Izgled Titovog bunkera, najveća državna vojna tajna bivše SFRJ, pred očima javnosti (FOTO)

28.12.2020

15:41 >> 15:42

0

Nacionalni spomenik Konjic je najveća državna vojna tajna bivše SFRJ

Izgled Titovog bunkera, najveća državna vojna tajna bivše SFRJ, pred očima javnosti (FOTO)
Copyright Profimedia

Narodni univerzitet Konjic od danas na društvenim mrežama Facebook, Instagram i Viber predstavlja Nacionalni spomenik “Armijska ratna komanda (ARK/D-0) u Konjicu”, kroz crtež akademskog grafičara Dine Džumhura i uz kratki opis.

Nacionalni spomenik Konjic je najveća državna vojna tajna bivše SFRJ.

Po službenoj dužnosti, samo četiri komandanta su znala za postojanje bunkera na Zlataru, pored radnika koji su birani pažljivo i koji su morali potpisati ugovor o čuvanju tajne. Na prvi pogled vidite samo tri obične kuće okružene prirodom. Te tri kuće su više od 50 godina skrivale tajnu o najvećem vojnom objektu, trećem po značaju u bivšoj SFRJ.

Bunker je sagrađen kao sklonište za predsednika Tita, njegovu porodicu i bliže saradnike u slučaju atomskog rata. Takođe, funkcionisao bi kao centar vojnih operacija (skloništa za Štab vrhovne komande).

Narodni univerzitet Konjic predstavlja program “ONLINE ZBIRKA NACIONALNIH SPOMENIKA S PODRUČJA OPĆINE KONJIC” …

Posted by Zavičajni muzej Konjic on Недеља, 27. децембар 2020.

Ovaj objekat koji podseća na lavirint, sa više od 100 prostorija bi obezbedio nesmetan život 350 ljudi u periodu od 6 meseci. Članovi najvišeg vojnog i političkog vrha bivše SFRJ mogli bi tu da borave šest meseci bez ikakvog kontakta sa spoljnim svetom, jer se u njemu nalazi sve što je potrebno za normalan život.

Temperatura u bunkeru je između 21 i 23 stepena, a vlažnost vazduha od 60 do 70 odsto, što predstavlja idealne uslove za život. Objekat ARK se građevinski nalazi u izvrsnom stanju i pristupačan je javnosti.

pročitajte još

Neprekidno se održavaju sistemi za grejanje, klimatizaciju, protivpožarnu zaštitu i svi drugi sistemi u objektu su pod stručnim nadzorom. Prostor ARK se danas koristi za realizaciju projekta Bijenale savremene umetnosti d-0 ark andergaraund, koji je promoter regionalnih kulturnih vrednosti.

Savet Evrope je 2011. projekt proglasio kulturnim događajem Evrope za 2011. godinu. U 2013. godini on je organizovan pod pokroviteljstvom UNESKO.

Iza dva ciklusa projekta “Bijenale” u Atomskoj ratnoj komandi trajno je postavljeno 80 umetničkih radova, a zastupljeno je 68 umetnika iz 28 zemalja sveta, saopšteno je iz Narodnog univerziteta Konjic.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike