
Ovo su godine u kojima je ključno biti zdrav ako želite dug život
Jedan faktor ima ogroman značaj za dugoročno zdravlje

Novo istraživanje pokazuje da višak kilograma u ranim dvadesetim godinama života može gotovo udvostručiti rizik od prerane smrti. U studiji koja je obuhvatila više od 620.000 odraslih, utvrđeno je da prosečna osoba dobije oko pola kilograma godišnje između 17. i 60. godine. Ipak, posledice po zdravlje bile su znatno ozbiljnije kod onih koji su postali gojazni pre tridesete, u poređenju sa onima koji su se ugojili kasnije.
Kod muškaraca koji su se ugojili pre tridesete, rizik od prevremene smrti bio je veći za čak 79%, dok je kod žena iznosio 84% – u odnosu na osobe koje nisu imale problema sa gojaznošću.
Autorka studije Hujen Le sa Univerziteta Lund u Malmeu (Švedska) naglašava da je upravo rana odrasla dob period kada većina ljudi počinje da se goji. To se često poklapa s trenutkom kada se mladi osamostale, sele od roditelja i sve više se oslanjaju na brzu hranu i industrijski prerađene obroke.
„Poruka istraživanja je jasna – izbegavanje gojenja, posebno krajem tinejdžerskog perioda i tokom dvadesetih, može imati ogroman značaj za dugoročno zdravlje“, istakla je Le.

Period između 17. i 30. je ključan za zdravlje
Dobijanje na težini u ranim godinama odraslog doba, ili razvoj gojaznosti u mladosti, povezano je s višim rizikom od smrtnosti izazvane hroničnim bolestima u starijem dobu.
Muškarci su u okviru istraživanja praćeni u proseku 23 godine, a žene oko 12 godina. Iako su i oni koji su se ugojili u srednjim godinama pokazali povećan rizik, on je bio značajno manji. Gojaznost razvijena između 45. i 60. godine povećala je rizik za oko 25%, dok je gojenje između 30. i 45. godine nosilo povećanje od 52%.
Kod osoba mlađih od 30 godina, svako godišnje povećanje telesne mase od samo pola kilograma dovodilo je do skoka rizika od prerane smrti – 24% kod muškaraca i 22% kod žena.
Profimedia
Stručnjaci ističu da je razdoblje između 17. i 30. ključno za usvajanje zdravih životnih navika koje mogu doneti koristi tokom celog života.
Profesorka Tanja Stoks dodaje: „Čak i umereno gojenje u dvadesetim može dugoročno značajno povećati rizik od prevremene smrti. Što ranije počnete da živite zdravo, veće su šanse da živite duže.“
Rezultati ovog istraživanja predstavljeni su na Evropskom kongresu o gojaznosti održanom u Malagi, u Španiji, prenosi Index.hr.
BONUS VIDEO:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari