Egzotična ostrva Markiz: Toliko su očarala Gogena da je tamo i sahranjen, a Unesko ih je stavio na svoju listu (FOTO)
Rajska destinacija za koju mnogi ne znaju ni da postoji
Markiska ostrva ili ostrva Markiz, udaljeni dragulj u južnom Pacifiku, postali su deo prestižne Uneskove liste svetske baštine. Ovo priznanje dolazi nakon najnovije konvencije Uneska, koja je dodala 24 nova mesta širom sveta, uključujući znamenitosti povezane sa Nelsonom Mandelom u Južnoj Africi, kompleks pećina u Maleziji i ruševine svahili grada u Keniji.
Te Henua Enata: Zemlja ljudi
Iako samo mali broj putnika ima priliku da doživi čaroliju Te Henua Enata, što znači "Zemlja ljudi", ova regija sada privlači globalnu pažnju. Sastoji se od 12 ostrva, od kojih je polovina naseljena, i dom je za oko 9.000 starosedelaca. Nalazi se u Francuskoj Polineziji, regionu poznatom po svojim egzotičnim destinacijama poput Bora Bore i Tahitija.
Da biste pronašli Markiza ostrva na mapi, pogledajte oko 4.000 kilometara jugoistočno od Havaja i 4.700 kilometara istočno od Fidžija. Ova ostrva su pravi raj za ljubitelje prirode i avanturiste, sa zadivljujućom geografijom koja oduzima dah.
Udaljena lokacija i ekskluzivnost
Zbog svoje udaljenosti, ostrva Markiz su još uvek relativno nepoznata među turistima. Prema podacima Instituta za statistiku Francuske Polinezije (ISFP), samo 10.995 turista posetilo je Markiska ostrvau 2023. godini, što čini manje od dva odsto ukupnog broja putnika na Tahitiju. Većina posetilaca dolazi iz Francuske, s obzirom na to da je ovaj region prekomorski departman Francuske.
Amerikanci su druga najveća grupa turista, a slede ih posetioci iz Kine, Kanade, Nemačke i Velike Britanije. Većina dolazi preko međunarodnog aerodroma Fa'a'a na Tahitiju, a zatim brodom do Markiz ostrva. "Aranui 5", brod dvostruke namene, vodi turiste na 12-dnevna krstarenja iz Papetea, glavnog grada Francuske Polinezije, nudeći im jedinstvenu priliku da istraže ova prelepa ostrva.
Jedinstveno kulturno i prirodno nasleđe
Markiz ostrva su mnogo više od prelepe prirode. Unesko je prepoznao njihovu jedinstvenu kulturu i bogatu istoriju, koja uključuje drevne rezbarije, plesove i muziku. Ova ostrva su poznata po svojoj autentičnosti, sa minimalnim ljudskim uticajem koji je omogućio očuvanje njihovih prirodnih lepota.
Vode oko Markiz ostrva su među poslednjim netaknutim morskim divljinama na svetu. Delfini se često mogu videti kako izvode akrobacije u kristalno čistom moru, što je samo jedan od mnogih razloga zašto su ova ostrva pravi raj za ekoturizam.
Pored prirodnih lepota, ostrva imaju i kulturno nasleđe. Pol Gogen, slavni slikar poznat po svojim delima iz Polinezije, i belgijski pevač Žak Brel pronašli su svoje večne domove na ostrvu Hiva Oa, gde su sahranjeni na malom, ali značajnom groblju.
Održiva destinacija budućnosti
Ostrva Markiz predstavljaju jedinstvenu priliku za istraživanje prirode i kulture u njenom najčistijem obliku. Sa svojim zadivljujućim pejzažima, bogatom istorijom i priznanjem od strane Uneska, ova ostrva postaju sve popularnija destinacija za one koji traže autentična i održiva putovanja. Kako je istakao Žan-Mark Mošlin, izvršni direktor turizma Tahitija, ovo je jedinstvena prilika da se na međunarodnom nivou promoviše izuzetno kulturno i ekološko nasleđe arhipelaga Markiza.
BONUS VIDEO:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari