"Batut" se oglasio: Ovi simptomi ukazuju na veliki ili magareći kašalj, evo kako da ga dijagnostikujete

28.11.2023

15:39

0

Autor: I.K.

Laboratorijska potvrda dijagnoze pertusisa sprovodi se u Centru za mikrobiologiju Instituta "Dr Milan Jovanović Batut"

"Batut" se oglasio: Ovi simptomi ukazuju na veliki ili magareći kašalj, evo kako da ga dijagnostikujete
Ilustracija - Copyright Profimedia

Veliki kašalj, u narodu poznat kao "magareći kašalj", koji već izvesno vreme hara našim prostorima, zarazna je infekcija uzrokovana bakterijom Bordetella pertussis koja zahvata disajne puteve (respiratorni trakt).

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" ukazao je da budući da se tipična klinička slika sa napadima kašlja sa zacenjivanjem retko razvija kod novorođenčadi i odojčadi, kao i da adolescenti, odrasli ili nepotpuno vakcinisana deca imaju blage ili atipične simptome, radi potvrde dijagnoze pertusisa potrebno je sprovesti laboratorijsko ispitivanje brisa nazofaringitisa kod osobe bilo kog uzrasta, kod koje kašalj traje dve nedelje i duže, a ne može se dovesti u vezu sa nekim drugim uzrokom.

Bris se uzima i kod odojčadi, bez obzira na dužinu trajanja kašlja, ukoliko se kašalj ne može povezati sa nekim drugim oboljenjem i prisutan je bar jedan od sledećih simptoma: napadi kašlja,
zacenjivanje, povraćanje nakon kašlja ili povraćanje bez drugog očitog uzroka, apneja - zastoj u disanju (kod dece mlađe od jedne godine).

Laboratorijska potvrda dijagnoze pertusisa sprovodi se u Centru za mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut". U zavisnosti od dužine trajanja kašlja, razlikuje se i laboratorijska dijagnostika, pa se tako za kašalj koji traje manje od 14 dana uzima nazofaringealni bris, u slučaju da traje od 14 do 28 dana bris i uzorak krvi, a ako traje duže od 28 dana, samo uzorak krvi.

U Institutu za javno zdravlje Srbije, uz uput lekara, mogu se uzeti ovi uzorci radi potvrde dijagnoze pertusisa svakog radnog dana od 7 do 12 časova. Bez uputa se uzimanje brisa i krvi naplaćuje.

Iz Instituta podsećaju da je blagovremena imunizacija vakcinom koja sadrži komponentu protiv pertusisa, uključujući primarnu vakcinaciju sa tri doze vakcine (u periodu od navršenih dva do šest meseci života), ali i revakcinaciju navedenom vakcinom u drugoj godini, odnosno pre upisa u prvi razred osnovne škole, najefektivnija mera individualne, ali i kolektivne zaštite dece koja zbog uzrasta ili postojanja trajnih kontraindikacija ne mogu biti vakcinisana.

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike