Ognjem i mačem je marta 2004. trebalo da se završi sa Srbima na KiM: Vučić na obeležavanju Dana sećanja na pogrom

17.03.2021

12:05 >> 13:27

0

Tokom martovskog pogroma proterano je više od 4.000 Srba

Ognjem i mačem je marta 2004. trebalo da se završi sa Srbima na KiM: Vučić na obeležavanju Dana sećanja na pogrom
Copyright Printscreen/RTS

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje obeležavanju Dana sećanja na 17. mart 2004. godine, kada se dogodio pogrom na Kosovu i Metohiji.

Dan sećanja obeležava se u Narodnom pozorištu.

Pored predsednika Srbije Danu sećanja na 17. mart prisustvuje i ministarka za rad, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević.

rts printscreen

-Za pogrom je pitanje zašto nepotrebno. Ne može da postoji razlog za odmazdu nad celim narodom. Nema tog zato da opravda nečiju nameru da nekoga zgromi. To su sve značenja ruske reči pogrom. Pogrom prevazilazi sve ostale zločine, to je i predumišljaj i to se dogodilo 17. marta na Kosovu. Paljenje kuća, uništavanje crkava govori o namerama. Posle 17. marta nije trebalo da bude više Srba na Kosovu. Ni njihovih kuća, ni crkava. Ognjem i mačem je tog marta 2004. trebalo da se završi sa Srbima na Kosovu i Metohiji. Zlatibor Trajković (60) živ je zapaljen ispred škole kao primer i znak, znak da za Srbe na Kosovu postoji samo vatra i da se čuvena truba više nikada ne čuje. Zaboraviti takođe bi bilo zločin, poručio je Vučić.

Srbija više nije slaba, niti zemlja gubitnika, zemlja je koja ne preti, ali ne zaboravlja, spremna na razgovore, ali ne i na poniženje, hoće saradnju i kompromis, ali ne i konačna rešenja u kojima nema ni Srbije ni njenog naroda, dodao je predsednik Srbije na obeležavanju godišnjice martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji.

rts printscreen

Danas više ništa slično ne može da se desi bez odgovora Srbije – jasnog, ozbiljnog i odgovornog, naglasio je Vučić u obraćanju.

“Za nas ostaje prost i jedini mogući zaključak, Kosovo nije naše breme već naš krst, a sa krsta se mnogo bolje nego ispod njega vidi vaskrsnuće”, naveo je predsednik.

Vučić je istakao da se masovni zločin počinjen 17.marta, pre tačno 17 godina ne sme nikada zaboraviti i dodao da ne može da postoji razlog za obračun sa pripadnicima čitavog jednog naroda.

-Možda postoji vreme u kojem smo nemoćni da sprečimo nepravdu, ali nikada ne sme da postoji vreme da se protiv nepravde pobunimo, ove reči Elija Vizela, nekadašnjeg logoraša, nobelovca, obavezuju nas zauvek da protiv zločina ne ćutimo, ko god da ga je i zašto počinio”, poručio je Vučić na komemorativnoj akademiji u Narodnom pozorištu.

Printscreen/RTS

Nemamo prava da to prećutimo, poručio je predsednik Srbije.

“Organizovano je nasilje pred očima međunarodne zajednice. Tog dana ubijeno je više Srba, skoro hiljadu povređeno, više od 4.000 proterano, 930 kuća i domova spaljeno, 35 crkava i manastira oskrnavljeno, devastirano”, podsetio je on.

Više od 60.000 Albanaca, kaže, u tome je učestvovalo, 60.000 organizovanih, vrlo svesno upućenih u Prištinu, Čaglavicu, Ðakovicu, Vitinu, Laplje Selo, Svinjare, Podujevo,…odlučni da reše srpsko pitanje time što će Srbe proterati.

Posle 17. marta Srba više nije tebalo da bude na KiM niti da se vrate, ukazao je Vučić.

Istakao je da pričati danas nešto drugo, a ne nazvati stvari pravim imenom, praviti se naivan i ne pamtiti sve, da bi to bio isto zločin na koji nismo spremni.

-Kao što nismo spemni da zaboravimo zločin koji su i pripadnci našeg naroda počinili, ni one koje je možda mogla da spreči, a nije, naša pogrešna politika, nismo i nikada više nećemo biti spremni da zaboravimo sve ono što se dešavalo nama i našem narodu koji je bio kriv samo zbog srpskog imena i prezimena. Ništa manje nismo spremni da zaboravimo i da Srbija 2004. nije imala ni snage ni mudrosti ne samo da spreči pogrom svog naroda na KiM nego i da pruži bilo kakav smisleni odgovor, naveo je Vučić.

Ističe da smo zapamtili i naučili svaku lekciju u kojoj smo bili gubitnici i nemi za sopstvene žrtve.

Printscreen/RTS

-Srbija kao i svi drugi ima pravo da brine o svom narodu i zdravlju u sigurnosti i svakoj dobrobiti na koju poput svih ostalih i naš srpski narod ima pravo. I Srbija to radi ne zveckajući oružjem, ne maštajući o vojnama i pogibijama, ne huškajući na krv, bez ikakve želje da bilo kome i bilo šta oduzme, ali to ne znači da će Srbija dopustiti bilo kome da se 17. mart ponovi. Srbija nije spremna na to, niti će više ikada biti spremna. Pravo na život je osnovno ljudsko pravo i uvek ćemo ga braniti, kao što ne ugrožavamo to pravo drugima, nećemo dozvoliti da bude ugroženo ni Srbima, poručio je predsednik.

On navodi i da mi nikoga ne proterujemo, ali i da nećemo dozvoliti da Srbe proteruju, onako kako su ih proterivali na kraju 20. i početku 21. veka.

-Mi ne vodimo nikakvu ekspanzionističku politiku, to nije nikakav san o nekakvom srpskom svetu, nema to veze sa srpskom hegemonijom, niti mi želimo da upravljamo osim svojom državom i nemamo aspiracije prema teritorijama i ne ugrožavamo i ne pretimo, jedino tražimo da nam dopuste da izvršimo svoju obavezu da pamtimo i da ne dozvolimo da se zločini ponove, ukazao je.

Vučić dodaje da isto tako imao i obavezu da svoju zemlju učinimo uspešnijom i razvijenijom i da budemo pobednici bez krvi i rata.

Printscreen/RTS

Najbolji u ekonomiji, zdrastvu, sportu i svemu ostalom što čini razvoj i napredak, dodao je on.

-Želimo isto i drugima da se bave sobom i budu uspešni, jer smo svesni da je zločin alatka gubitnika, a pobednicima to nije potrebno, oni pamte, ali opraštaju i idu dalje, dok se gubitnici vrte u istom začaranm krugu. Mi Srbi to više nećemo da budemo, hoćemo budućnost, u kojoj ćemo da pamtimo, ali iz koje nećemo da se vraćamo. Znamo šta se dešavalo i to nazivamo pravim imenom”.

Srbija je danas, kako kaže, Srbja razuma i koja ne gubi.

Svoj glas u odbrani naseg naroda rekli su i nobelovci, dodao je on i podsetio da je Peter Handke na Vaskrs 2006. bio je u kući Kostića u Metohiji kojima su Albanci ubili 14 članova porodice, kao i da je bio u Zočištu kod porodice kojoj su komšije Albanci ubili šest muških glava.

pročitajte još

Centralnu manifestaciju u Gračanici, kojoj će prisustvovati i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković, i ove godine organizuju Kancelarija za KiM, Eparhija raško-prizrenska, Dom kulture u Gračanici i porodice srpskih žrtava.

Tokom martovskog pogroma proterano je više od 4.000 Srba, a njihova imovina, veliki broj verskih objekata je spaljen ili porušen, dok su mnogi ubijeni i nestali.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike