„Džingl bels“ nije ni božićna ni novogodišnja pesma

30.12.2020

15:00 >> 12:20

0

Pesma je napisana povodom američkog Dana nezavisnosti

„Džingl bels“ nije ni božićna ni novogodišnja pesma
Copyright Pixabay

Pesma koja vas najviše asocira na dolazak novogodišnjih i božićnih praznika je sigurno „Džingl bels“, a u njoj se ne spominje nijedan od ova dva praznika. Ona je napisana povodom jednog drugog praznika,  američkog Dana zahvalnosti.

„Zvončiće“ je napisao 1857. godine Džejms Lord Pirpont, kao tematsku pesmu za proslavu Dana državnosti u crkvi u gradu Savana u

Pročitajte i ovo:
Džordžiji, gde je radio kao svirač orgulja. Prvobitni naziv pesme je glasio “The One Horse Open Sleigh” („Jedan konj i otvorene sanke“). Bila je to priča o dečaku i devojčici koji su želeli da se provozaju sankama koje je vukao konj.

Ali Pirpont nije bio naivan orguljaš. Vrlo brzo je shvatio da će pesma postati veoma popularna i zaštitio je svoja autorska prava. Na vreme. Jednom prilikom vernici iz crkve u Savani su ga zamolili da pesmu izvede za Božić, što je on počeo da čini svake godine. Tako je pesma postala deo tradicije i dobila titulu „najbožićne pesme“, iako se Božić u njoj uopšte ne spominje.

S vremenom se pesma menjala, pa je dve godine kasnije promenjen i njen naslov. Tada je još uvek bila poznata samo na lokalnom nivou. A onda je Frenk Sinatra uvrstio u svoj repertoar, a potom su je izveli Bing Krozbi i “Andruz Sisters”, čime je postala poznata celom svetu. Njihov snimak iz 1943. godine je jedan od najčešće puštanih snimaka tokom božićnih praznika.

Posle Zemlje, ova pesma je osvojila i kosmos. U decembru 1965. godine posada vasionskog broda “Geminija 6”, astronauti Tom Staford i Voli Skira, poslali su izveštaj Zemlji:

-Vidimo objekat koji liči na satelit. Kreće se od severa ka jugu, verovatno u polarnoj orbiti, vidimo glavni modul i osam manjih pored njega. U glavnom modulu u lunarnoj orbiti je astronaut obučen u crveno odelo…

Potom su zapevali „Zvončiće” u pratnji usne harmonike i pravih zvončića koje su poneli sa sobom sa Zemlje. Zvončići i usna harmonika na kojima je pesma odsvirana izloženi su u Smitsonijan nacionalnom avio-muzeju u Vašingtonu kao prvi instrumenti na kojima je svirano u svemiru.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike