Šverc lekova uzeo maha: "Sadrže otrov za pacove, boju za puteve, sve što ne biste stavili u usta"

25.03.2021

22:59

0

Carinici su nedavno u Dobanovcima zaplenili više od dve tone različitih lekova, čija je fakturna vrednost oko 340 hiljada dolara

Šverc lekova uzeo maha: "Sadrže otrov za pacove, boju za puteve, sve što ne biste stavili u usta"
Copyright Zaplenjeni lekovi Gradina foto: Uprava carina

Carinici su nedavno u Dobanovcima zaplenili više od dve tone različitih lekova, čija je fakturna vrednost oko 340 hiljada dolara.

Roba je pristigla iz Indije, a u kutijama, u kojima su navodno bili suplementi, pronađeno je gotovo 100 hiljada pojedinačnih doza različitih lekova za koje su neophodne dozvole nadležnog ministarstva i Agencije za lekove i medicinska sredstva.

Hipnotici, analgetici, antibiotici, sedativi, lekovi za hipertenziju i impotenciju pronađeni su prilikom vanredne kontrole carinskog terminala.

Tokom pandemije koronavirusa potražnja za lekovima postala je veća od ponude, pa je kruženje opasnih, falsifikovanih lekova doživelo ogromnu ekspanziju.

– Vi imate nekontrolisanu prodaju lekova kao što su lekovi za potenciju svaka druga bandera ima neku oznaku sa brojevima telefona. To je upravo ta vrsta lekova ili stimulansa koji su prijemčivi za crno tržište i jeftiniji su nego da odete u apoteku – kaže za TV Prva Darko Obradović iz Instituta za nacionalnu međunarodnu bezbednost.

Svaki medikament koji uđe na teritoriju Srbije mora proći kontrolu agencije za lekove. Šverceri, neretko, u svojim dokumentacijama daju pogrešne informacije o lekovima kako bi uvezli nešto sasvim drugo i potencijalno opasno po život.

– Mora se povećati svest o tome da falsifikatori sada pokušavaju da uđu u legalan lanac snabdevanja i to je veliki rizik – kaže Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva

Online prodaja lekova takođe predstavlja veliki problem. Kontrola proizvoda na deep webu gotovo je nemoguća, ali ono što zabrinjava jeste sve veća ponuda na društvenim mrežama poput fejsbuka i instagrama. Mnogi od tih lekova ne mogu se kupiti u apotekama.

Pročitajte još:

– Kada steknu dovoljan broj pratilaca, tu viralnost kreću da nude lekove za detoksikaciju, lekove koji su na listi koji se ne mogu izdati bez recepta, koktele, eliksire, to naplaćuju – napominje Obradović.

Zelić upozorava da su ti proizvodi jako opasni.

– U njima se nalaze teški metali, antifriz, otrov za pacove, boja za puteve, sjaj se dobija voskom za podove, sve nešto što ne biste stavili u usta – kaže Zelić.

Stručnjaci ističu da je jedina institicuja kojoj kod ovakvih proizvoda treba verovati upravo agencija za lekove, na čijem sajtu se mogu pronaći informacije o svakom leku pojedinačno.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike