Otkrivamo: Vakcinu protiv kovida primaće tinejdžeri, ali i mlađa deca! U Srbiji se sad lome koplja oko ove stvari

19.03.2021

07:16 >> 07:53

0

Za šest meseci mlađima, uzrasta od 12 do 15 godina, biće dozvoljeno da počnu da primaju vakcine, dok će deca od pet do 11 godina početi sa imunizaijom do

Otkrivamo: Vakcinu protiv kovida primaće tinejdžeri, ali i mlađa deca! U Srbiji se sad lome koplja oko ove stvari
Copyright Antonio Ahel/ATAImages

U svetu će uskoro početi i imunizacija tinejdžera, uzrasta od 12 do 15 godina, najavio je pre nekoliko dana za “The Jerusalem post” izvršni direktor kompanije “Fajzer” Albert Burla. Ujedno, to je prva kompanija u svetu koja se bavila tom mogućnošću, dok se u Srbiji, kada je imunizacija u pitanju, uparvo lome koplja da li je potrebno uvesti još jednu, treću dozu za odrasle.

Ali, da krenemo od egzaktnijih podataka. U “Fajzeru” obećavaju da će u narednih šest meseci dozvoliti tinejdžerima da se vakcinišu, a ta deca nisu jedina.

Foto: Profimedia (Ilustracija)

– Tinejdžerima, uzrasta od 12 do 15 godina, biće dozvoljeno da počnu da primaju vakcine protiv kovida u narednih šest meseci – naveo je Burla i dodao da će i mlađa deca, uzrasta od pet do 11 godina, takođe, početi sa imunizaijom do kraja godine.

Još, naime, nije poznato zbog čega je doneta ova odluka, jer je do sada poznato da deca, čak i kada se zaraze, uglavnom imaju lakšu kliničku sliku i njihovo stanje, uglavnom, ne zahteva hospitalizaciju.

Radmilo Petrović, Foto: Jutjub/ Printskrin/RTS

Na to pitanje, čuveni srpski epidemiolog, virusolog i vakcinolog, prim. dr Radmilo Petrović odgovara za 24sedam da bi i mladi trebalo da se vakcinišu i to iz dva razloga:

– Mladi i zdravi u Srbiji će se verovatno poslednji vakcinisati, ali je vrlo bitno da i oni to urade. Prvi razlog je zbog stvaranja kolektivnog imuniteta, a drugi jer su mladi ti koji se najviše kreću i prenose virus. Tako da, ako se oni ne budu vakcinisali, nastaviće da šire virus međusobno, kao i među starijima i bolesnima, koji možda izgube antitela u međuvremenu.To je onda začarani krug. Iskustvo sa gripom nam je pokazalo da mladi ne žele da se vakcinišu protiv te infekcije, jer su zdravi i uglavnom virus prebrode na “nogama”, ali to je zabluda. Trebalo bi svi da se vakcinišu – izričit je prim. dr Petrović.

Moguća i treća doza?

I, dok se u svetu već donose odluke o vakcinaciji dece, u Srbiji je najavljeno da se razmatra i o “trećoj dozi vakcine protiv kovida 19” – za odrasle.

Upravo to je juče najavio epidemiolog i član Kriznog štaba za borbu protiv koronavirusa prof. dr Branislav Tiodorović, koji je rekao da će “biti potrebno da se primi ta, takozvana, revakcinacija”.

– Pored ovih vakcina za koje je potrebno dve doze, i dve vakcine za koje je potrebna jedna doza, odnosno “Džonson i Džonson” i “Sputnjik lajt”, moraćemo na revakcinaciju i kroz šest ili osam meseci – rekao je on za Prva TV.

To je, prvobitno, još krajem februara, najavio i izvršni direktor farmaceutske firme “Fajzer”, a tada je rekao da bi ta treća doza mogla dodatno da pojača imunološki odgovor.

–  Mogla bi da pruži bolju zaštitu od novih sojeva koronavirusa. Verujemo da će treća doza pojačati imunološku reakciju za 10 do 20 puta – kazao je Burla.

Profimedia

 

Ova kompanija takođe planira da započne ispitivanje kako bi utvrdila deluje li modifikovana verzija vakcine protiv južnoafričke varijante koronavirusa. Kako koronavirus mutira, tako će i vakcine morati da se menjaju.

– Svake godine morate se vakcinisati protiv gripa, a tako će biti i s kovidom. Za godinu dana moraćete da odete da se vakcinišete protiv kovida kako biste se zaštitili na godinu dana – rekao je Burla.

Naučnici: Druga doza “Fajzera” nije potrebna? 

Jedna doza vakcine “Fajzer” postiže skoro punu efikasnost oko 11 dana od primanja, tako da može da se ispostavi da druga doza nije potrebna, pokazala je studija koju su izveli naučnici sa Barnet univerziteta u Melburnu.

– Efikasnost mRNA vakcina protiv kovida počinje 11. dana od primanja. Ovo otvara mogućnost da se dođe do zaštite u kratkom vremenskom roku – preneo je njujorški Medrxiv, sajt koji je u vlasništvu neprofitne Kold Spring Harbor laboratorije.

U tekstu se navodi da nije bilo evidentnog napretka u davanju druge doze posle tri ili četiri nedelje, “što samo ukazuje na snagu prve doze”.

U ovom istraživanju koje je “Fajzer” kompanija započela, a isto najavila i kompanija vakcina “Sinofarm”, učestvovaće dve starosne grupe. Jednu grupu će činiti oni od 18 do 55 godina, dok će u drugoj biti građani od 65 do 85 godina, isti oni ispitanici koji su učestvovali u prvom, početnom “Fajzerovom” kliničkom ispitivanju.

Kome je namenjena revakcinacija?

Treća doza će, nadaju se iz “Fajzera” i “Sinofarma”, “pomoći osetljivim grupama stanovništva, naime, osobama koje imaju slabiji imunitet na zaraze, sa hroničnim oboljenjima i onima koji spadaju u visokorizične grupe, te ljudima koji imaju stanja poput dijabetesa, hipertenzije, jake astme ili hronične bubrežne ili srčane probleme”.

Tanjug/AP Photo/Matt Rourke

O trećoj dozi danas je govorio i virusolog Milanko Šekler, a tom prilikom istakao je da “postoji određeni procenat onih kod kojih se nisu razvila antitela ili je titar jako nizak, pa će oni možda morati da prime i treću dozu“.

– Lekari i zdravstveni radnici upozoravaju da je u Srbiji sve veći broj onih koji su se zarazili koronavirusom nakon vakcinacije, pa čak i nakon primanja druge doze. Kako kažu, razlog za to je što je većina njih bila izložena virusu pre nego što je organizam uspeo da razvije imunitet. Okolnosti kao što su stres, hormonski poremećaj, različite fiziološke faze, dijete, lekovi, posebno imunosupresivna terapija, mogu uticati na stvaranje antitela – objašnjava dr Šekler.

Podeljena mišljenja

Printscreen/Youtube, K1 Televizija

Celokupan postupak davanja treće doze nije propisan na nacionalnom nivou, i trenutno je u fazi testiranja, a da su već sada mišljenja podeljena svedoče i tvrdnje virusologa i člana Kriznog štaba dr Tanje Jovanović, koja je za naš portal rekla da “još ne postoje ozbiljne studije koje bi potvrdile da treća doza daje bolju zaštitu”.

– Ljudsko telo proizvodi antitela kada se bori protiv infekcije. Ovaj proces pomaže mu da izgradi imunitet na tu specifičnu infekciju, a testiranje antitela pomaže da se utvrdi da li je osoba preležala koronavirus i stvorila imuni odgovor. Verujem da su dve doze sasvim dovoljne da bi se razvio kvalitetan imunološki odgovor. Naravno, svi se razlikujemo po kvalitetu i brzini razvitka tog odgovora. Pa, čak i u situacijama da neko ne razvije antitela, to zapravo ne znači da nije stekao imunitet – smartra ona.

Ovu tvrdnju nedavno je izneo i profesor kliničke farmakologije na Medicinskom fakultetu u Beogradu dr Radan Stojanović, koji je rekao da, ne bi trebalo da se daje revakcina (treća doza), bar kada je u pitanju kinesko “Sinofarm” cepivo:

Pročitajte još
– Ne bi trebalo. Ostaje im taj T ćelijski imunitet, koji bi trebalo da spreči teže obolevanje. U krajnjem, ljudi zaboravljaju šta fabrike, koje su napravile vakcine, saopštavaju. Konkretno, „Sinofarm“, proizvođač kineske vakcine, naveo je da je nivo zaštite 72,51 odsto. To u praksi znači da će od 100 ljudi, koji su vakcinisani, njih do 73 biti zaštićemo. Ali, je jako bitno da se što više građana vakciniše zbog stvaranja takozvanog kolektivnog imuniteta, koji nam je neophodan da bismo kontrolisali epidemiju. I, još nešto. Posle prve i druge doze i dalje je neophodno da se nose maske, drži odstojanje od dva metra, pranje ruku, ali sporvođenje svih propisanih epidemioloških mera – zaključio je on tada za naš portal.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike