instant vesti

Neverovatne lepote Kine: 24sedam u poseti atrakciji Tri mosta - svaki se zove po zmaju, ovde su snimani "Transformersi" (FOTO/VIDEO)

04.09.2024

19:04

0

Autor: K. O.

Jedinstveni predeli koji uključuju pećine, vrtače, pukotine, kanjone, a tu je i tradicionalno selo

Neverovatne lepote Kine: 24sedam u poseti atrakciji Tri mosta - svaki se zove po zmaju, ovde su snimani "Transformersi" (FOTO/VIDEO)
Copyright 24sedam/Goran Sivački

Kina je neverovatna zemlja. Pored toga što je mnogoljudna, puna je raznih čudesa, kako prirodnih, tako i arhitektonskih.

U to se uverio i urednik fotografije portala 24sedam Goran Sivački, koji je proveo nezaboravnih sedam dana u ovoj dalekoj zemlji.

Između ostalog, posetio je i pravo čudo prirode i svojevrsnu turističku atrakciju - Tri mosta. 

Takođe poznata i kao Tri mosta Vulong, lokacija Tiankeng Tri mosta poznata je po tri veličanstvena prirodna kamena mosta, koji predstavljaju najveću grupu prirodnih kamenih mostova u Aziji.

Ova turistička atrakcija nalazi se na dva i po do tri sata vožnje od centra grada Čongćinga (koji je među deset najvećih na svetu), u okrugu Vulong.

24sedam/Goran Sivački
 

Čitavo turističko područje Vulong Karst poznato je po svojim jedinstvenim kraškim predelima, uključujući pećine, vrtače, pukotine, kanjone i još mnogo toga.

Podeljeno je na tri dela - Tri prirodna mosta, Planina vila i Pećina Furong.

Na kineskom su sva tri mosta nazvana po zmajevima:

  •     Tianlong (Nebeski zmaj)
  •     Qinglong (Plavi zmaj)
  •     Heilong (Crni zmaj)
24sedam/Goran Sivački
 

Tri mosta ovekovečena na velikom platnu

Ovaj neverovatan pejzaž i Tianfu poštanska stanica prikazani su u kineskom filmu iz 2006. godine "Prokletstvo zlatnog cveta".

Takođe su prikazani u filmu Majkla Beja "Transformersi 4". Čak postoji i figura Optimusa Prajma kako jaše dinosaurusa autobota iz filma, sa kojom možete da se slikate.

24sedam/Goran Sivački
 

Kako se stiže?

Dok nije postalo turistička atrakcija, ovo mesto bilo je prilično nepristupačno. Sada postoji mreža autobusa koji vode do različitih živopisnih tačaka.

Tri mosta su svakako najprivlačnija za posetu, a ona uključuje pešačenje koje traje oko 30 minuta niz planinu kako bi se stiglo do kanjona gde su mostovi smešteni. Pešačka staza vodi između strmih litica i kroz pećine, pružajući zadivljujuće poglede na mostove i okolinu. Posetioci mogu nastaviti do drugih slikovitih mesta u oblasti ili se vratiti autobusom na početnu tačku.

24sedam/Goran Sivački
 

- Najpre morate da se popnete na vrh kanjona. Potom se liftom spuštate dole, recimo kao desetak spratova naniže. Potom se krećete obeleženim stazama i stepenicama. Tura podrazumeva oko tri i po kilometra šetnje. Za starije i one koji nisu baš u mogućnosti da pešače, postoje nosači koji ih nose rikšama. Ali meni je to malo tužno - priča Goran Sivački.

24sedam/Goran Sivački
 

Najlepši pogled pruža se s prvog prirodnog mosta, mosta Tianlong. I zaista je fascinantan.

Nakon njega, pratite stazu koja vodi do sledeća dva mosta. Hodaćete između litica i kroz pećine, a prizori su prelepi.

"Jedan od mostova je odličan za fotkanje, tu izgleda kao da držite veliki mač u ruci ako stanete na pravo mesto."

24sedam/Goran Sivački
 
24sedam/Goran Sivački
 

"Dok šetate između stena, videćete i jednu koja podseća na slona."

24sedam/Goran Sivački
 

Selo Jingžu, proglašeno za najbolje 2022. godine, svojevrstan je centar ruralnog turizma

Sa svojim morem šuma, livada, vrtača i kanjona, selo Jingžu svrstano je među najbolja turistička sela 2022. od strane Svetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija (UNVTO) zbog očuvanja životnog stila i arhitektonskih karakteristika ukorenjenih u svom jedinstvenom geografskom i kulturnom okruženju.

24sedam/Goran Sivački
 

Stare kuće koje su izgradili lokalni stanovnici, drevne peći na drva, četvrtasti stolovi i bambusove stolice, bakarni čajnici i posude od celadona čuvaju se kako bi turistima pružili doživljaj tradicionalnog seoskog života.

Kako bi se u turističko iskustvo uveli narodni običaji i nematerijalno kulturno nasleđe, selo Jingžu organizuje niz radionica u kojima se podučavaju i prikazuju tehnike nematerijalnog kulturnog nasleđa – uključujući tradicionalno pravljenje batika, pletenje bambusa, pletenje palminih listova, pravljenje keramike, pravljenje tofua, tradicionalno spravljanje prirodnog meda i radionice za sečenje papira, gde turisti mogu da uživaju u šarmu tipične seoske kulture.

24sedam/Goran Sivački
 

Godine 2019, selo Jingžu je uvršteno na listu prve grupe ključnih sela za ruralni turizam u Kini. Stare kuće koje su bile na ivici propadanja pretvorene su u jedinstvene smeštajne objekte, a selo je postalo nezaobilazna destinacija za mnoge turiste širom zemlje.

Kako izgleda šetnja kroz ovaj neverovatan krajolik, pogledajte u videu:

BONUS VIDEO:

 

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike