Video-igre za poboljšanje kognitivnih sposobnosti starijih osoba

21.10.2022

04:32

0

Istraživači sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku razvili su paket video-igara, koje su dizajnirane da poboljšaju spoznaju kod starijih osoba koje su inače zdrave

Video-igre za poboljšanje kognitivnih sposobnosti starijih osoba
profimedia-0221196883 - Copyright Profimedia

Igre imaju za cilj da rekreiraju uobičajene aktivnosti, poput udaranja u bubanj ili vožnje automobila.

Oni takođe uključuju sofisticirani algoritam koji automatski prilagođava težinu igre u zavisnosti od toga koliko dobro neko igra, pomažući da se spreči da manje vešti igrači postanu preopterećeni, a veštijima pomažući da im igre ne postanu dosadne.

U dosadašnjim ispitivanjima, igre su proizvele impresivnu efikasnost sa različitim kognitivnim pokazateljima, uključujući dugoročnu i kratkoročnu memoriju i pažnju. Kognitivni pad je uobičajena pojava sa starenjem, ali ova najnovija tehnologija ima za cilj da pokaže da mnoge od ovih promena nisu uklesane i da su bar delimično reverzibilne. Sastoji se od paketa video-igara, nešto što obično povezujemo sa decom, tinejdžerima i mladim odraslima.

Profimedia
 

Međutim, čini se da stariji ljudi mogu mnogo da dobiju od igranja video-igrica, ili barem od igranja ovih konkretnih igara koje su dizajnirane da pomognu u preokretanju nekih aspekata kognitivnog pada u vezi sa godinama.

Istraživači se nadaju da bi takva tehnologija mogla da formira novu oblast medicine pod nazivom „iskustvena medicina“, u kojoj bi neinvazivne virtuelne intervencije mogle da pomognu u rešavanju širokog spektra zdravstvenih problema.

Igre imaju za cilj da ponovo probude kognitivne veštine i procese koji imaju tendenciju da opadaju sa godinama.

Profimedia
 

Do danas, istraživači su kreirali igru zasnovanu na ritmu, u kojoj učesnik udara virtuelnim bubnjem o tablet računar. Učesnici moraju da odgovaraju ritmičkom obrascu, a kako vreme prolazi signali koje učesnik primi nestaju, primoravajući ih da se oslone na svoje pamćenje da bi ponovili ritam.

Profimedia
 

Iznenađujuće je da igra nije samo poboljšala sposobnost učesnika da zadrži ritam, već je poboljšala i njihovu sposobnost da pamte lica, što sugeriše da bi igre mogle imati prednosti van cilja u drugim kognitivnim oblastima koje nisu direktno ciljane tokom igranja. „Poboljšanje pamćenja je bilo neverovatno“, rekao je Teodor Zanto, istraživač uključen u studiju. “Postoji veoma jaka komponenta treninga pamćenja u ovome, a generalizovana je na druge oblike pamćenja.”

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Medgadget

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike