Američka politika seje svuda iste rezultate: 78 odsto mladih želi da napusti Kosovo i Metohiju

10.12.2021

13:26

0

Autor: Milan Ivanić

Toliko željena nezavisnost koju podržavaju Sjedinjene Američke Države očigledno nije donela ništa dobro kosovskim Albancima

Američka politika seje svuda iste rezultate: 78 odsto mladih želi da napusti Kosovo i Metohiju
spomenik Ademu Jašariju u Srbici (Skenderaj) na KiM - Copyright Profimedia

Tzv. država Kosovo spada u najsiromašnije zemlje u Evropi,  a albansko stanovništvo se svake godine sve više iseljava, najvećim delom u zapadne zemlje.

Prema rezultatima istraživanja Međunarodnog republikanskog instituta, koje je sprovedeno krajem novembra, oko 78 odsto ispitanika sa Kosmeta između 18 i 35 godina izjavilo je da bi napustilo zemlju ako im se pruži prilika.

Toliko željena nezavisnost koju podržavaju Sjedinjene Američke Države očigledno nije donela ništa dobro kosovskim Albancima, što je još jedan primer da američka politika seje svuda iste rezultate: pustoš, bedu i potčinjenost Vašingtonu.

Izajva američkog geopolitikologa i diplomate Henrija Kisindžera da je “biti američki neprijatelj opasno, ali biti američki prijatelj pogubno” se po ko zna koji put pokazala kao tačna.

SAD ih uništile, a oni se nadaju da će američke trupe ostati

Ono što je najveći albanski problem je položaj zavisnosti do kojeg ih je dovelo slepo sleđenje politike Vašingtona. 

Podsetimo, početkom ove godine Radio slobodna Evropa je nedavno sproveo anketu među građanima Uroševca pitajući ih šta bi se desilo ukoliko bi američke trupe napustile južnu srpsku pokrajinu.

Prema onome što je moglo da se vidi, Albancima se uopšte ne sviđa takva ideja. Oni su otvoreno rekli da bi, ukoliko američki vojnici napuste Kosmet, otišli i oni.

– Bez američkih trupa imaćete srpsku vojsku na granici u roku od dva sata – rekao je Adem Imeri iz Uroševca.

Njegov sugrađanin, Meriton Zećiri, smatra da bi odlazak vojske SAD bio “opasan” i da su Albanci “bez njih gotovi”.

Jedan od Albanaca koji živi nedaleko od kampa Bondstil takođe deli zabrinutost.

– Ako oni odu, to je veoma opasno, jer ćemo i mi otići iz ove zemlje. Ova država je čudna i stvari bi se mogli promeniti za dva minuta u slučaju da se kamp Bondstil zatvori – rekao je on.

Podsetimo, ukupno 203.330 građana napustilo je Kosmet između 2008. i 2018. i zatražilo azil u Evropskoj uniji. Prema studiji koju je objavio Kosovski institut za evropsku politiku to izaziva strah od nedostatka radne snage na Kosmetu u bliskoj budućnosti.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike