Ajurvedom do harmonije duha i tela

26.09.2020

17:00 >> 19:07

0

Najstariji sačuvani zapisi o ajurvedi stari su skoro 3.000 godina

Ajurvedom do harmonije duha i tela
Copyright Profimedia

Ajurveda je složenica od dve reči – “ajus”, što znači život, i “veda”, što znači znanje. Ajurveda je, da pojasnimo, znanje o punom opsegu života, što zapravo predstavlja naše unutrašnje, duhovno biće, naš ego, um, intelekt, naša čula i osećanja, sve do našeg društvenog okruženja, porodice i  sveta u kome živimo. Da bismo bolje razumeli svrhu ovog oblika alternativne medicine, moramo pre svega navesti da je njen krajnji cilj lično zdravlje i društvo bez bolesti. Na koji način se to postiže i kakve metode u lečenju i dijagnostici koristi ajurveda, pitali smo predsednika Fondacije “Mahariši ajurveda” Branka Čičića.

– Pulsna dijagnostika je najmoćniji alat ajurvede u proceni zdravlja neke osobe. Ajurveda koristi mnogobrojne vidove terapija i deluje na nivou uma, osećanja, fiziologije i ponašanja. Budući da je većina bolesti s kojima se savremeni čovek suočava po prirodi psihosomatska, drugim rečima, izazvana psihološkim stresom, središnja terapija teži tome da ukloni stres u nervnom sistemu. U tu svrhu koriste se relaksacione tehnike, ali i fizičke vežbe – naročite vežbe joge, kao i biljni preparati koji sa nivoa fiziologije balansiraju naš um – kaže, za “24 sedam”, Branko Čičić.

profimedia

Svakodnevna rutina i pravilna ishrana, prilagođena svakom pojedincu, važni su aspekti ajurvedske terapije. Ajurvedski lekar i pacijent zajedno se dogovaraju o odabiru najpogodnijih terapija, a prvi sistematski pregled kod dokora ajurvede biće personalizovan. Šta to znači, u nastavku nam govori predsednik Udruženja za Ajurvedu Srbije Branko Čičić:

– Pacijent se posmatra kao apsolutno jedinstvena individua. Simptomi su samo izraz njegovih unutrašnjih neravnoteža i zato se u ajurvedi ne leči bolesti, već se pacijentu pomaže da povrati izgubljenu ravnotežu i tako doprinese sopstvenom isceljenju. Zato je ajurveda toliko efikasna i popularna.

Šta je, prema principima ajurvede, potrebno za potpunu harmoniju čoveka sa samim sobom i svojom okolinom?

– U svakom čoveku, u središtu njegovog bića, postoji rezervoar neograničene kreativnosti, inteligencije i reda. Ajurveda ga naziva sopstvo, a zdravlje definiše kao utvrđenost u sopstvu. Direktno iskustvo sopstva unosi red u naš um, osećanja, intelekt, čula, fiziologiju, kao i našu okolinu.

profiimedia

Šta su, po učenju ajurvede, osnovna pravila ishrane?

– U ajurvedi ne postoji način ishrane prikladan za sve, kao što je to u dijetama s kojima se susrećemo na internetu. Idealna ishrana je uvek idealna samo za nas, i klijent saznaje o specifičnostima svoje dijete nakon pregleda pulsa. Na osnovu dijagnostike određuje se odgovarajuća ishrana, koja podržava celinu njegovog bića. I zato je ta „dijeta“ toliko blagorodna.

U filozofiji zvanoj ajurveda postoje izvesna, opšta pravila. Tako, na primer, ajurveda preporučuje lagan ali hranjiv doručak. Ručak je između 12 i 14 časova, kada je probavna snaga najveća, a večera do 19 časova. U ručak bi trebalo da se uključi svih šest ukusa (slano, slatko, kiselo, ljuto, gorko i oporo). Hrana bi trebalo, po pravilu, biti kuvana, topla i sveže pripremljena. Raznovrsnost namirnica je sastavni deo ajurvedske ishrane.

Kako Srbija tretira ajurvedu?
– Možemo biti ponosni na to što je, upravo na inicijativu Udruženja za ajurvedu Srbije „Maharišijev koledž za savršeno zdravlje“, Univerzitet Alma Mater Europea iz Maribora, u Sloveniji, prvi u EU akreditovao poslediplomske studije iz ajurvede, namenjene zdravstvenim radnicima iz čitave Evrope. Vodeći predavač je dr sc. med Gordana Marković iz Udruženja za ajurvedu Srbije. Ona će, zajedno sa svojim kolegama lekarima iz Evrope i Indije, voditi prvu generaciju studenata ajurvede na našem kontinentu, zaključuje Branko Čičić.

Da je medicina starih civilizacija, poput ajurvede, sasvim primenljiva i delotvorna na naš organizam, ali i komplementarna konvencionalnoj, dokazuje i priznanje za ajurvedu od strane SZO kao jednog od sistema tradicionalne medicine, te donetih, vrlo preciznih, preporuka za njenu integraciju u zdravstvenu zaštitu zemalja. Sve veći broj lekara i u našoj zemlji i u svetu, počinje da integriše pojedine aspekte ajurvede u svoju praksu ili da se njome bavi kao pretežnim vidom medicine.

 

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike