Bizarna mesta na zemlji: Upoznajte selo lutaka ili mačaka, istražite grad duhova ili zaronite do skulptura na dnu mora

24.03.2021

18:00 >> 18:11

0

Napuštena, jeziva, a privlačna mesta širom sveta

Bizarna mesta na zemlji: Upoznajte selo lutaka ili mačaka, istražite grad duhova ili zaronite do skulptura na dnu mora
Copyright Profimedia

Napušteni gradovi duhova, jezivi muzeji, podvodne skulpture nalik ljudima, sela gde žive lutke u prirodnoj veličini, samo su neka od najbizarnijih mesta na svetu za koja možda niste čuli.

Pegavo jezero u Kanadi

Profimedia

Pegavo jezero pojavljuje se samo leti, kada isparavanje iza sebe ostavlja 300 grupisanih vodenih pega. Pegavo jezero sadrži najveću količinu minerala na svetu, magnezijum-sulfat, natrijum-sulfat i kalcijum, kao i brojne druge supstance, kao što su srebro i titan. Jedinstveni sastav velike količine minerala stvara na jezeru predivne raznobojne mrlje. Jezero Kliuk već dugo se smatra svetim mestom, čije vode su korišćene za lečenje svega, od bolova u telu do borbenih rana.

Grad duhova u Namibiji

Profimedia

Nekada grad dijamanata, danas grad duhova bez ijednog stanovnika. Grad je imao sve sadržaje i institucije, bolnice, škole, elektranu, pozorište, čak i prvi tramvaj u ovom delu sveta. Nakon Prvog svetskog rata zalihe dijamanata su potrošene, a grad je konačno napušten 1954. godine. Deo napuštenih građevina se urušio ili je zatrpan peskom. Ipak, turisti su i danas radoznali da istraže sablasni grad duhova i saznaju više o njegovoj istoriji.

Podvodni muzej u Meksiku

Profimedia

Na dnu Karipskog mora u blizini Kankuna, 500 skulptura u prirodnoj veličini našlo je svoj dom, zahvaljujući preduzimljivom vajaru Džejsonu de Kaires Tejloru. Namena skulptura je da one čine svojevrsni greben i tako privlače morski svet. Posetioci su pozvani da dožive nezaboravno iskustvo na monumentalnoj podvodnoj izložbi dizajniranoj za promociju kolonizacije morskog života, bilo na brodu sa staklenim dnom ili na ronilačkoj ekskurziji.

Selo lutaka u Japanu

Profimedia

U zamenu za stanovnike, malo selo Nagoro u Japanu jezivim lutkama privlači turiste sa svih strana sveta. Smešteno 550 kilometara jugozapadno od Tokija, mesto je postalo poznato kao dolina lutaka, otkako je Cukimi Ajano počela da postavlja strašila na ulice kako bi selu „udahnula život“.

– U selu nas živi samo 27, a strašila je deset puta više – kaže Ajano.

Lutke lokalne umetnice mogu se videti pored puta, kako sede u školskim klupama, čak i kako obavljaju poslove u njivama ili vrše radove na putu. Da bi strašila bila što sličnija ljudima, nanosi im šminku. Tako se umetnica priseća svog detinjstva, kada je u selu bilo živo. Meštana je tada, kaže, bilo nekoliko stotina.

Muzej kose u Turskoj

Profimedia

Muzej je formiran tako što je grnčar Galip Korukću odsekao pramen kose Francuskinji koja je 1979. godine posetila njegov atelje. Kosu je okačio na zid, i od tada bi od svake žene koja bi posetila atelje sekao po pramen kose i kačio na zid. Atelje je s vremenom pretvoren u muzej. Danas zidove i plafon podzemnog muzeja „krasi“ više od 16.000 pramenova kose.

Pepeljugina crkva na Tajvanu

Printscreen/Youtube

Staklena crkva u obliku Pepeljugine cipele izgrađena je na Tajvanu pre pet godina kako bi privukla više ženskih vernika. Smeštena u gradu Budaiju, crkva je u potpunosti napravljena od stakla i sadrži 320 staklenih delova. Visoka je 16, a široka 11 metara. Spomenik drži Ginisov svetski rekord kao najveća svetska konstrukcija u obliku cipele sa visokom potpeticom.

Ostrvo mačaka u Japanu

Profimedia

Malo japansko ostrvo Taširođima nazivaju i ostrvom mačaka, kojih ima šest puta više od stanovnika ostrva. Doselile su se pre četiri veka, a doveli su ih ostrvljani kako bi od miševa zaštitili svilene bube koje su uzgajali za tekstilnu industriju. Ostrvo Taširođim,a na kojem živi oko 100 ljudi i 500 mačaka, postalo je svetski poznata destinacija.

Pročitajte još:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike