Saveti koji mogu da vas spasu pada na poledici: Kako sprečiti ali i lečiti proklizavanje

11.01.2024

13:40

0

Autor: I.K.

Najčešće posledice padova su modrice i istegnuća tetiva i ligamenata, ali su česte i ozbiljne povrede

Saveti koji mogu da vas spasu pada na poledici: Kako sprečiti ali i lečiti proklizavanje
Copyright 24sedam/Katarina Mihajlović

U ledenim danima kakvi su okovali Srbiju, više je nego potrebno biti oprezan na ulici zbog poledice. Ovih dana drastično je povećan broj hitnih prijema upravo zbog padova i preloma na ulici.

Gradski zavod za javno zdravlje izdao je stoga preporuke kako se zaštiti od pada, ali i kako ublažiti pad.

Padovi na ledu predstavljaju ozbiljan rizik od povreda. Svako može biti izložen riziku od padova na ledu, ali određene kategorije stanovništva su posebno osetljive i zato bi trebalo da izbegavaju izlazak na ulicu po ovakvom vremenu: starije osobe, deca, osobe sa invaliditetom, trudnice, osobe sa određenim zdravstvenim stanjima poput osteoporoze, artritisa ili drugih problema s kostima i zglobovima mogu biti podložnije povredama nakon pada na ledu, radnici na otvorenom, sportisti i rekreativci...

Najčešće posledice padova su modrice i istegnuća tetiva i ligamenata, ali su česte i ozbiljne povrede poput uganuća i iščašenja zglobova, ruptura mišića, povreda leđa, preloma ruku i nogu, potresa mozga i drugih povreda glave, a u najtežim slučajevima može doći do povrede kičmene moždine. Pridržavanje određenih saveta može pomoći u smanjenju verovatnoće nastanka pada i sprečavanju ozbiljnijih posledica.

24sedam/Katarina Mihajlović
 

 

Zato se trudite pre svega da bez preke potrebe ne izlazite napolje tokom nepovoljnih vremenskih uslova, naročito dok površine za hodanje nisu adekvatno očišćene. Nosite toplu odeću- kaput ili jaknu koja vam prekriva najveći deo tela, jer vam može ublažiti pad. Na rukama obavezno imajte odgovarajuće rukavice, pošto one mogu sprečiti povrede prstiju i šaka. 

Pravilan izbor obuće takođe ključan faktor u prevenciji padova na ledu. Izbegavajte obuću sa glatkim đonom i štiklama. Umesto toga nosite nepromočive čizme ili duboke cipele koje pokrivaju skočni zglob i koje imaju neklizajuću podlogu, poput gumene, sa dubokim šarama.

Mobilni telefon će vam biti dragocena pomoć ukoliko treba da pozovete nekoga da vam pomogne, ili hitnu medicinsku pomoć. Takođe, na zakazane obaveze i sastanke krenite ranije kako biste izbegli žurbu i brzo hodanje po ledu.

Hodajte po osvetljenim površinama, pre svega onim koje su očišćeme od leda. Međutim, imajte u vidu da čak i na ovim površinama može biti delova sa snegom i ledom koji se nije otopio, i shodno tome uvek budite na oprezu i hodajte polako - sitnim koracima, kako biste izbegli neočekivani pad. Izbegavajte neravne površine koliko god je moguće. Izbegavajte stepenice ili ivičnjake sa ledom.

Obratite pažnju na postojanje tzv. crnog leda!

Crni led predstavlja tanak sloj glaziranog leda na površinama, pre svega na putevima. Sam led nije crn, već providan i omogućava da se kroz njega vidi podloga, odnosno asfalt, koji je uglavnom tamno sive do crne boje . Često je nevidljiv za vozače ili one koji hodaju i zbog toga je izuzetno opasan jer uzrokuje neočekivana proklizavanja vozila ili padove.

Možete proveriti da li postoji ova vrsta leda testiranjem trotoara ili šetališta pre nego što zakoračite na njih, tak što ćete ispruženim stopalom kucnuti o potencijalno klizave površine.

Uvek je najbolje pretpostaviti da je pločnik klizav, posebno na svim vlažnim, tamnim ili zasenjenim mestima, i biti spreman i na oprezu!

Ukoliko nemate drugog izbora i morate da pređete preko zaleđene površine pridržavajte se sledećeg:

-Hodajte polako i pravite manje korake.
-Ostanite skoncentrisani i gledajte ispred sebe. Nemojte razgovarati mobilnim telefonom, niti kucati poruke dok hodate.
-Nemojte nositi veliki teret kako ne biste izgubili ravnotežu.
-Ruke treba da budu slobodne kako bi vam pomogle u održavanju ravnoteže- nemojte ih držati u džepovima!
-Izbegnite iskušenje da potrčite kako biste stigli na prevoz i ne pretrčavajte preko pešačkog prelaza (poseban oprez kada hodate preko belih površina na zebri).

HOD PINGVINA

Prilikom normalnog hoda centar naše ravnoteže je u sredini tela i naša telesna težina se podjednako raspoređuje na obe noge. Ovakav način hoda po ledu primorava naše noge da nose telesnu težinu pod oštrim uglom u odnosu na podlogu, što može rezultovati veoma nezgodnim padovima i povredama. Promenom načina hoda možete izbeći ovakve padove. Stručnjaci za bezbednost širom sveta preporučuju hodanje poput pingvina, pošto je njihov način hoda najstabilniji.

Kako hodati kao pingvin? Raširite stopala malo više nego što je uobičajeno i lagano se nagnite unapred, kako bi centar ravnoteže bio na prednjoj nozi, sa težištem preko prednjeg stopala. Kako biste dodatno poboljšali ravnotežu ispružite ruke u stranu.

Ukoliko se krećete po vrlo klizavim površinama, razmislite o korišćenju štapova za hodanje. Ova pomoćna sredstva pružaju dodatnu stabilnost i podršku, smanjujući rizik od pada.

Ulazak i izlazak iz vozila u zimskim uslovima takođe se povezuje sa većim rizikom od nastanka padova. Budite posebno oprezni i koristite vrata ili ram svog automobila kao podršku prilikom ulaska ili izlaska iz vozila. Nemojte držati predmete - poput rančeva ili torbica - dok izlazite. Pre nego što uzmete bilo koji predmet, izađite iz vozila u potpunosti .

Određeni lekovi takođe deluju na stabilnost i ravnotežu. Svaki lek koji utiče na psihofizičke sposobnosti (antidepresivi, sedativi, antikonvulzivi i dr.), kao i pojedini lekovi za poboljšanje kardiovaskularne funkciju, mogu povećati rizik od pada. Obavezno razgovarajte sa izabranim lekarom kako biste saznali da li vaši lekovi mogu uticati na vašu ravnotežu, savetuju u Gradskom zavodu za javno zdravlje.

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike