Epidemija o kojoj se nedovoljno priča

14.10.2020

18:00 >> 07:56

0

U Srbiji gotovo svako peto dete ima višak kilograma, a gojaznost se iz godine u godinu povećava

Epidemija o kojoj se nedovoljno priča
Copyright Profimedia

Deca od prvog do četvrtog razreda osnovne škole su gojazna u 34 odsto slučajeva, pokazuju analize koje je Ministarstvo zdravlja uradilo u saradnji sa Svetskom zdrastvenom organizacijom.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović-Batut“, u Srbiji je umereno gojazno i gojazno oko 18% mladih. Kao dva najvažnija uzroka gojaznosti kod dece i adolescenata, smatraju se pogrešan način ishrane i nedovoljna fizička aktivnost.

Podaci Batuta takođe ukazuju da je u poslednjih 20 godina u Srbiji procenat gojaznosti porastao za 60%, a oko 43% dece svakodnevno konzumira slatkiše. S druge strane, manje od 20% dece ima naviku da dnevno pojede po jednu voćku, dok četvrtina svih učenika jede slatkiše i više puta dnevno.

Američka akademija za pedijatriju objavila je da deca do prve godine treba da unose oko 900 kalorija dnevno, a od dve do tri godine do 1000 kalorija.  Ako je dete fizički aktivno, unos kalorija može da bude veći.

Profimedia

Statistike kažu da su dečaci češće gojazni, ali devojčice ranije postaju svesne svog tela kao gojaznog, te češće navode da im je potrebno da drže dijetu. U svim uzrastima, dečaci su fizički aktivniji od devojčica, ali se fizička aktivnost i kod jednih i kod drugih smanjuje u toku odrastanja, naročito kod srednjoškolaca. Nutricionista Maja Astaloš za portal 24sedam objašnjava kako pametno uvesti dete u borbu sa suvišnim kilogramima.

– Prvi korak bi svakako bio osveštavanje i edukacija roditelja o bitnosti i poznavanju osnovnih principa pravilne ishrane. Roditelji su glavna podrška svojoj deci i bitno je da kod njih razvijemo svest o ovoj temi. Deca uglavnom teško prihvataju promene, pogotovo kada je ishrana u pitanju. Ja uvek stavljam akcenat na zdravlje i primerima iz prakse pokušavam da im probudim svest o važnosti pravilne ishrane na zdravlje.

Profimedia

Važno je deci korigovati ishranu pogotovo ako imaju prekomernu težinu, ali je bitno da to ne rade na svoju ruku, već uz stručnu pomoć da ne bi dodatno narušili svoje zdravlje.

– Pubertetlije su sklone izgladnjivanju i držanju dijeta sa interneta, što za posledicu može imati poremećaj hormona i zdravlja u celosti. Vazno je da deca imaju pet obroka, tri glavna i dve užine. Iz svake grupe namirnica, treba da bude zastupljena bar po jedna da bi ishrana bila dobro izbalansirana. Za decu su najbolji izvor energije složeni ugljeni hidrati jer oni postepeno ulaze u krv i daju energiju (baren krompir, pirinač, pasulj, žitarice, celo zrno-ovas, ječam, heljda, proso, amarant, kinoa).

Slušajte potrebe deteta i ne terajte ga da „oliže tanjir“.

– Trebalo bi slušati dečje potrebe i ne terati ih da pojedu sve iz tanjira, to za posledicu ima gojaznost u starijem uzrastu. Opredelite se za češće, a manje obroke. Teranje deteta da pojede sve nije dobar način, jer nemaju sva deca isti apetit i nekima je previše ono što je drugima premalo. Ako je dete sito, ne treba ga siliti da jede još, savetuje Maja Astaloš.

Profimedia

Mnoge nezdrave prehrambene navike stečene u detinjstvu, prave veliku štetu kasnije u životu. Postoje jednostavni načini kojima se roditelji mogu služiti kako bi osigurali da im deca stiču zdrave navike.

– Pre svega, deca bi iz ishrane svakako trebala da izbace kupovne sokove, gazirana pića, slatkiše i brzu hranu. Ova hrana je bogata zasićenim mastima i prostim šećerima koji utiču na gojaznost, ali i guše zdrav apetit. Prosto je, deca će jesti grickalice ako ih imaju u kući. Ukoliko ih roditelji ne kupuju, ne mogu ih konzumirati.. Napunite frižidere orašastim plodovima i svežim sokom, tako da deca kada žele užinu pojedu ili popiju nešto zdravo. Najbolji zalogaji i pića između obroka su oni bez šećera, zaključuje nutricionista Maja Astaloš.

Privatna arhiva/Maja Astaloš

Kada deca u mladosti razviju sklonost ka zdravoj hrani, manja je verovatnoća da će ih kasnije izazivati nezdrave grickalice. Današnja deca treba da ulože mnogo više truda u odnosu na prethodne generacije, da bi svoju kilažu držala pod kontrolom. Deci je danas potrebno mnogo više vežbe i mnogo manje hrane, da bi izgledali kao što su njihovi roditelji izgledali pre 40 godina.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike