Fantastična godina! U GAK "Narodni front" tokom 2020. rodilo se najviše beba u odnosu na prethodnih 30 godina!

01.01.2021

06:51 >> 14:36

0

Autor: Radmila Briza

Prof. dr Željko Miković, direktor najveće ginekološko-akušerske klinike u Srbiji, u intervjuu za 24sedam prenosi koliko je borba sa koronavirusom bila teš

Fantastična godina! U GAK "Narodni front" tokom 2020. rodilo se najviše beba u odnosu na prethodnih 30 godina!
Copyright Privatna arhiva

– Najbolja vest od pre sedam-osam sati, odnosno tokom sad već prošle godine, jeste ta što se u prethodnih 30 godina nije dogodilo da se u GAK “Narodni front” rodi toliko beba kao što je to bilo 2020. godine. I time smo samo potvrdili da smo najveće porodilište u Srbiji. Termin “bebi-bum”, kako ga mediji zovu, čini mi se neprecizno, odnosi se na celokupno društvo, a ne na jednu kliniku. Ali, istine radi, ovaj broj je rezultat činjenice da je većina ustanova u Beogradu i Srbiji u kovid režimu rada. Klinike su pretvorene u kovid bolnice, pa najveći broj porodilja dolazi u “Narodni front”. Sve to zajedno je rezultat poverenja pacijenata u “Front” i stručnosti i požrtvovanja medicinskog osoblja naše klinike – kaže prof. dr Željko Miković, direktor GAK “Narodni front”, najvećeg porodilišta na Balkanu, ali i najveće ginekološko-akušerske klinike u Srbiji, u velikom intervjuu za “24sedam”.

Koliko je rođeno beba, koliko je urađeno carskih rezova, operacija…?

– Do juče u 20 časova, obavljeno je 7.784 porođaja i rođeno 8.100 beba! To je najveći broj porođaja i najviše rođenih beba od 1988. godine. To je otprilike do 30 porođaja dnevno, 2.200 carskih rezova i 3.600 operacija, i to klasičnih, vaginalnih, laparoskopskih, histeroskopskih i konizacija. Ti brojevi znače da je ove godine obavljen ogroman posao, posebno kad je reč o operacijama, jer smo dokazali da se medicina ipak nije svela na “borbu protiv jednog virusa”. Mi smo sve vreme obavljali svoju osnovnu funkciju i na to smo ponosni.

Operacija u GAK “Narodni front”, Foto:Radmila Briza/24sedam

Koronavirus je prošle godine zaustavio program vantelesne oplodnje (VTO). Šta se sada dešava u vezi sa tim, jer mnogi parovi jedino mogu da se ostvare u ulozi roditelja samo pomoću te metode?

– Moram da se pohvalim da od septembra radimo punom parom i da imamo sjajne rezultate u programu vantelesne oplodnje. Uspešnost procesa je 52 posto. Kod nas više ne postoje liste čekanja, parovi odmah posle Komisije u kratkom roku počinju sa takozvanom stimulacijom i procesom. Voleli bismo da narednih godina planiramo dvostruko i trostruko više parova za proces, a takođe i da te procese sprovedemo, te da što više porodica ostvari željeno potomstvo. Nažalost, pandemija je i ovde uzela danak, te je Komisija za VTO Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), kao i naše odeljenje, privremeno, iz epidemioloških razloga, obustavila rad za vreme vanrednog stanja. Presrećni smo što je to, ipak, bio jedan kratak period u kojem Odeljenje za vantelesnu oplodnju nije radilo.

Kakva je oprema u “Frontu” za sprovođenje vantelesne oplodnje?

– Naša klinika ima, zahvaljujući Vladi Srbije i Ministarstvu zdravlja, najsavremeniju opremu i odlično organizovan i rekonstruisan prostor na Odeljenju za VTO, čime je omogućeno obaviti taj postupak za duplo više parova nego što je to bio do sada slučaj. To je ogromna šansa za sve parove u Srbiji, zato je važno da ovo odeljenje normalno funkcioniše u uslovima pandemije, kao i sva druga odeljenja na klinici.

Na čelu ste najveće ginekološko-akušerske klinike na Balkanu. Godina za nama bila je puna izazova zbog epidemije koronavirusa u Srbiji. Šta je bilo najizazovnije tokom ova tri talasa epidemije? 

– Pre svega, trebalo je obezbediti sigurnu zonu za zdrave mame i bebe. To je bio najveći izazov i najteži poduhvat. Podrazumevao je organizaciju rada klinike tako da i trudnice i porodilje budu zbrinute na najbolji mogući način. Nismo sebi smeli da dozvolimo luksuz da zbog pandemije bude dovedeno u pitanje ono što je naša osnovna delatnost. Klinika ni u jednom trenutku nije smela da stane, a “elektronski” se još nijedna žena nije porodila. Učili smo, kao i ostatak sveta, “u hodu”, jer se, hvala bogu, rađanje dece ne može odložiti.

Šta je to podrazumevalo?

– To je podrazumevalo primenu svih epidemioloških mera, koje se i u ovom trenutku bespogovorno sprovode. Zahvalan sam, na prvom mestu, svim zaposlenima u GAK “Narodni front”, jer se herojski, kao da smo u ratnom stanju, već deset meseci, svakodnevno, suočavaju s novim problemima, u potpuno novim, neretko nepoznatim okolnostima koje je donela pandemija novog virusa. Timski su, bez izuzetka, podržali sve predloge Kriznog štaba, Vlade Srbije, kao i uprave klinike, kako bi se borili protiv SARS-CoV-2 virusa, s najboljim mogućim rezultatima, sad to mogu da potvrdim.

Kakvi su to rezultati?

– Rezultati o kojima govorim su sledeći – 112 dokazanih i suspektnih kovid pacijentkinja smo uspešno porodili. Sve rođene bebe čije su majke imale kovid bile su negativne na virus, a naše kovid odeljenje odlično funkcioniše, na način da nema bojazni da će se virus proširiti na delove klinike u kojima se nalaze pacijenti negativni na kovid.

Privatna arhiva

Koji je sada režim prijema pacijenata?

– Brzi antigenski test je trenutno važeći režim. Ovaj test se radi svim porodiljama koje dolaze u kliniku, jer se početak porođaja smatra akutnim stanjem. To znači da se svaki dan testira 50-60 pacijentkinja. Ne dolaze sve one na porođaj, jer ima onih koje imaju druga ginekološka ili akušerska akutna stanja. Za druge intervencije na klinici, takozvane hladne operacije koje se zakazuju, na prvom mestu onkološke, pacijentkinje dolaze sa već urađenim negativnim rezultatom na SARS- CoV-2 virus, ne starijim od 48 sati.

Ocenite kako se “Front” snašao u uslovima epidemije. Šta je drastično promenjeno u odnosu na “mirne godine”?

– Posete su odmah zabranjene, kako ne bi došlo do širenja kovid infekcije, prvenstveno među pacijentkinjama. Zabranjeno je i kretanje civila, osim u slučaju neophodne pratnje pacijentkinja. Tu je i samo formiranje kovid odeljenja na klinici, pa način zbrinjavanja kovid pacijentkinja, kao i celokupno “novo ponašanje”. Ono podrazumeva kontrolu telesne temperature na više punktova zaposlenima i pacijentkinjama, brzo antigensko testiranje svih hitnih pacijentkinja na prijemu, kao i kliničko praćenje kovid pozitivnih majki i njihovih beba. To su samo neke od drastičnih promena u odnosu na, kako rekoste, “mirne godine”.

Pročitajte i

Koliko je zdravstvenih radnika u “Frontu” bilo zaraženo koronavirusom prošle godine?

– Od početka epidemije do sada, obolelo je oko 150 zaposlenih. Rekao bih da je to bila neminovnost u mnogoljudnoj ustanovi poput naše. Istovremeno, moram priznati da smo, zasad, dobro prošli, opet zahvaljujući strogom pridržavanju mera.

Čitava ova situacija u vezi sa epidemijom trajaće i dalje. Kako vidite rad “Fronta” ove godine?

– U ovu godinu ušli smo sa iskustvom i znanjem koje nismo imali do pre deset meseci, kad smo se susreli s novim virusom. Utoliko će biti, možda, ne lakše, ali predvidljivije. Nastavićemo da radimo prema preporukama Vlade Srbije, Kriznog štaba, Svetske zdravstvene organizacije, a u svemu prema pravilima struke i dobre lekarske prakse. Dosad nas takav pristup nije izneverio.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike