SAZNAJEMO: Minimalna plata sigurno raste, na stolu su dve opcije

20.08.2021

18:22 >> 05:49

0

Šta će odlučiti u Vladi Srbije pred pregovore sa sindikatima i poslodavcima o povećanju minimalca

SAZNAJEMO: Minimalna plata sigurno raste, na stolu su dve opcije
Copyright Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

Povećanje neoporezivog dela plate, koji sada iznosi 18.000 dinara, ili smanjenje poreza i doprinosa na zarade, dva su scenarija koja se trenutno razmatraju u Vladi Srbije, a uoči pregovora sa poslodavcima i sindikatima o minimalnoj zaradi za 2022. godinu, saznaje 24sedam.

Naime, u resornom ministarstvu, finansija, ali i na nivou cele Vlade, ozbiljno se razmatraju ove dve opcije, od kojih će jedna prevagnuti.

Pročitajte još

– Zajedno sa novim, većim iznosom minimalca koji je sada oko 32.000 dinara, na stolu je i opcija rasterećenja zarada. Dve su varijante u pitanju – povećanje neoporezivog dela ili smanjenje, a možda i ukidanje pojedinih poreza i doprinosa na zaradu – kaže za 24sedam izvor iz Vlade Srbije.

Kako dodaje, pregovori počinju 23. avgusta, a do kraja septembra sve će biti dogovoreno.

– Tada će se znati koliko će od 1. januara 2022. godine iznositi minimalac i u kojoj meri će privreda biti rasterećena kada su u pitanju zarade – naglašava sagovornik 24sedam.

Izjednačiti sa potrošačkom korpom

Podsetimo, predstavnici sindikata, poslodavaca i Ministarstva finansija počeli su preliminarne pregovore o eventualnom podizanju minimalne zarade u Srbiji koja sada iznosi oko 32.000 dinara. S jedne strane, zahtev sindikalaca je da minimalac bude 39.000 dinara, dok se iz Vlade Srbije moglo čuti da će “sigurno iznositi više od 35.000 dinara”.

Konkretnije, sindikati su ti koji pre svih traže da se poštuje dogovor iz 2017. godine i da se minimalna cena rada izjednači sa minimalnom potrošačkom korpom, odosno da se minimalac poveća na 39.000 dinara.

Srđan Drobnjaković; Foto: Promo/Unija poslodavaca Srbije

S druge strane, upravo poslodavci insistiraju na tome da povećanje minimalca prati rasterećenje privrede, odnosno dažbina po osnovu zarada.

– Poslodavci u Srbiji razumeju potrebu da se poveća minimalna cena rada, ali to je moguće jedino uz rasterećenje privrede, odnosno dažbina koje se plaćaju po osnovu zarada. Upravo to je platforma s kojom će Unija poslodavaca pristupiti pregovorima – izjavio je direktor Unije poslodavaca Srbije Srđan Drobnjaković.

Sindikalci nisu optimisti

Unija navodi da je tokom nedavne ankete čak 63 odsto poslodavaca ocenilo da je rast minimalne cene rada neophodan, što je izuzetno veliki rast u odnosu na prošlogodišnjih 15 procenata podrške poslodavaca povećanju minimalca.

Zoran Stojiljković; Tanjug/Strahinja Aćimović

Pročitajte još

Predsednik UGS “Nezavisnost” Zoran Stojiljković rekao je da će se na pregovorima i sastancima videti pozicije i predlozi svih strana, ali i da ne očekuje da će doći do dogovora.

On ističe da je realno stići do minimalne zarade od 39.000 dinara, a da je ono što je predložila Vlada Srbije održavanje postojećeg stanja, dok poslodavci kažu da bi mogli da izdrže rast od samo šest odsto.

– Mi smo pre tri godine na sastanku Socioekonomskog saveta došli do dogovora da bi to trebalo da se sprovede za dve do tri godine, ali i dalje nije sprovedeno. Pitanje je onda čemu služe sindikati, ako ne mogu za tako minimalnu stvar da se izbore – rekao je Stojiljković za Euronews Srbija.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike