Beograd za znatiželjne

19.09.2020

08:00 >> 14:52

0

Kroz šetnju se lakše uče istorija i geografija Beograda

Beograd za znatiželjne
Copyright Sa grupom učenika osnovne škole u dvorištu Saborne crkve Promo/Jovo Anđić

Jovu Anđića ste možda sreli u Beogradu kako znatiželjnicima pokazuje gde su živeli Ivo Andrić, Danilo Kiš ili Dositej Obradović. On o Beogradu zna mnogo više od svih nas. Njegovi tematski autorski programi su „Beogradski muzički vremeplov“, „Slatki Beograd“, „Beografija“, „Tesla u Beogradu“, „Beogradski zadužbinari“, „Sportski Beograd“ i „Književni vodič kroz Beograd“.

Ovaj poslednji program prvo je objavljivan kao serijal u mesečnom magazinu „Bel Gest“, a potom je od 2009. godine realizovan u formi šetnji kroz Beograd tragovima pisaca. Na kraju je sve to stalo u korice knjige pod nazivom „Književni vodič kroz Beograd“, iz koje možete saznati da je Branislav Nušić pio i četrdeset šoljica kafe, da su Dositejeva shvatanja bila napredna i za ovo vreme i kako su izgledale sahrane Čika Jove Zmaja i Đure Jakšića i mnoge druge zanimljive stvari.

BEOGRADSKE SETNJE Tragom Mome Kapora Promo/Jovo Anđić

Kako najmlađi ne bi ostali uskraćeni, Jova je napisao knjigu namenjenu njima „Beograd za decu“:

– Godinama sam, kao vodič i organizator putovanja, radio sa decom, vodio sam  ih na razna mesta, ali sam shvatio da ona ne poznaju svoj grad, Beograd. Poznaju samo kraj u kojem žive i idu u školu. To me je podstaklo da razmišljam o pisanju jedne knjige koja bi ih na zanimljiv način inspirisala da otkrivaju šta to istorija i geografija Beograda kriju.

Beograd za decu Promo/Jovo Anđić

 

Neke istorijske činjenice se na ovaj način brzo uče:

– Polazište ove knjige je da ste znatiželjni i da ste spremni da šetajući Beogradom radoznalo posmatrate i otkrivate šta je iza, ispod, šta je gore. I da ništa nije bogomdano, da je u sve uložen trud nekih ljudi koji su živeli pre nas, i da stvoreno treba čuvati, i predmete i prirodu. Pokušao sam da neke istorijske činjenice predstavim na duhovit i zanimljiv način. Naravno da je to najlakši način učenja, ali najpre učenja uživo, i podsticanje da se istražuje, i u gradu, ali i kroz druge knjige.

Jedan poseban odeljak u knjizi nosi naziv „Beograd za sladokusce“:

– Iako bi se na prvi pogled pomislilo da je reč samo o slatkišima, i sam sam njihov veliki ljubitelj, ovaj deo je širi. On otkriva  mnoge stvari koje su osobene i po kojima se Beograd prepoznaje i razlikuje od drugih gradova. U njemu su opisani beogradski zvukovi, mirisi i ukusi i njegovi slavni stanovnici. Pisanje ovog dela knjige mi je bilo posebno drago jer me je teralo da razmišljam o tome šta je to po čemu je naš grad poseban i po čemu biste ga mogli prepoznati gotovo zatvorenih očiju.

BEOGRAFIJA Osvajanje tvrđave Promo/Jovo Anđić

Koliko su deca, u današnje vreme interneta, zainteresovana da upoznaju grad u kome živi, pitali smo Jovu Anđića:

–  Mislim da je brzina kojom se danas dešavaju stvari, brzina koju su donele moderne tehnologije, sa jedne strane dobra ali da, sa druge strane, njihova zavodljivost može biti štetna. Deca pogotovo moraju biti u prilici da im je dostupno i jedno i drugo, i nove tehnike, ali i priroda. Sve se može učiniti zanimljivim, pitanje je samo koliko ste spremni da uložite truda da podstaknete svoju decu ili unuke da otkrivaju. Nije to pitanje samo grada u kojem žive, već uopšte, treba podsticati radoznalost kao dragocenost, ona rađa maštu, a mašta čini svet bogatijim, jer su to zameci novih dela, slika, muzike, knjiga…

Turistička tura „Književni vodič kroz Beograd“ zasada, zbog koronavirusa, nije moguća, ali se nadamo da će od proleća moći ponovo da se prošeta ulicama Beograda sa Jovom Anđićem kako bi se istražila mesta na kojima su živeli i radili velikani naše književnosti. Do tada, deci čitajte „Beograd za decu“ i „Književni vodič kroz Beograd“ i budite njihov lični vodič.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike