aktuelno

Mnogi se suočavaju sa ovim: Šta je kontrastna usamljenost i zašto se javlja posle druženja?

26.06.2026

22:42

0

Autor: Milica Lekić

Postoji rešenje

Google Dodaj 24sedam kao Google izvor
Mnogi se suočavaju sa ovim: Šta je kontrastna usamljenost i zašto se javlja posle druženja?
Copyright Profimedia

Usamljenost se danas smatra jednim od najčešćih emocionalnih izazova savremenog života. Iako se često savetuje da više vremena provodimo sa prijateljima, porodicom ili u društvu drugih ljudi, mnogi primećuju da se nakon okupljanja osećaju još usamljenije nego pre izlaska. Ovaj osećaj ima svoje ime – kontrastna ili post-socijalna usamljenost.

Stručnjaci ističu da nije neobično da se nakon prijatnog druženja pojavi osećaj praznine, naročito ako društveni kontakti nisu zadovoljili naše emocionalne potrebe ili smo tokom susreta bili pod stresom.

Šta je kontrastna usamljenost?

Kontrastna usamljenost opisuje osećaj tuge, praznine ili emocionalne distance koji se javlja nakon druženja sa drugim ljudima. Iako na prvi pogled zvuči paradoksalno, psiholozi objašnjavaju da fizičko prisustvo drugih ne garantuje osećaj povezanosti.

Mnogi se suočavaju sa ovim: Šta je kontrastna usamljenost i zašto se javlja posle druženja?Profimedia
 

Terapeuti ovaj fenomen nazivaju i post-socijalnom usamljenošću. Do njega može doći kada se nakon povratka kući suočimo sa tišinom, ali i kada tokom samog druženja nismo imali osećaj da smo zaista viđeni, saslušani ili prihvaćeni.

Zašto se javlja i kod ljudi koji imaju prijatelje?

Prema mišljenju psihologa, kvalitet odnosa mnogo je važniji od njihovog broja. Čovek može biti okružen ljudima, a da se istovremeno oseća usamljeno ako razgovori ostanu površni ili ako ima utisak da ne može da bude ono što jeste.

Kod osoba koje se bore sa anksioznošću ili depresivnim raspoloženjem ovaj osećaj može biti još izraženiji. Umesto da uživaju u trenutku, često analiziraju sopstveno ponašanje, razmišljaju da li su rekli nešto pogrešno ili se porede sa drugima, zbog čega se nakon druženja osećaju iscrpljeno i emocionalno udaljeno.

Introverti češće prepoznaju ovaj osećaj

Stručnjaci navode da su introvertne osobe nešto sklonije kontrastnoj usamljenosti. Njima je često potrebno više vremena za odmor nakon društvenih aktivnosti, a površni razgovori mogu biti posebno iscrpljujući.

Mnogi se suočavaju sa ovim: Šta je kontrastna usamljenost i zašto se javlja posle druženja?Profimedia
 

To, međutim, ne znači da introverti ne vole društvo. Naprotiv, oni najčešće uživaju u manjim okupljanjima i razgovorima koji omogućavaju dublju povezanost, dok ih veliki broj ljudi i stalna komunikacija mogu emocionalno umoriti.

Kako se izboriti sa ovim?

Psiholozi savetuju da kontrastnu usamljenost ne doživljavate kao znak da nešto nije u redu sa vama. Povremeni osećaj praznine nakon druženja sasvim je normalan i ne znači da nemate kvalitetne odnose.

Umesto da sebi zamerate, pokušajte da razmislite kako ste se zaista osećali tokom susreta. Da li ste mogli da budete opušteni? Da li ste razgovarali o temama koje su vam važne? Da li ste imali osećaj da vas drugi razumeju?

BONUS VIDEO:

Usamljenost se danas smatra jednim od najčešćih emocionalnih izazova savremenog života. Iako se često savetuje da više vremena provodimo sa prijateljima, porodicom ili u društvu drugih ljudi, mnogi primećuju da se nakon okupljanja osećaju još usamljenije nego pre izlaska. Ovaj osećaj ima svoje ime – kontrastna ili post-socijalna usamljenost. Stručnjaci ističu da nije neobično da se nakon prijatnog druženja pojavi osećaj praznine, naročito ako društveni kontakti nisu zadovoljili naše emocionalne potrebe ili smo tokom susreta bili pod stresom. Šta je kontrastna usamljenost? Kontrastna usamljenost opisuje osećaj tuge, praznine ili emocionalne distance koji se javlja nakon druženja sa drugim ljudima. Iako na prvi pogled zvuči paradoksalno, psiholozi objašnjavaju da fizičko prisustvo drugih ne garantuje osećaj povezanosti. Terapeuti ovaj fenomen nazivaju i post-socijalnom usamljenošću. Do njega može doći kada se nakon povratka kući suočimo sa tišinom, ali i kada tokom samog druženja nismo imali osećaj da smo zaista viđeni, saslušani ili prihvaćeni. Zašto se javlja i kod ljudi koji imaju prijatelje? Prema mišljenju psihologa, kvalitet odnosa mnogo je važniji od njihovog broja. Čovek može biti okružen ljudima, a da se istovremeno oseća usamljeno ako razgovori ostanu površni ili ako ima utisak da ne može da bude ono što jeste. Kod osoba koje se bore sa anksioznošću ili depresivnim raspoloženjem ovaj osećaj može biti još izraženiji. Umesto da uživaju u trenutku, često analiziraju sopstveno ponašanje, razmišljaju da li su rekli nešto pogrešno ili se porede sa drugima, zbog čega se nakon druženja osećaju iscrpljeno i emocionalno udaljeno. Introverti češće prepoznaju ovaj osećaj Stručnjaci navode da su introvertne osobe nešto sklonije kontrastnoj usamljenosti. Njima je često potrebno više vremena za odmor nakon društvenih aktivnosti, a površni razgovori mogu biti posebno iscrpljujući. To, međutim, ne znači da introverti ne vole društvo. Naprotiv, oni najčešće uživaju u manjim okupljanjima i razgovorima koji omogućavaju dublju povezanost, dok ih veliki broj ljudi i stalna komunikacija mogu emocionalno umoriti. Kako se izboriti sa ovim osećajem? Psiholozi savetuju da kontrastnu usamljenost ne doživljavate kao znak da nešto nije u redu sa vama. Povremeni osećaj praznine nakon druženja sasvim je normalan i ne znači da nemate kvalitetne odnose. Umesto da sebi zamerate, pokušajte da razmislite kako ste se zaista osećali tokom susreta. Da li ste mogli da budete opušteni? Da li ste razgovarali o temama koje su vam važne? Da li ste imali osećaj da vas drugi razumeju? Odgovori na ova pitanja mogu pomoći da prepoznate kakvi vam odnosi prijaju i sa kojim ljudima se osećate autentično. Upravo takve veze, ističu stručnjaci, predstavljaju najbolju zaštitu od usamljenosti – bez obzira na to koliko često izlazite ili koliko ljudi poznajete.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike