Partizanov košmar u Madridu! Baš bolno crno-belo veče, Valjak mleo Real pa ostao bez F4!

10.05.2023

23:19

0

Žaliće dugo crno-beli za ovom šansom da se plasiraju među najbolja četiri tima Evrope

Joanis Papapetru - Copyright Profimedia

Imao je Partizan kartu za Fajnal for Evrolige tri puta u četvrtfinalnoj seriji plej-ofa elitnog takmičenja. Dve meč lopte u Beogradu crno-beli su propustili, a u majstorici u Madridu uspeli su da prokockaju plus 18 za manje od 20 minuta, pa će već prežaljeni Real u borbu za evropski tron – 98:94.

Teško je posle ovakvog poraza bilo šta smisleno i pametno reći. Imali su izabrznici Željka Obradovića apsolutno sve u svojim rukama, Kralj je više od pola utakmice bio na kolenima i samo čekao konačnu presudu Partizana, koji je konce dobijene utakmice počeo da gubi u momentu kada je dohvatio najveći plus - 59:41, 23. minut.

Odigrao je Valjak prvo poluvreme za udžbenike. Tavares je već do sredine druge deonice ušao u probleme sa faulovima (tri lične greške), dok je Kevin Panter kapitenski povukao Partizan do prve dvocifrene prednosti (42:31, 17. minut) koja je posle toga rasla gotovo iz napada u napad do maksimalnih plus 18 početkom drugog poluvremena.

Moćni Real je bio u nokdaunu. Ubacili su mu crno-beli 55 poena za poluvreme i pretili da osatak meča protekne u rutinskom odrađivanju posla. Međutim, tako nisu mislili Džanan Musa i Mario Hezonja. Kada se činilo da je Kralj istakao belu zastavu, tandem balkanskih košakaša izašao je ispred šokiranog tima i ekspresno mu dao veštačko disanje, koje je najviše prijalo Serhiju Rodrigezu.

Madriđani su najpre uspeli potpuno da neutrališu Kevina Pantera, totalno su otupeli oštricu Partizanovog gotovo besprekornog napada i jurnuli u silan kontraudar koji je rezultirao prilasku na "samo" minus sedam pred završnih 10 minuta meča, u kojima je Realova stara garda preuzela odgovornost i potpuno okrenula meč.

"Koprcali" su se crno-beli još neko vreme, nekako održavali vođstvo do sredine završnog kvartala, da bi potom Rodrigez i Ljulj podsetili na svoje najslavnije dane za opšte oduševljenje prepunog Vizink centra, u kojem je večeras ispisana i istorija Evrolige s obzirom da je Real postao prvi tim ikada koji je uspeo da se plasira na završni turnir posle 0:2 u seriji.

REAL MADRID: Vilijams Gos 10, Kozer 3, Rendolf 2, Fernandez -, Abalde -, Hanga 7, Hezonja 13, Rodrigez 19, Tavares 12, Ljulj 8, Ndiaje 4, Musa 20.

PARTIZAN: Vukčević -, Ledej 9, Koprivica -, Panter 28 (7/13 za tri), Smailagić 4, Papapetru 10, Egzum 16, Naneli 9 (5as), Lesor 13, Trifunović -, Anđušić -, Madar 5.

40. MINUT - Eksum poentira za dva - 97:91, do kraja je minut i po. Zatajio je Partizanu i defanzivni skok u završnici meča. Crno-beli imaju napad na minus šest, do kraja je 56.8 sekundi. Ledej ubacuje trojku, 47.9 sekundi pre kraja - 97:94. Uzeli su loptu crno-beli, do kraja je 39.1 sekunda, Partizan ima napad na minsu tri. Panter promašuje trojku za izjednačenje, Hezonja ide na liniju penala tačno 24 sekunde pre kraja - 97:94. Promašio je Hrvat jedno bacanje. KRAJ! Real je pobedio Partizan 98:94.

38. MINUT - Madar je na plus pet za Real polovično precizan sa linije penala - 91:87, 37. minut. Sada i Tavares daje jedno od dva slobodna bacanja. Papapetru greši u dodavanju, Real u 28. minutu vodi 95:87 posle ljuljovske trojke Serhija Ljulja. Sada je i Lesor polovičan sa linije penala - 95:88. U završna dva minuta četvrte četvrtine ulazi se s vođstvom Reala 97:88.

36. MINUT - Partizan je na polovini četvrte deonice izašao iz bonusa. Rodrigez poentira još jednom iz prodora. Sada i Real izlazi iz bonusa. Lesor promašuje zicer, Ljuj ubacuje trojku, potom i dva poena u kontri - Real vodi 88:83. Kakva trojka Kevina Pantera preko Tavaresa od table - 88:86. Hezonja vraća na isteku 36. minuta - 91:86.

34. MINUT - Trojka Kevina Pantra uz zvuk sirene, ali se razigrao Serhio Rodrigez - 81:76, 33. minut. Hezonja ubacuje trojku, Real je na samo posedu zaostatka - 81:79. Panter promašuje trojku, Real iz ekstra poseda dolazi do poena Rodrigeza za izjednačenje - 81:81, 34. minut. Lesor zakucava posle tajm auta Obradovića.

Profimedia

32. MINUT - Završni kvartal je otvoren lakim poenima Rodrigeza - 76:71. Endijae je završio meč u 31. minutu zbog pet faulova. Odbranio se Partizan u napadu na plus pet, posle čega Smailagić zakucavanjem prekida seriju Reala 11:1. Potom mladi centar Partizana pravi petu ličnu grešku - 78:71. Nova trojka Serhija Rodrigeza - 78:74.

30. MINUT - Ide trojka Dantea Eksuma - 75:60, 29. minut. Tavares sa 2+1 "poništava trojku Australijanca - 75:63. Posle dugo vremena Real je na jednocifrenom minusu, trojku pogađa Rodrigez - 75:66. Obradović traži minut odmora. Seriju Reala 6:0 poenima sa linije penala (1/2) prekida Eksum. Na kraju treće deonice Partizan vodi 76:69.

28. MINUT - Gos promašuje za dva, na drugoj strani Ledej ubacuje četvrtu trojku za Partizan u trećoj deonici. Mateo mora da traži minut odmora - 72:56, 27. minut. Tavares zakucava posle mini pauze. Lako Real pravi mini seriju 4:0 - 72:60. U poslednja dva minuta treće deonice Partizan ulazi sa plus 12 - 72:60.

26. MINUT - Hanga ubacuje trojku za minus 10 Reala. Vraća je odmah Kevin Panter - 64:51. Musa ubacuje trojku preko Lesora i čuva Real na minus 10. Sada trojku vraća Eksum. Četvrta lična Lesora na polovini treće deonice, Gos ide na liniju penala, pogodio je oba - 67:56. Papapetru je uzeo ofanzivni skok i izvukao četvrtu ličnu Tavaresu. Grk je pogodio dva penala - 69:56.

Profimedia

24. MINUT - Musa poentira uz faul i treću ličnu Smailagića. Ubacio je bek Reala i dodatno bacanje - 59:44. Real je u mini seriji 5:0 posle zakucavanja Hezonje. Lesor je prekida zakucavanjem posle promašaja Pantera - 61:46. Posle 24 minuta košarke u Madridu Partizan vodi 61:48.

22. MINUT - Drugo poluvreme otvoreno je izgubljenom loptom Partizana i zakucavanjem Hezonje u kontri - 55:41. Panter ubacuje novu trojku - 58:41. Promašuje kapiten Partizana otvorenu trojku na plus 17, ali crno-beli uspevaju da se odbrane. Papapetru je fauliran u kontri, ubacio je jedno od dva bacanja za novi najveći plus Valjka na isteku 22. minuta - 59:41.

20. MINUT - Naneli ubacuje trojku za novi najveći plus Partizana - 47:35. Ponovo crno-beli ne koriste napad da uvećaju prednost, a posle promašaja Ledeja sa poludistance Lesor pravi treću ličnu grešku i to bi moglo da bude ozbiljno opterećenje za Partizan u nastavku meča. Musa pogađa dva penala - 47:37. Nova trojka Kevina Pantera i novo najveće vođstvo Valjka - 50:37. Vilijams Gos drži Real u životu. Trojka Ledeja - 53:39. Na poluvremenu Partizan vodi 55:39, posle dva ubačena bacanja Pantera!

18. MINUT - Ljulj je promašio ulaz posle tajm auta Matea, a Partizan je u 17. minutu prvi put na dvocifrenom plusu posle poena Lesora sa linije penala (2/2) - 42:31. Seriju Partizana 8:1 prekida Hezonja, Lesor sa linije penala čuva dvocifreni plus - 44:33. Propustili su crno-beli napad na plus 11, kaznio ih je Gos poenima sa poludistance - 44:35.

16. MINUT - Imao je Real napad na minus četiri, nije ga iskoristio posle čega Naneli ubacuje trojku - 37:30. Tavares u 16. minutu pravi faul u napadu i to mu je treća lična greška. Ćus Mateo dobija tehničku grešku, Naneli je ubacio slobodno bacanje, a potom iskusni Amerikanac greši u dodavanju. Musa se na drugoj strani izborio za dva penala, pogodio je jedno od dva, a u kontri zakucava Papapetru. Crno-beli su ponovo na plus devet - 40:31.

14. MINUT - Lesor zakucava, Partizan je u seriji 9:0 i nadomak dvocifrenog plusa - 34:25. Kozer ubacuje izuzetno tešku trojku uz zvuk sirene za istek napada - 34:28, 13. minut. Promašili su crno-beli dva napada na plus šest, posle čega Tavares zakucava - 34:30.

12. MINUT - Drugi kvartal je otvoren poenima Nanelija sa linije penala i trojkom Fernandeza - 25:25. Panter vraća trojku na isteku napada i čuva vođstvo Partizanu. Klupa Reala dobija tehničku grešku, Panter pogađa dodatno bacanje, a potom kapiten crno-belih ubacuje novu trojku za najveći plus crno-belih dosad - 32:25.

10. MINUT - Eksum čuva plus tri Valjku u 9. minutu - 21:18. Musa pogađa četiri vezana slobodna bacanja pomoću kojih Real u pretposlednjem minutu prve četvrtine ostaje na minus jedan. Na kraju prve četvrtine Partizan vodi 23:22.

Profimedia

8. MINUT - Mini seriju Reala 4:0 poenima sa linije penala prekida Panter (2/2) - 12:12, 7. minut. Vilijams Gos nastavlja da pravi velike probleme crno-belima u fazi defanzive. Papapetru ubacuje prvu trojku crno-belih na meču, ali poenima iz prodora na drugoj strani Musa čuva vođstvo domaćinu 16:15. Eksum svoje prve poene na meču postiže za linije penala (2/2). Sjajna stvar za Valjak jeste druga lična greška Tavaresa u 8. minutu igre. Lesor pogađa dva penala, Partizan vodi 19:16. U završna dva minuta uvodne deonice Partizan ulazi sa vođstvom 19:18.

6. MINUT - Madriđani preko Endiaja poravnavaju, Madar na polovini prve deonice čuva vođstvo crno-belima - 10:8. Real poenima sa linije penala preuzima vođstvo na isteku 6. minuta igre. Posle Hange, oba bacanje je pogodio Endiaje - 12:10.

Profimedia

4. MINUT - Panter postiže svoje prve poene na meču sa poludistance, na drugoj strani Tavares zakucava. Crno-beli posle tri minuta vode 6:4 (poeni Madara u kontri), a potencijalni problem jeste već druga lična greška Smailagića. Crno-beli su na plus četiri posle lakih poena Papapetrua - 8:4. Mini seriju Partizana 4:0 prekida Gos.

2. MINUT - Meč je počeo promašenom trojkom Gosa i faulom Muse na drugoj strani. Prve poene na meču postigao je Smailagić preko Tavaresa. Odlična rola Smailagića na početku, posle rampe Musi, izvukao je faul Tavaresa. Propustili su crno-beli napad da uvećaju vođstvo, a prve poene za Real na meču postiže Tavares sa linije penala, na isteku drugog minuta meča - 2:2.

- Crno-beli su na parketu Vizink centra.

- Grobari se zagrevaju na ulicama Madrida za večerašnji spektakl.

- Kevin Panter se "vratio na mesto zločina"... Nadaju se Grobari da bi kapiten Partizana mogao da ponovi izdanja iz prva dva meča serije u kojima je Amerikanac blistao.

- Navijači Partizana koji utakmicu žele da gledaju u većem društvu mogu to učiniti na terenima crno-belih na Kalemegdanu.

- Crno-beli su stigli u Vizink centar!

- Evroliga je opet najavila duel Partizana i Reala bokserskom terminologijom.

- Oglasila se i supruga Matijasa Lesora, Tresi. Ona je poslala poruku: "Dan utakmice, ajdeee, momci"!

Printscreen/Instagram/traicy.mhn

17:52 - Real priziva još jednu MVP partiju Tavareša.

17.14 - Aleksa kod lekara sreo Marka Markeza.

14.16 - U Madridu su i navijači Partizana, koji su uoči meča već pripremili dobru atmosferu.

Gradom se ori pesma Grobara - O Partizane, o šampione!

13.24 - Cene ulaznica za peti meč su iznenada skočile i vlada veliko interesovanje za gostovanje Partizana.

12.27 - Vlado Šćepanović veruje u crno-bele, ali pred večerašnji meč smatra da su šanse podjednake.

- Sve se svelo na jednu utakmicu. Jednostavno, po meni nema velikih tajni. Posle četiri utakmice ekipe se košarkaški vrlo dobro poznaju i odlučivaće psihološki momenat - rekao je Šćepanović za Mozzart Sport.

12.14 - Košarkaši Partizana izašli su u Vizink centar da bi odradili jedan lakši trening pred večerašnji meč protiv Real Madrida.

11.22 - Generalni menadžer Olimpijakosa Nikos Lepeniotis objasnio zašto bi bilo bolje za njegove navijače ako večeras Real pobedi Partizan i Monako bude bolji od Makabija.

11.05 - Rudi Fernandez pred večerašnji meč ističe "Uopšte nismo sigurni u pobedu", ali ipak pronalazi i način kako da povede ekipu ka istoj.

Dolazeći u ovu fazu sezone, sa ovakvom sredinom i našim ljudima, zamislite... Izlazimo na dva uzastopna poraza od njih na svom terenu, ali smo tokom cele sezone radili na tome da imamo faktor domaćeg terena i očekujemo šestog čovek na tribinama i pobedu - rekao je Fernandez.

10.15 - Španski As na epski način najavljuje majstoricu, tekst pred peti meč su naslovili sa - Real-Partizan: Nikad viđeno.

Podsetili su i na sva dešavanja, ali i naveli:

Kralj Evrope sa svojih deset pehara ispred srpske legende. Istorijski Partizan, 31 godinu nakon što je osvojio svoju jedinu Evroligu, u lovu na svoju prvu finalnu fazu u 13 godina protiv belog kluba koji juri svoj deveti fajnal-for od poslednjih dvanaest odigranih.

9.41 - Janis Papapetru optimista pred meč sa Realom, ističe da je atmosfera u ekipi na visokom nivou.

- Ovo je dugačka serija. Očekujemo veliku borbu na košarkaškom terenu i mislim da smo spremni. Slična je atmosfera kao i prvog dana. Uživamo zajedno. Ovo je sjajna grupa igrača, uživamo u svakom trenutku. Polako smo došli do ovog trenutka ali se nadamo da ovo nije kraj - rekao je grčki košarkaš.

9.12 - Atmosfera u ekipi je sjajna, to se potvrdilo i na jučerašnjem treningu u Madridu. Naime, Željko Obradović se kladio sa Matijasom Lesorom u večeru.

Francuz je bio dužan da iz deset pokušaja jednom pogodi koš sa centra kako bi izbegao plaćanje večere za ekipu i stručnom štabu i uspeo je.

7.21 - Pred peti meč se oglasio i bivši igrač crno-belih, a sada jedan od najkonstantnijih igrača Kraljevskog kluba, Najdžel Vilijams-Gos.

Bili smo uvereni i pre treće i četvrte utakmice da možemo do pobeda, a verujemo da možemo do pobede i večeras. Moramo da odradimo prave stvari i tako ćemo imati dobru šansu. Moramo da ostanemo staloženi. Utakmica će biti visokog intenziteta, možda bude oscilacija, ali moramo da budem pribrani i održimo fokus kompletnih 40 minuta - istakao je Vilijams-Gos.

6.58 - Partizan igra bez Alekse Avramovića, koji je u međuvremenu operisan i dočekao je ekipu u Madridu.

Oni su Real i sa 2:0 za nas i sad sa 2:2. Moramo da budemo na maksimumu svojih mogućnosti da bismo pobedili takvu ekipu. Da li su ranjivi – jesu, način na koji su se vratili, nisu sve bile košarkaške stvari, ali ovo je naša realnost imamo petu utakmicu i nadam se da ćemo pobediti - rekao je Aleksa.

U dosadašnjem toku serije, videli smo dva velika preokreta, crno-beli su imali prednost od 2:0 i to na gostujućem terenu, ali nisu iskoristili dve meč lopte, pa su Madriđani izjednačili i seriju vratili na njihov parket. Bilo je tuče, povreda, perioda bez navijanja. Večeras je nemoguće bilo šta predvideti. Istorija kaže da gosti nikada nisu slavili u majstorici za odlazak na fajnal-for, ali takođe i da jedan tim nikada nije prokockao prednost od dve pobede.