Ministar rada čestitao Prvi maj: Posle 18 godina donet novi Zakon o bezbednosti na radu, kazne za poslodavce duplirane!

01.05.2023

12:26

0

Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu će unaprediti sistem zaštite radnika

Ministar rada čestitao Prvi maj: Posle 18 godina donet novi Zakon o bezbednosti na radu, kazne za poslodavce duplirane!
nikola selaković katarina mihajlović (5) - Copyright 24sedam/Katarina Mihajlović

Povodom Međunarodnog praznika rada - 1. maja, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković svim radnicima i zaposlenima u Srbiji čestitao je praznik i istakao da oni čine pokretački i razvojni faktor, ne samo privrede, već i celog društva.

"Vlada Republike Srbije i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja ulažu značajne naporne da kroz podsticanje socijalnog dijaloga sa svim stranama - i radnicima i poslodavcima, bude uspostavljeno međusobno poverenje i razumevanje između socijalnih partnera, poštovanje dogovora i ispunjavanje preuzetih obaveza od strane svakog od učesnika u socijalnom dijalogu“, kaže ministar Selaković. 

On u saopštenju navodi da socijalni dijalog mora da se razvija na svim nivoima, od nacionalnog do lokalnog.

"Socijalno-ekononomski savet (SES) jedna je od najvažnijih institucija socijalnog dijaloga, jer okuplja sve tri strane - Vladu, sindikate i poslodavce“, ukazuje Selaković.

Dodaje da na sastancima Saveta svi članovi imaju priliku da predstave ono za šta se zalažu, da se o tome diskujute, i konačno dođe do zajedničkog rešenja.

Ukazuje da su danas kolektivnim ugovorima pokrivene sve javne službe, ali da će u narednom periodu Vlada dodatno podsticati zaključivanje kolektivnih ugovora i u drugim granama privrede.
Ministar ističe da je pre nekoliko dana zaključen prvi kolektivni ugovor u privredi potpisan u ovoj godini - Poseban kolektivni ugovor za građevinarstvo i industriju građevinskog materijala Srbije, te da ovim dobrim primerom saradnje sindikata i poslodavaca, treba da se rukovode i ostale privredne grane.

On dodaje da je Srbija posle 18 godina dobila novi Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu koji je usaglašen sa EU standardima, i koji će značajno unaprediti sistem zaštite radnika u Srbiji u cilju sprečavanja povreda na radu, profesionalnih bolesti i bolesti u vezi sa radom. 

24sedam/Goran Sivački
Prvi maj na Košutnjaku

"Novi zakon predviđa niz novih mera koje su usmerene na bolju i efikasniju zaštitu radnika, posebno na onim radnim mestima sa povećanim nivoom rizika kada je u pitanju bezbednost i zdravlje. Takođe, nova zakonska rešenja propisuju 73 različita prekršaja, a pooštrena je i kaznena politika, odnosno maksimalne novčane kazne su udvostručene“, ističe ministar Selaković.

Ministarstvo rada je saopštilo da su neke od novina koje usvojeni zakon donosi veća zaštita zdravlja zaposlenih propisivanjem obaveze poslodavca da zaposlenog na njegov zahtev uputi na lekarski pregled koji odgovara rizicima na radnom mestu u redovnim intervalima, a troškovi lekarskih pregleda padaju na teret poslodavca. 

Zatim, periodične obuke za bezbedan i zdrav rad zaposlenog, koji radi na radnom mestu sa povećanim rizikom, kao i rukovodilaca, najkasnije u roku od jedne godine od dana prethodne obuke. Takođe, nove zakonske mere propisuju uređivanje preventivnih mera za visokorizične poslove propisivanjem obaveze poslodavcu da utvrdi način za izdavanje dozvole za rad koju je dužan da obezbedi prilikom izvođenja radova na visini, u dubini, u prostoru sa potencijalno eksplozivnim atmosferama, itd. 

Podizanje nivoa kompetencije stručnjaka za bezbednost i zdravlje na radu, kao i licenciranje svih fizičkih lica koji obavljaju poslove bezbednosti i zdravlja na radu jedna je od značajnijih mera novog Zakona. Kako bi se obezbedila efikasnija primena Zakona menja se način vršenja nadzora kako bi se ujednačilo postupanje inspektora rada i povećanje ovlašćenja inspekcije kada je u pitanju delatnost građevinarstva. 

24sedam/Katarina Mihajlović
Nikola Selaković

Značajna novina je i propisivanje obaveza inspektora rada da zabrani rad na gradilištu kada utvrdi da su neposredno ugroženi bezbednost i zdravlje zaposlenog. Zabrana rada izriče se investitoru za celo gradilište i traje dok traju okolnosti koje dovode do ugrožavanja bezbednosti i zdravlja zaposlenog, a najmanje 3, odnosno 15 ili 30 dana u zavisnosti koliko puta su utvrđene okolnosti koje dovode do ugrožavanja bezbednosti i zdravlja na radu na gradilištu, kada utvrdi da su neposredno ugroženi bezbednost i zdravlje zaposlenog.

Novim zakonom pooštrena je kaznena politika, odnosno maksimalne novčane kazne su udvostručene i propisana su 73 različita prekršaja zbog povreda zakona.

Bolja zakonska rešenja obezbediće stvaranje uslova za bezbedniju i zdraviju radnu sredinu koja omogućava zaposlenima da produktivno rade do odlaska u penziju, doprineće povećanju produktivnosti na radnom mestu, podstaći ekonomski rast, zapošljavanje i poboljšanje funkcionisanja tržišta rada

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike