Zašto je ovaj čovek i dalje ministar? Guši srpske medije po nalogu Zapada!
Tim izmenama koje gura Zapad biće osakaćeni svi mediji koji nisu po volji Savetu za štampu
Veliki cenzor, ministar informisanja Mihailo Jovanović uporno ćuti na skandalozne izmene Zakona o javnom informisanju koje će se uskoro naći pred Vladom Republike Srbije.
Tim izmenama koje gura Zapad biće osakaćeni svi mediji koji nisu po volji Savetu za štampu, u kome vedri i oblači predsednik NUNS Željko Bodrožić, osvedočeni opozicionar i ljubimac medija Dragana Šolaka.
Da stvar bude još tragičnija, ovo privatno telo odlučivaće ko će moći da dobije novac iz budžeta za finansiranje projekata, bez obzira da li priznaje Savet ili ne.
Spor oko cene
Dakle, šta se desilo? Radna grupa je sačinila izmene i dopune Zakona o javnom informisanju i Zakona o elektronskim medijima, ali su onda, praktično preko noći, pripremljene nove. Tim novim odredbama, koje su načinjene pod pritiskom predstavnika dela zapadnih partnera, Savet za štampu ima presudnu ulogu u odlučivanju ko može da dobije novac iz budžeta za finansiranje projekata, uključujući i medije koji ne prihvataju njegovu nadležnost.
Prema pisanju medija, da u zakon uđe ova odredba zahtevali su Delegacija EU u Srbiji, Misija OEBS, ambasada Kraljevine Norveške i nemačka Fondacija "Konrad Adenauer". Umesto da izađe u javnost i objasni ovaj zaokret, resorni ministar je odabrao da se sakrije u mišju rupu i sačeka da se prašina slegne.
Međutim, nije bilo samo zamerki na Zakon o javnom informisanju, i Zakon o elektronskim medijima podigao je veliku prašinu, ali su u njemu odredbe koje nisu bile po volji medija u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka, promenjene!
- Sporni stavovi u članu 122 Nacrta zakona o elektronskim medijima, prema kojima je bilo predviđeno da će REM određivati cenu koju će kablovski operatori plaćati za redistribuciju programa nacionalnih televizija, biće obrisani iz finalne verzije dokumenta. Tako je barem ugovoreno danas na sastanku koji je inicirala Misija OEBS s predstavnicima Ministarstva informisanja i novinarskih i medijskih udruženja - prenela je juče televizija N1, koja je u Šolakovom vlasništvu.
RTS na broju jedan
Šolakovi mediji su problematizovali i raspored mesta programa kod operatera, pa je juče i to, kao na pijaci, ispregovarano. Javni servis će zadržati jedinicu, a ostali će biti poređani prema rasporedu operatera, a ne prvo televizije s nacionalnom frekvencijom, kako je prvobitno predloženo.
- Drugi naknadno dodati stav u članu 112 prema kojem je trebalo da se na prva dva mesta nalaze programi javnih servisa, a potom nacionalne televizije Pink, Hepi, B92 i Prva, takođe je izmenjen na zahtev medijskih udruženja. Utvrđeno je, kako saznajemo na sastanku, da će operatori na kanalu 0 imati servisne informacije, na broju 1 javni servis, a da je posle raspored na izboru operatora - prenosi Šolakov N1.
Kaić: Imali su velike ambicije
Ištvan Kaić, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, kaže da je Savet za štampu imao ambiciju ne samo da određuje ko može da dobije novac, već i ko može da konkuriše, ali da su te namere osujećene.
- Njihova (Savet za štampu) slavodobitna objava da će od njih zavisiti raspodela samo vam govori kakve su ambicije imali, a imali su ambiciju ne samo da članom 24 određuju ko može a ko ne da dobije novac, već i članom 22 da od njih zavisi ko može da konkuriše. Takav totalitarizam smo, srećom, na vreme u ministarstvu osujetili - kaže za Republiku Kaić.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari