Dogovorili se: Ministarstva usaglasila stavove o izgledu lista nepokretnosti

20.10.2020

13:40 >> 14:06

0

Ministarstvo građevinarstva i Ministarstvo pravde usaglasili su danas obim i vizuelni prikaz lista nepokretnosti, i time su, valjda, okončani sporenje i varni

Dogovorili se: Ministarstva usaglasila stavove o izgledu lista nepokretnosti
katastar - Copyright Profimedia

Dogovor dvaju ministarstava je postignut kako bi se izbegle dosadašnje nedoumice da li je izvod iz lista nepokretnosti izdat od javnih beležnika identičan listu koji izdaje Republički geodetski zavod, odnosno da li ima istu pravnu snagu.

Vizuelni prikaz odgovaraće listu nepokretnosti, koji je i do sada izdavao Republički geodetski zavod, uz dodatak overe beležnika koji ga je izdao.

Sastanku koji je juče održan u Vladi Srbije, pored predstavnika ministarstava, prisustvovali su i predstavnici Republičkog geodetskog zavoda, Javnobeležničke komore Srbije, Kabineta predsednice Vlade i Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj.

“Rat” saopštenjima
U malom “ratu” RGZ i notara bilo je više saopštenja i odgovora na njih. Geodete su zamerile notarima da ih potkradaju „nelegalnim izdavanjem svog lista nepokretnosti“, a prethodno su iz RGZ-a krajem septembra „upozorili građane“ da nisu dužni da pribavljaju, i dodatno plaćaju, izvode iz lista nepokretnosti kako bi ostvarili svoja prava kod javnih beležnika, geodetskih organizacija, institucija socijalne i zdravstvene zaštite, javnih službi za priključenje komunalne infrastrukture i pri registraciji gazdinstava. Notari su odbacili sve ove navode.

Izvodi koje su javni beležnici izdavali u prethodnom periodu, a što je iz RGZ nazivao plagijatom i krađom, imaju dokaznu stranu javne isprave.

Vlada Srbije je, istaknuto je sa skupa, kroz postupak digitalizacije omogućila da se svi podaci o nepokretnosti mogu dobiti elektronskim putem od državnih organa, koji se čine javno dostupnim preko sajta RGZ.

Državni organi su preko servisne magistrale povezani i po službenoj dužnosti pribavljaju sve podatke iz službenih evidencija. S druge strane, građani, ako žele da provere status svoje nepokretnosti, to mogu vrlo lako da učine preko interneta, jer su sve digitalne mogućnosti obezbeđene i nema potrebe da troše svoje vreme i odlaze u službe za katastar nepokretnosti.

Do neophodnog “papira” za 540 dinara

U cilju dodatnih ušteda vremena i troškova, od juna 2020. godine, osim RGZ-a, i javni beležnici i geodetske organizacije izdaju list nepokretnosti. Izvod iz lista nepokretnosti može se preuzeti kod javnog beležnika besplatno u elektronskom formatu ili kao odštampani primerak izvoda u papiru po ceni od 540 dinara.

Uvođenjem jednošalterskog sistema omogućen je upis prava svojine preko javnih beležnika, tako da za isprave nastale posle jula 2018. godine stranke više nemaju obavezu da odlaze na šaltere drugih organa kako bi podnele zahtev za upis u katastar, prijavile porez ili pribavile izvod iz lista nepokretnosti.

Efekti unapređenog postupka upravljanja nepokretnostima ogledaju se u efikasnom i ekonomičnom postupku upisa u katastar. U prethodna 24 meseca, preko e-šaltera su podnete 686.424 isprave za upis prava u katastru, a prosečno vreme rešavanja upisa je 6,23 dana.

Pojednostavljivanjem procedura za upis prava u katastru na godišnjem nivou, ostvarene su zbirne uštede koje iznose 2.727.484 evra, dok se za naredne četiri godine očekuju uštede u iznosu od 10 miliona evra, što pokazuje značaj sprovedenih reformi i smanjenje opterećenja kojem su pre reforme bili izloženi građani i privreda.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike