Dambo i Petar Pan u centru polemike o rasnoj ravnopravnosti! Da li se slažete sa korekcijama i upozorenjima „Diznija“?

16.10.2020

11:20 >> 14:38

0

Ovi kultni crtaći, kao i Maza i Lunja i Knjiga o džungli, prema navodima ove kompanije, sadrže negativne kritike i stereotipe različitih kultura, a na druš

Dambo i Petar Pan u centru polemike o rasnoj ravnopravnosti! Da li se slažete sa korekcijama i upozorenjima „Diznija“?
Copyright Printscreen / Youtube

Kompanija “Dizni” je ponovo ažurirala upozorenje na rasizam u klasičnim crtanim filmovima poput “Damba”, “Petra Pana” i “Knjige o džungli”, koje sada sadrži kritiku negativnog prikazivanja drugih kultura i stereotipe, piše Bi-Bi-Si.

– Ovaj program sadrži negativno predstavljanje i/ili loše postupanje prema ljudima ili kulturama. Ovi stereotipi su bili loši tada i loši su i danas – navodi se u novom dopunjem upozorenju.

U poruci se dodaje da kompanija, umesto da ukloni sadržaj, želi da prizna ovaj negativan uticaj, da uči iz toga i da podstakne debatu kako bi se stvorila zajednička inkluzivna budućnost. Kompanija je prvi put postavila upozorenje na rasizam u klasičnim crtanim filmovima prošlog novembra, međutim, ono je bilo znatno kraće.

– Ovaj program je predstavljen onako kako je prvobitno kreiran. Može da sadrži prevaziđene kulturne predstave – bilo je navedeno u tadašnjem upozorenju, radi odricanja odgovornosti zbog spornog sadržaja.

Upozorenjem na rasizam označen je crtani film “Maza i Lunja” iz 1995. godine, zbog dve sijamske mačke koje su predstavljene putem stereotipa o Azijatima. Neki psi u crtanom filmu su takođe predstavljeni uz pomoć stereotipa o stanovnicima zemalja iz kojih su njihovi vlasnici, na primer, Rusije i Meksika.

U crtanom filmu “Aristokrate” (1970), sijamska mačka, kojoj glas pozajmljuje beli glumac, nacrtana je kao karikatura osobe iz Azije, smatraju u kompaniji.

Kako navode, u crtanom filmu “Dambo” iz 1941. godine, grupa vrana koja Damba uči da igra ima iskarikirane stereotipizirane glasove Afroamerikanaca, a glavna vrana se zove Džim Krou (crow – vrana), što je referenca na skup rasističkih segregacionih zakona (Zakoni Džimija Kroua), koji su nekada bili na snazi na jugu SAD, a glas ovoj vrani pozajmljuje beli glumac.

Kralj Luj iz “Knjige o džungli” (1968), majmun sa lošim sposobnostima izražavanja, koji je predstavljen i kao lenj, peva u diksilend džez stilu. Ovaj lik je kritikovan zbog rasističke karikature Afroamerikanaca.

U crtanom filmu “Petar Pan” iz 1953. godine nativno američko stanovništvo nazvano je “crvenokošci”. Petar Pan i grupa “Izgubljeni dečaci” takođe plešu sa perjanim krunama, za koje “Dizni” tvrdi da predstavlja oblik ismejavanja i prisvajanja kulture i predstava nativnog stanovništva. Pesma iz crtanog filma prvobitno nazvana “Šta crvenog čoveka čini crvenim” je takođe proglašena rasističkom, a njen naziv je kasnije promenjen u “Šta hrabrog čoveka čini hrabrim”.

Jednim od najkontroverznijih “Diznijevih” crtanih filmova smatra se  “Pesma s juga” iz 1946. godine, koji u SAD nikada nije objavljen na video-kaseti ili DVD. Način na koji je predstavljen ujak Remus ponavlja stari rasistički mit da su robovi bili srećni na plantažama pamuka.

“Pesma s juga” zbog rasizma više nije dostupna za strimovanje na platformi “Dizni +”, uz još nekoliko drugih crtanih filmova.

Zbog ovih i sličnih aktivnosti koje su se u poslednje vreme događale, povela se polemika na društvenim mrežama na temu koliko su ovakve izmene i kritike dobrodošle, da li su realne ili preterane i šta one donose. Ostavljamo vama da sud donesete sami.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike