemu srdačno pružaju svoju pomoć.

Nigerija

Jedna od najvećih afričkih ekonomija, Nigerija, trebalo bi u narednim godina da raste za 4,2 odsto, a do 2050. godine uspela bi se sa 22. mesta na 14. Dok se vlada muči sa korupcijom, stanovništo ispoljava preduzetnički duh koji zemlju vuče napred, a čak 30 odsto građana Nigerije čine novi preduzetnici.

Problem sa lošim javnim transportom Nigerijci vide kao poslovnu priliku, pa su uveli sistem sličan Uberu, koji obuhvata prevoz motorom, najkorišćenijim prevoznim sredstvom u ovoj zemlji.

Stanovnici su najviše zabrinuti zbog korupcije i stranih investicija, jer se plaše da će njihovi resursi i sirovine biti iskorišćeni kao što je to bio slučaj u prošlosti.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike