Danas se proslavlja Sveta velikomučenica Zlata Meglenska: Bila je zlatna ne samo po imenu nego i po srcu bogobojažljivom
Komade njenih moštiju hrišćani su odneli svojim domovima radi blagoslova
Srpska pravoslavna crkva danas obeležava praznik posvećen svetoj velikomučenici Zlati Meglenskoj.
Sveta velikomučenica Zlata Meglenska je rođena u selu Slatini u Meglenskoj oblasti, od siromašnih seoskih roditelja, koji su imali još tri kćeri.
Sveta Zlata bila je krotka i pobožna devojka, mudra mudrošću Hristovom i zlatna ne samo po imenu nego i po srcu bogobojažljivom. Kada Zlata jednom izađe na vodu, uhvatiše je neki besramnici Turci i odvukoše u svoju kuću. Kada joj jedan od njih ponudi da se poturči i da mu bude žena, neustrašivo odgovori Zlata:
- Ja u Hrista verujem, i njega jedinoga znam kao ženika svoga, njega se neću odreći nikada, makar me vi i na hiljade muka metnuli i na komade sekli.
Tada joj dođoše roditelji sa sestrama i rekoše joj:
- Kćeri naša, smiluj se sebi i nama, roditeljima svojim i sestrama, odreci se Hrista prividno, da budeš srećna i ti i mi, a Hristos je milostiv, oprostiće ti greh, učinjen u nuždi života.
Roditelji, i sestre i rođaci plakaše za njom, ali viteška duša svete Zlate ne dade se pobediti đavolskim zamkama.
Ona odgovori roditeljima svojim: „Kad me vi savetujete da se odreknem Hrista, istinitog Boga, niste više roditelji moji, ni sestre moje; imam oca Gospoda Isusa Hrista, i majku Bogorodicu, i braću i sestre – svetitelje i svetiteljke“.
Tada je Turci baciše u tamnicu, gde je boravila tri meseca, a svaki dan su je izvodili i šibali dok njena krv ne zatopi zemlju.
Najzad je obesiše strmoglav i položiše vatru, da bi se od dima ugušila. Ali Gospod je bio sa Zlatom i dao joj silu u stradanju. Na posletku je obesiše o drvo i isekoše svu na male komade.
I tako ova devica predade duh svoj Bogu i preseli se u rajska naselja 1796. godine.
Komade njenih moštiju hrišćani su odneli svojim domovima radi blagoslova.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari