Prljav novac nije (samo) „balkanski problem“: U Nemačkoj se opere bar 100 milijardi evra godišnje

08.07.2021

11:41 >> 12:54

0

Nemačka ima ogroman problem s pranjem novca i premalo čini da se uđe u trag organizovanom kriminalu

Prljav novac nije (samo) „balkanski problem“: U Nemačkoj se opere bar 100 milijardi evra godišnje
Copyright Profimedia

Hapšenja i suđenja za trgovinu narkoticima, korupciju, utaje poreza…, uz koje idu velike zaplene nekretnina i gotovine, ali i otkrivanje firmi kupljenih prljavim novcem, slike su koje ne tako retko pune stupce tabloida u zemljama Balkana. Ali to nije samo problem kod nas, već je jednako raširen i u uređenim društvima i državama, poput Nemačke. A upravo Nemačka, piše „Dojče vele“, ima ogroman problem s prljavim novcem.

Već nekoliko godina Nemačka pokreće ciljane akcije protiv kriminalaca okupljenih u klanove, pri čemu se stalno organizuju spektakularne racije u kojima policija upada u objekte velikih nemačko-arapskih porodica.

Nekretnine, ali i luksuzni automobili, nakit i druge dragocenosti, koji su verovatno kupljeni novcem stečenim kriminalom, oduzimaju se i postaju vlasništvo države, piše „Dojče vele“.

Evropska komisija sprema „gornju granicu“ keša

Evropska komisija namerava da se obračuna s pranjem novca i donošenjem uredbe, a ne „samo“ direktive, za gornju granicu nivoa gotovinske transakcije, ali i da na nivou EU formira agenciju za suzbijanje pranja para, piše „Zidojče cajtung“. Predlog zakona Evropske komisije predviđa limit za keš plaćanje od najviše 10.000 evra. Ovaj limit postoji u nekim zemljama – u Grčkoj je, recimo, 1.500 evra, ali u Nemačkoj ne postoji.

Berlinski javni tužilac je tako 2018. godine oduzeo više od 75 nekretnina velikoj porodici Remo u vrednosti od 10 miliona evra, pri čemu je reč o klasičnom slučaju pranja novca, u kojem se ilegalno stečene finansije, u ovom primeru dobijene od pljački i trgovine drogom, ulivaju u legalne ekonomske tokove.

Pranje novca je biznis

Kristof Trautfeter, naučni savetnik u “Mreži poreske pravde”, kaže da Nemačka čini “suviše malo” kako bi u većim razmerama ušla u trag onima koji vuku konce u organizovanom kriminalu, a koji u globalnim mrežama profesionalno peru novac od krijumčarenja droge, korupcije, utaje poreza i drugih krivičnih dela.

O tome koliko se novca “opere” svake godine u Nemačkoj postoje različiti podaci. U studiji koju je 2016. naručilo Savezno ministarstvo finansija navodi se suma od oko 100 milijardi evra, a Evropski revizorski sud procenjuje da na nivou EU to iznosi oko 250 milijardi.

U Transparensi internešenelu pretpostavljaju da su stvarne sume mnogo veće, ali ne mogu da navedu tačan broj.

– Spisak skandala s pranjem novca povezanih s Nemačkom poslednjih godina je dugačak – navodi se u studiji.

Nemačka, ukazuje se, ima ogroman problem s pranjem novca, a protiv toga ne preduzima adekvatne mere. Reč je pre svega o tome da vlasti i političari ne prepoznaju taj problem.

Kao drugo, kriminalcima je olakšano neovlašćeno prebacivanje velikih količina novca u inostranstvo ili njegovo ubacivanje u ekonomske tokove preko trgovaca komercijalnom robom, onih koji se bave umetninama ili agenata za prodaju nekretnina.

Pročitajte još:

Na trećem mestu je “anonimnost”, pa tako Trautfeter objašnjava da iako već 20 godina postoji propis da banke moraju da znaju ko su im klijenti, to ipak nije tako u praksi.

Četvrta tačka su “veoma mali istražni kapaciteti” u Nemačkoj, pri čemu nedostaje, kako se navodi, specijalizovana finansijska policija.

– Država više ne može da se oslanja samo na napore finansijskih institucija koje su dužne da prijave slučaj ako u nešto sumnjaju – kaže Trautfeter, i dodaje da ona mora bolje da ih podrži, da podigne svest i poveća kontrolu, ali i da na odgovarajući način sankcioniše kršenje zakona.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Dojče vele

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike