Austrija se "zaključava": Zatvaraju se škole, sve trgovine, na ulicu samo u posebnim slučajevima

14.11.2020

12:46 >> 17:50

0

Autor: M. I.

Zatvaraju se škole, sve trgovine osim onih neophodnih za život, ograničenja izlaska iz kuće važe 24 sata a ne samo od osam uveče do šest ujutru

Austrija se "zaključava": Zatvaraju se škole, sve trgovine, na ulicu samo u posebnim slučajevima
Copyright Profimedia

Od utorka, Austrija se vraća na mere koje su bile na snazi od početka marta do sredine aprila. Zatvaraju se škole, sve trgovine osim onih neophodnih za život, ograničenja izlaska iz kuće važe 24 sata a ne samo od osam uveče do šest ujutru. Zatvaranje, koje će biti na snazi do 6. decembra, potvrdio je i kancelar Sebastijan Kurc.

Zabrana izlaska na ulicu nije, naravno, totalna, ali je svejedno vrlo oštra. Građanima je dozvoljen izlazak iz stana po četiri osnove: odlazak na posao, kupovina namirnica za život i medikamenata, poseta/pomoć članu porodice i sportska šetnja na otvorenom, ali isključivo sam ili sa članom zajedničkog domaćinstva. U crkvama neće biti javne službe za vernike.

Od prodavnica ostaju otvorene samo one za prehranu, drogerije (kozmetika, sanitarne potrepštine), apoteke i trafike. Od uslužnih će raditi banke i pošte. Kozmetičari, frizeri i ostale uslužne delatnosti tog tipa se zatvaraju, prenosi RTS.

Najnovije mere važiće od utorka, 17. novembra, do 6. decembra, sa mogućnošću produženja.

Uvođenje strogih mera potvrdio je i austrijski kancelar Sebastijan Kurc na današnjoj konferenciji za medije.

Austrijski ministar zdravlja Rudolf Anšober naveo je da su nove mere poslednja šansa za sprečavanje kolapsa zdravstvenog sistema.

“Ako one ne uspeju, dolazi trijaža, gde će doktori na licu mesta odlučivati kome će pomoci, kome ne”, kazao je Anšober.

AP Photo/Ronald Zak

Sve ostale mere uvedene ranije 2. novembra ostaju na snazi. Nošenje maske i čuvanje distance, kao prvo. Restorani ostaju zatvoreni, osim za narudžbe koje se nose kući.

Hoteli su takođe zatvoreni, s tim da ima naznaka da bi mogli da “uskoče” kao prostor za vanredne situacije. Na primer, organizovanje malih grupa za decu, čiji roditelji moraju da fizički idu na posao, ili preuzimanje uloge stacionara za osobe u karantinu.

Mere od 2. novembra nisu donele očekivano olakšanje, naprotiv. Broj zaraženih i obolelih raste eksponencijalno, samo u prošli petak bilo je gotovo 10.000 novih slučajeva.

Trenutno se u bolnicama nalazi nešto manje od 4.000 obolelih od kovida, od toga 550 na odeljenjima za intenzivnu medicinu.

Italija očekuje teške mesece: U poslednja 24 časa više od 40.000 novozaraženih

Takozvani contact-tracing, uspostavljanje lanca zaraze u pojedinim klasterima nije napušten, ali u masi novih slučajeva daje minimalne rezultate.

Dramatično raste i procenat pozitivnih u broju ukupnih testova. Prevedeno na jezik svakodnevice – Austrija gubi kontrolu nad širenjem koronavirusa.

Drugi talas pandemije je mnogo teži za čitavu Evropu

Većina studija koje se bave upoređivanjem javnih reakcija iz marta/aprila ove godine i sada u oktobru/novembru, spominje fenomen “pandemijskog zamora”. On dolazi na sve postojeće egzistencijalne strahove, tako da još i psihološki otežava borbu ljudi sa društvenim posledicama epidemije.

U proleće su dani bili sve duži i svetliji, sada mračni, hladni, usamljeni, s izgledima za zimsku depresiju.

Početkom aprila je Austrija imala vrhunac epidemije sa osam hiljada aktivnih slučajeva, danas ih ima blizu 100.000, s tendencijom rasta.

Presudan za novo pooštravanje mera je broj intenzivnih jedinica u bolnicama. Austrija ima, uz sve dodatke i prenamene za vanredne situacije, oko 3.000 kreveta za pacijente na intenzivnoj nezi.

Od tog broja je u normalnim situacijama popunjeno oko 80 odsto, tako da samo 20 odsto ostaje za kovid pacijente kod kojih se razviju komplikacije.

Kad i ako se svi ti kapaciteti popune, a to bi se statistički gledano dogodilo unutar naredne dve sedmice, počinje sistem “trijaže” koji se medijski poznaje iz italijanskih bolnica u Bergamu prošlog proleća.

Sredinom prošle sedmice je nacionalna televizija objavila prilog sa kovid odeljenja iz najveće bečke bolnice, koji je direktno išao na to da građane drastično suoči sa realnošću: Ako nema mesta u bolnicama, ako nema obučenog osoblja, nema ni optimalnog lečenja.

Kurc: Zaključavenje, naredne dve i po nedelje biće teške

Prinuđeni smo da na naredne dve i po nedelje preduzmemo drugo potpuno “zaključavanje” kako bi izbegli dalji drastičan rast broja novoobolelih i preopterećenje jedinica intenzivne nege, istakao je danas posle podne austrijski kancelar Sebastijan Kurc najavljujući dodatno pooštravanje mera protiv širenja korona virusa koje stupaju na snagu od utorka, a biće na snazi do 6. decembra.

“Suočeni smo u Austriji sa izazovnim vremenom – pandemija, svetska ekonomska kriza, i teroristički napad – što je sve izazvalo napetost kod svih nas. Pre dve nedelje smo najavili delimično “zaključavanje”, a posle 10, odnosno 14 dana nismo ostvarili pad broja novoobolelih. Trenutno imamo prosečnu stopu infekcije od oko 7.000 dnevno, a u pojedinim pokrajinama – Koruška, Gornja Austrija i Forarlberg – broj raste eksponencijalno. Tako nadležne vlasti u 77 odsto slučajeva ne mogu više utvrditi izvor zaraze”, objasnio je on na konferenciji za štampu.

Kurc je kazao da je odlučeno da se sprovede “zaključavanje” kao na proleće.

 

Ima li nešto što je bolje nego proletos?

Na svu sreću, ima, u čitavoj Evropi. Medicina danas zna mnogo više o virusu nego pre osam meseci. Medikamenti su sve bolji, iako još ne postoji jedan ciljani samo za kovid.

Vakcina/vakcine su pitanje meseci. Kraj pandemije se nazire, ali treba proći zdrav i (psihički) normalan kroz ovu zimu.

Iz austrijskog “Tima Korona” (članovi vlade, predstavnici medicinskih ustanova, epidemiolozi, virolozi, matematičari, statističari) stižu izjave da bi se medicinsko osoblje vakcinisalo u prvom kvartalu iduće godine, građanstvo od drugog, dakle od marta-aprila, pa nadalje.

Prognoze su da bi se situacija približavala normalnoj negde od sredine 2021. godine.

AP Photo/Ronald Zak

Vakcina koja će se davati u zemljama Evropske unije (Biontek/Fajzer) osigurava imunitet tek nakon mesec dana od primanja početne doze. Procedura je: prva doza, pauza od tri sedmice; druga doza, čekanje da prođe još jedna sedmica; nakon nje, imunitet, u visokom postotku, 90 odsto.

U aktuelnoj studiji Bečkog univerziteta “Od zajedništva do iscrpljenosti – kako se menja diskurs o koroni”, dokumentuje se već spomenuti “pandemijski zamor”. U razgovorima iz oktobra sudelovali su isti ispitanici kao i u martu/aprilu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike