aktuelno

Da li poplave prete Srbiji? Posle oscilacija vremena, sledi nam otapanje snega!

22.01.2024

18:29

0

Zahlađenje koje je prethodnih dana zahvatilo Srbiju donelo je i snežne padavine

Da li poplave prete Srbiji? Posle oscilacija vremena, sledi nam otapanje snega!
Copyright Tanjug/ Prijepolje info portal

Vremenske oscilacije ovog januara bile su veoma česte u Srbiji. Početak meseca doneo je prave prolećne temperature, da bi potom usledio veliko zahlađenje sa snežnim padavinama.

U više navrata tokom dosadašnjeg dela januara dolazilo je do smene stabilnog i toplog i hladnog vremena sa kišom i snegom,  a temperature su u jednom dana drastično menjale.

Tako je maksimalna temperatura u četvrtak u Loznici dostigla prolećnih 22°C, sledećeg dana spustila se na 0°C, a jutros je u Sjenici mereno -20°C. Dakle, temperaturna razlika iznosila je čak 44 stepena za svega par dana.

Zahlađenje koje je prethodnih dana zahvatilo Srbiju donelo je i snežne padavine. U većem delu zemlje formirao se i manji snežni pokrivač, a najviše snega palo je na zapadu Srbije, u Valjevu se formirao snežni pokrivač od 25 centimetara. Najviše snežnog pokrivača ima na Kopaoniku, 27 centimetara.

Srbiju narednih dana očekuje otopljenje i porast temperatura vazduha, a povremeno se očekuju i padavine. Utorak će doneti sasvim slabe padavine mešovitoh karaktera, u obliku slabe kiše, susnežice i slabog snega, ali se ne očekuju značajnije količine.

Kiša će povremeno u većem delu Srbije padati u četvrtak i u subotu, dok se na višim planinama očekuje sneg.

S obzirom na to da se u sedmici pred nama očekuje toplije vreme, a takvo vreme zadržalo bi se i i do kraja januara, narednih dana očekuje se potpuno otapanje snežnog pokirvača u nižim predelima.

Stanje vodostaja na rekama

Prema podacima Republičkog Hidrometeorološkog Zavoda, nivo velikih reka u Srbiji poput Dunava, Save i Tise ima srednji vodostaj. Narednih dana Sava će zabeležiti manji porast od 10 do 30 centimetara, lokalno i više, ali nivo vodostaja biće znatno ispod redovne granice od poplava.

Kada je reč o Dunava i Tisi, narednih dana očekuje se manje-više stagnacija vodostoja, uz manji rast ili pad u zavinosti od delova reka, ali se ne očekuju bitnije osclacije. Nivo vodostaja i ovih reka biće ispod granica redovne odbrane od poplava.

Vodostaj reka južno od Save i Dunava je u domenu niskih vodostaja.

Da li poplave prete Srbiji? Posle oscilacija vremena, sledi nam otapanje snega!Tanjug/Thomas Schulz dpa via AP
 

Velika Morava u narednom periodu imaće pad vodostaja, kao i većina drugih reka.

Zbog otapanja snega, samo lokalno se kod manjih tokova u brdsko-planinskim predelima očekuje neznatni porast, ali dobra vest je da snega nema u velikim količinama, tako da se ne očekuje značajniji porast, a i on će biti kratkotrajan i postepen.

Prema vremenskoj prognozi narednom periodu ne očekuju značajnije i obilnije padavine, niti ekstremnije vremenske prilike, nema opasnosti ni od poplava i drugih problema kada su reke u pitanju, piše Đorđe Đurić za Telegraf.rs.

Bonus video:

 

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sedam

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike