Posle 5. oktobra Dragoljub Đuričić je postao popularan: Izašao je sa bubnjem i palicama na kordone

15.03.2021

14:35 >> 17:40

0

Bubnjar je zahvaljujući instrumentu koji je svirao pokazao svoj stav, a neretko je pričao i da je bubanj simbol slobode

Posle 5. oktobra Dragoljub Đuričić je postao popularan: Izašao je sa bubnjem i palicama na kordone
Copyright Antonio Ahel/ATAImages

Bubnjar Dragoljub Đuričić preminuo je danas u bolnici “Dragiša Mišović” u Beogradu u 68. godini, od posledica koronavirusa, a iza sebe je ostavio neizbrisiv trag.

Osim što nosi titulu jednog od najboljih muzičara, Đuričić i njegove kolege su prvi put zvukom bubnjeva 1996/1997. izrazili nezadovoljstvo tadašnjem režimu ili kako je Đuričić voleo da kaže, želeli su da pokažu šta znači ritam slobode.

Njegova najveća popularnost zapravo i kreće tog 5. oktobra kada se sa kolegama pojavio na ulicama Beograda.

Za doček 1997. godine svirao je na centralnom gradskom trgu pred oko million ljudi, koji su iz protesta prema tadašnjoj vlasti izašli na beogradske ulice. U organizaciji pokreta “Otpor”, svirao je na koncertu priređenom u čast dočeka 2000. Pravoslavne Nove godine pred oko 200.000 ljudi, gde je zapravo “početak kraja” tadašnjeg režima. Svirao na bezbroj protestnih skupova širom Srbije do pada Slobodana Miloševića 2000. godine.

Antonio Ahel/ATA Images

Đuričić je svojeremeno ispričao kako je došao na ideju da sa svojim kolegama izađe na ulice i izrazi svoj stav.

– To je bila spontana reakcija mladosti, bunt građana Srbije, njene avangarde, želje za istinom, reakcija na dugogodišnje stanje u drustvu, na majke i sestre u crnini, na mladost koja je dala svoje živote u ratovima za nečije glupe i lažne ideje. To je bila istina koja je jednostavno morala da se izbije na površinu. Istina se nikada sakriti ne može, možda je spora, ali uvijek dostižna, nesto slično kao i pravda, ali…Mislim da se kod mladosti javila ta ideja eksplozivnosti, nešto je u njima tinjalo i rasplamsavalo se kao vatra. Bubanj je bio sam za sebe dovoljno moćan, pozitivan, glasan i svojom energijom je nosio sve pred sobom. Išao sam sa osmehom, nošen ritmom na vodene topove, kordone, ništa nas nije moglo zaustaviti! Jednostavno je mogao da skrene pažnju građana, da ih pokrene i kasnije je prerastao u simbol slobode, istine, demokratskih promjena, dio istorije… Mislim da su pokušali mnogi da ga okaljaju, ali nisu uspjeli i ostao je čist da prkosi kao jedini pravi simbol demokratskih promjena u Srbiji. Sve ostalo je vremenom ozbiljno devalviralo – ispričao je Đuričić.

On je svojim primerom želeo da pokaže šta zapravo znači sloboda i da mu je bubanj kao takav instrument pomogao u iskazivanu emocija i stava.

– Osnovna poruka roka je bunt, istina. To je najveći stepen lične slobode svakog od nas, prava na misao, stav, stil. Mi smo generacija koja je dobrim delom doprinijela stanju svetske politike, kao i vremenu u kome smo bili počeli istinski lijepo da živimo, čisto, iskreno, na vrlo prirodan način, zaboravljajuci da postoji nešto što se teško predvideti može, to je ljudska ćud. Pojedinci su počeli da se enormno bogate i to im pomućuje um, a uspevaju da ugrabe i moć. Ta pojedinačna moć bolesnih umova je oduvijek problem čovečanstva. Srećom da i priroda ima svoja pravila i pravdu – rekao je Đuričić za Nova.rs.

Pročitajte još

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike