Nije gotovo: Ministarka tražila da revizor detaljno pretrese Srbijagas

26.01.2021

11:46 >> 12:30

0

Iako je izgledalo da je sukob na liniji Ministartvo energetike - Srbijagas gotov ili bar utihnuo, ali iz Nemanjine je povučen novi oštar potez

Nije gotovo: Ministarka tražila da revizor detaljno pretrese Srbijagas
Copyright Antonio Ahel/ATAImages

Ministarstvo energetike je uputilo zahtev Državnoj revizorskoj instituciji (DRI) da provere poslovanje “Srbijagasa”, naročito u oblasti gasifikacije, rekla je danas ministarka Zorana Mihajlović.

Iako je izgledalo da je jesenji sukob ministarke Mihajlović (SNS) i prvog čoveka srpskog državnog preduzeća za izgradnju gasovoda i distribuciju gasa, Dušana Bajatovića (SPS), okončan nakon što je na stranu ministarke stala Vlada i povukla garanciju za kredit Srbijagasu, stvar izgleda ni izbliza nije gotova.

To pokazuje novi baraž Mihajlovićeve koji je krenuo prošle nedelje izjavom da se “Srbijagas” zadužuje kod banaka za plate i tekuću likvidnost i pored dugova koje je preuzela država a pored toga svoj posao naplaćuje triput skuplje od realne cene a nastavljen danas najavom detaljne finansijske inspekcije.

Ugovor sa “tašna-mašna firmom”?

Ističe da je za nju kao ministarku poražavajuće da je ugovor o sprovođenju gasifikacije vredan 16 miliona evra potpisan sa italijanskom kompanijom, koja, kako navodi Mihajlović, prema podacima iz APR-a ima jednog zaposlenog.

– To je slika gasifikacije u Srbiji u poslednjih 10 godina, i to mora da se menja, zato što Srbija hoće da ulaže u gasifikaciju – rekla je Mihajlović.

Ministarka ističe da gradovi u Srbiji na gasifikaciju u proseku čekaju deset godina, zbog toga će cilj Ministarstva rudarstva i energetike u narednom periodu biti da se ona ubrza, uprkos tome što o toku gasifikacije nemamo detaljne informacije od “Srbijagasa”.

– Informacije koje mi imamo jesu da su se rokovi četiri puta pomerali, da nisu rađene sve one studije koje je trebalo da budu urađene i koje bi nam pokazale koliko će biti priključaka, a koliko je realno prijavljenih -rekla je Mihajlovićeva novinarima u Novom Miloševu, odgovarajući na pitanje kada će biti sprovedena gasifikacija u Šidu.

Zato je, kaže, bitno da se s jedne strane vodi računa o tome ko zaista može da se priključi, a s druge strane da se pronađe preduzeće koje će gasifikaciju obavljati efiksano, profitabilno i na pravi način, uz prethodno obavljanje svih studija.

Ističe da je sprovođenje gasifikacije u našoj zemlji veliki projekat, poput izgradnje bilo kog autoputa, jer se, kaže, radi o stotinama miliona evra koje je potrebno uložiti u taj projekat.

Gas pristiže sporo i po popriličnoj ceni, Foto:Pixabay

– Kada smo pomenuli “Srbijagas”… Tražićemo sve izveštaje, tražićemo da se nadležni organi time pozabave i ovom prilikom pozivam sve zaposlene u “Srbijagasu”, “Transportgasu”, “Distribuciji gasa”, povezanim preduzećima i svima koji smatraju da postoje određene dokumentacije i informacije koje mogu da pomognu Ministarstvu u procesu gasifikacije, da se jave”, rekla je Mihajlović.

Došlo do duvara?

Ministarka Mihajlović i direktor Bajatović su “u klinču” od oktobra, kada ga je ministarka izbacila sa sastanka u zgradi Vlade Srbije jer na sastanak nije došao sa saradnicima, pre svega direktorom kćerka-firme „Transportgas“.

Pročitajte još:

Potom je usledila i javna prozivka direktora te firme, Stefana Dukića, da je „potkupljen“ funkcijom i apanažama, a sve je potom kulminiralo time da je Vlada povukla davanje garancije „Srbijagasu“ za kredit kod banaka bez kojeg ne može da završi srpski deo gasovoda „Turski tok“ (Balkanski tok).

Stvar je malo “legla” kada je Vlada donela plan reorganizacije „Srbijagasa“, koji podrazumeva praktično i formalno razdvajanje delatnosti transporta i distribucije gasa između „Srbijagasa“ i njegovis kćerki-firmi „Transportgasa“ i „Distribucijagasa Srbija“, kao i njihovo licenciranje za delatnost koju obavljaju, što je obavezno prema propisima Energetske zajednice, kojoj pored zemalja članica EU pripada i Srbija.

Prenos transportnog sistema za prirodni gas odnosno sistema za distribuciju prirodnog gasa na „Transportgas“ i „Distribucijagas“ je planirano do 1. februara 2021. Prenos udela u „Transportgasu“ i „Distribucijagas“ sa „Srbijagasa“ na Republiku Srbiju do 15. februara 2021. godine a ishodovanje licence za „Transportgas“ trebalo bi da bude do 15. aprila, odnosno do 15. marta za „Distribucijagas“.

Plan predviđa i početak rada operatora transportnog sistema „Transportgasa“ i operatora distributivnog sistema „Distribucijagas“ u potpunosti u skladu sa Zakonom o energetici, do 1. maja 2021, kada bi i “Srbijagas” trebalo da završi transformaciju u akcionarsko društvo.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike