Otkrivamo: Ko stoji iza vakcine protiv korone koja uskoro stiže u Srbiju! (VIDEO)

11.11.2020

07:34 >> 19:46

0

Među onima koji investiraju u firmu Biontek je i fondacija Bila i Melinde Gejts, sa 55 miliona dolara

Otkrivamo: Ko stoji iza vakcine protiv korone koja uskoro stiže u Srbiju! (VIDEO)
Copyright Profimedia

Globalna trka za vakcinom protiv koronavirusa, u kojoj već mesecima učestvuju kako farmaceutski giganti, tako i kompanije koje tek traže mesto na svetskom tržištu,  dobila je novo ubrzanje.

Nemački “Biontek” i američki “Fajzer” su na korak do dobijanja dozvole za proizvodnju i korišćenje prve efikasne vakcine protiv kovida 19. Naime, njihova eksperimentalna vakcina ima efikasnost iznad 90 odsto u sprečavanju kovida 19, kako je zaključeno na osnovu početnih podataka iz treće faze testiranja.

Na čelu “Bionteka” je bračni par iz Nemačke Ugur Sahin i Ozlem Tureči, deca turskih emigranata. Kompaniju su osnovali 2008. godine sa austrijskim onkologom Kristofom Huberom, s namerom da rade na razvoju imunoterapije za kancer, mađutim, kada je počela epidemija koronavirusa, firma sa 1.300 zaposlenih preusmerila je sve svoje resurse na trenutno najtraženiju vakcinu protiv kovida 19.

NOVI PRISTUP U BORBI PROTIV KANCERA

Sahin i Tureči bili su usredsređeni, kao što smo i naveli, na borbu protiv raka. Njihov pristup se pritom znatno razlikovao od uobičajenog lečenja karcinoma. S obzirom na to da ne postoje dva pacijenta kod kojih je genetska mutacija ćelija raka potpuno ista, oni ne bi trebalo da budu jednoobrazno lečeni hirurškim zahvatima, hemoterapijom ili zračenjem, smatra to dvoje lekara. Umesto toga, svakom pacijentu je potrebno lečenje posebno prilagođeno njemu.

Pritom Sahin i Tureči koriste činjenicu da ljudsko telo često može da pomogne samo sebi kada ga napadaju bakterije ili virusi. Njihov cilj je da razviju imunoterapiju koja stimuliše mehanizme samoizlečenja i šalje sopstvene odbrambene snage kako bi zloćudne tumore učinili bezopasnim.

Printscreen/youtube/ Muhammad Ajmal

MEĐU 100 NAJBOGATIJIH U NEMAČKOJ, ALI NA POSAO IDU BICIKLOM

Tureči i Šahin su deca turskih emigranata koji su se krajem šezdesetih godina prošlog veka doselili u Nemačku. Upoznali su se na Univerzitetu u Hamburgu, a u braku u kojem su od 2002. imaju ćerku. Šahin je rođen u Turskoj, i imao je četiri godine kada se sa majkom doselio u Nemačku, gde mu je u “Fordovoj” fabrici već radio otac. Tureči je ćerka lekara, a rođena je u Donjoj Saksoniji, prenosi “Gardijan”.

Veliki dan za nauku i čovečanstvo: Vakcina protiv kovida efikasna 90 odsto?! 

Još 2001. osnovali su “Ganimed”, firmu koja se takođe bavila razvojem antitela na kancer, da bi je pre četiri godine za 1,4 milijarde evra prodali japanskom “Astelasu”.

Investitor i Bil Gejts

Među onima koji investiraju u “Biontek” je i fondacija Bila i Melinde Gejts, sa 55 miliona dolara.

Uprkos tome što su ih mediji svrstali među sto najbogatijih Nemaca, u javnosti su predstavljeni i kao veoma skromni ljudi, koji na posao dolaze na biciklu.

– Vrlo rano sam shvatio da me interesuje nauka – rekao je Sahin kada mu je 2019. dodeljena iranska nagrada za nauku „Mustafa“.

Rođen je u Turskoj,  a s četiri godine se s majkom preselio u Keln, gde je njegov otac radio kao gastarbajter u fabrici „Ford“. Nakon završene srednje škole studirao je medicinu na Univerzitetu u Kelnu.

Kao mladi istraživač, sa samo 20 godina, počeo je da radi u laboratoriji.

– Imali smo predavanja od ujutro do 16 časova. Ali kad su moje kolege studenti  odlazili kući, ja sam išao u laboratoriju i tamo radio. Obično do 21-22 sata, a ponekad i do četiri ujutru –  izjavio je Sahin za Dojče vele. Potom se biciklom vraćao kući.

Sahin je 1992. godine doktorirao s najvišom ocenom, a zatim je radio kao lekar za internu medicinu i hematologiju/onkologiju na Univerzitetu u Kelnu, gde je habilitirao 1999. godine. Potom se preselio u Univerzitetsku bolnicu Zarland, gde je upoznao svoju sadašnju suprugu Ozlem Tureči.

Ozlem Tureči je ćerka turskog lekara koji je u Nemačku došao iz Istanbula. Kad je Sahin došao u Zarland, ona je tamo studirala medicinu. Danas predaje na Univerzitetu u Majncu i smatra se pionirom imunoterapije raka.

– Otac je imao ordinaciju u našoj porodičnoj kući i mi smo se kao deca igrali među pacijentima. Već tada nije bilo stroge odvojenosti između posla i privatnog života – priseća se Ozlem Tureči. Od oca je preuzela i to da je briga o pacijentima u centru pažnje.

Kad su se Turečijeva i Sahin 2002. godine venčali, on je već radio na Univerzitetskoj klinici u Majncu. Čak je i na dan venčanja Sahin bio u laboratoriju – pre nego što je otišao do matičara. A i posle venčanja se vratio u laboratoriju.

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike