Zašto mačke predu i kako to može da utiče na njihove vlasnike

07.11.2020

15:55 >> 15:33

0

Da, to jeste jedan od načina da nešto kažu

Zašto mačke predu i kako to može da utiče na njihove vlasnike
Copyright Pexels

Iako većina vlasnika mačaka smatra da njihov kućni ljubimac prede samo onda kada je zadovoljan, dobro nahranjen ili pak kada je dobro mažen i pažen, što jeste činjenica, važno je znati da mačke predu i u nekim drugim situacijama.

MOŽDA EĆ VAS ZANIMATI I: Pored koga on legne, taj umire sledeći

I nakon brojnih istraživanja, kliničkih studija i ispitivanja anatomskih struktura mačijeg grlenog aparata, ne zna se tačno na koji mačke proizvode poznati zvuk predenja, već o tome postoji više hipoteza. Bez obzira na to, postoje neke činjenice koje su 100 odsto sigurne i koje objašnjavaju zašto je pomenuti proces važan i za mačke i za njihove vlasnike.

Zašto mačka prede

Predenje je vitalna funkcija tek rođenih mačića. Mačići, koji se rađaju i slepi i gluvi, predenjem povezani sa svojom majkom jer su sposobni da prate vibracije koje ona ispušta da bi došli do hrane, topline i sigurnosti majčinog prisustva, a predenjem uspostavljaju i određeni vid komunikacije i sa majkom i sa ostalim mačićima iz legla. Priroda je predenje učinila moćnim zaštitnim mehanizmom, koji tek rođenim mladuncima mačke spasava život i štiti ih od opasnosti.

Odrasle mačke i malo stariji mačići predu i kada su gladni, kada traže pažnju, maženje ili neku omiljenu poslasticu na koju su naviknuti. Međutim, nije retkost da mačke predenjem svojim vlasnicima pokušavaju da saopšte da ih nešto boli, da pate, da su bolesne ili nezadovoljne. Nekada mačke predu i neposredno pre nego što će uginuti (jedna stara poslovica kaže da mačke na svet dođu i da sa sveta odu predući). Mačke predenjem mogu da ukažu veterinaru na to da trpe bol ili da su bolesne, ali i da mu nakon izlečenja „izraze zahvalnost“. Predenjem mačke izražavaju i ljubav ili pak naklonost.

Pexels

Da li sve mačke predu

Iako se ranije verovalo da svi pripadnici porodice mačaka, uključujući i velike divlje mačke, imaju sposobnost da predu, savremena istraživanja pokazala su da je to netačno. U porodici mačaka predu samo pume i kuguari, dok lavovi, tigrovi i leopardi ne umeju da predu, ali imaju sposobnost da riču.
A, verovali ili ne, pored mačaka, druge životinje koje imaju sposobnost predenja su: slonovi, hijene, gorile, zečevi i lemuri.
Mačke su jedine životinje koje imaju mogućnost da u isto vreme dišu i proizvode zvuke predenja bez prekida.

ČITAJTE I: Maca slomljenog srca: Vlasnik zaboravio da je pozove, ona celu noć čekala (VIDEO)

Lekovita svojstva predenja mačke za čoveka

U nekim razvijenim zemljama sveta u medicinsku praksu je odavno uvedena terapija mačjim predenjem (kao alternativna terapija), a koja se sastoji u tome da pacijenti sa određenim oboljenjima (pod uslovom da nisu alergični na mačije dlake, te da su mačke redovno vakcinisane i potpuno zdrave), mačku jednostavno drže u krilu ili pored sebe u postelji i da je nežnim pokretima maze, a da im ona za uzvrat prede.
Mačke predenjem imaju sposobnost da umanje stres kod ljudi, kao i da smanje intenzitet raznih bolova jer podstiču lučenje hormona endorfina kod ljudi, a pomaže u smanjivanju glavobolje. Uz redovnu terapiju, mačije predenje može biti od pomoći u snižavanju povišenog krvnog pritiska. Smatra se da vlasnici mačaka imaju i do 40 odsto manji rizik da dožive srčani ili pak moždani udar – kardiološke kliničke studije su pokazale da frekvence mačjeg predenja značajno smanjuju rizik od nastanka miokardne ishemije i infarkta.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: ljubimci.org

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike