Puno novina donosi nam "korona zakon": Stupa na snagu pre roka, kazne su paprene!

13.11.2020

20:22 >> 08:39

0

Novčane kazne do 300.000 dinara, mere zaštite od koronavirusa, kućna izolacija, samoizolacija, zdravstveni nadzor u kućnim uslovima, lična zaštita i obave

Puno novina donosi nam "korona zakon": Stupa na snagu pre roka, kazne su paprene!
Copyright Profimedia

Novčane kazne od 5.000 do 300.000 dinara za kršenje mera zaštite od koronavirusa, kućna izolacija, samoizolacija, zdravstveni nadzor u kućnim uslovima, lična zaštita i obavezna vakcinacija nove su odredbe Zakona o zaštiti stanovništa od zaraznih bolesti, koji je Vlada Srbije usvojila večeras na sednici Narodne skupštine.

Kako je odlučeno, iz opravdanih razloga Zakon će stupiti na snagu u roku kraćem od osam dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku”.

Izmene i dopune Zakona, kao što verovatno znate, prihvatili su narodni poslanici, njih 189, što je, naravno, večina. Protiv je bio samo jedan poslanik, dok je jedan bio uzdržan, a jedan nije glasao.

Tanjug/Tara Radovanović

Zakon jasno definiše nastupajuću nam realnost, kako treba postupati tokom epidemije koronavirusa, ko kontroliše mere zaštite, koja su ovlašćenja nadležnih, kolike su kazne za nepoštovanje donetih mera…

“24sedam” do detalja vam prenosi koje su nove odredbe ovog zakona i šta tačno znače.

Pa, da krenemo.

Veće kazne

Za sprovođenje kazni sada su nadležni, osim sanitarne, komunalna inspekcija i komunalna milicija.

Ukoliko ne nosite masku u zatvorenom prostoru i ne poštujete fizičku distancu, visina kazne ostaće ista – 5.000 dinara za fizička lica i od 50.000 do 300.000 dinara za pravna lica, ali će njihova primena sada biti brža i efikasnija.

Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

Kako je ranije izjavio ministar zdravlja Zlatibor Lonačar, sanitarni inspektor, pored ovlašćenja koja je imao da sada, može da izda i prekršajni nalog, dok komunalna milicija može da naloži da se isprazni prostor u kojem se krše mere zaštite od koronavirusa, kao i da zatvori objekat najduže do 72 sata.

Kazne paprene, ko ne plati može i u zatvor: Šest izmena zakona koje se tiču svakog građanina Srbije

Inspektori kontrolisali noćne klubove: Zbog kršenja mera izrečeno više kazni

Obavezna vakcinacija

Važna novina koju propisuje Zakon podrazumeva i mogućnost uvođenja vanredne imunizacije. Od trenutka kada Zakon stupi na snagu, za tri-četiri dana, vakcinacija će moći da bude preporučena ili obavezna. Ona se naređuje aktom ministra zdravlja, u skladu sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije (SZO), a na predlog Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” i uz saglasnost Republičke stručne komisije za zarazne bolesti.

Vakcinacija je do sada bila obavezna samo za lica u posebnom riziku od bolesti, poput hepatitisa B, gripa, meningokoka, oboljenja izazvanih streptokokom pneumonije i hemofilusom influence B, kao i u slučaju varičela i infekcije izazvane respiratornim sincicijalnim virusom, ali i po obaveznom kalendaru imunizacije za decu. Dodavanjem tri reči u izmenjenom Zakonu – “ostale zarazne bolesti” – ministar zdravlja moći će da naredi vakcinaciju i u slučaju epidemije koronavirusa.

Pixabay / Katja Fuhlert

Takođe, kazne ni ovde nisu izostavljene. Članom 85 ovog zakona, oni koji odbiju obaveznu vakcinaciju, u slučaju da bude uvedena, moraće da plate novčanu kaznu u iznosu od 50.000 do 150.000 dinara za fizička lica.

Kućna izolacija

Kućna izolacija je mera kojom se nalaže lečenje u kućnim uslovima i ograničava se sloboda kretanja obolelim od zarazne bolesti, ako nemaju nijedan simptom zarazne bolesti. U skladu sa naredbom ministra, ovu meru će propisivati specijalista za infektivne bolesti ili drugi doktor, o čemu će morati da obaveste epidemiologa instituta, koji je nadležan za određenu teritoriju.

Novine u upravo usvojenom Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti

Meru izolacije u kućnim uslovima propisivaće specijalista epidemiologije u nadležnom zavodu, a njome se, kako stoji u zakonu, ograničava sloboda kretanja osoba i nalaže se praćenje zdravstvenog stanja zdravih osoba koje su bile ili za koje se sumnja da su bile u kontaktu sa zaraženima.

Ova mera može se primeniti i prema putnicima u međunarodnom saobraćaju, koji ulaze u Srbiju iz država u kojima je epidemiološka situacija nepovoljna.

Profimedia

Zaposlenima kojima je određena mera izolacije u kućnim uslovima, za vreme provedeno u izolaciji pripada odgovarajuća naknada zarade, odnosno plate, u skladu sa zakonom, a rešenje sanitarnog inspektora o određivanju mere izolacije istovremeno predstavlja i potvrdu o sprečenosti za rad dok ta mera traje.

Ako se mera izolacije u kućnim uslovima određuje detetu koje nije navršilo 14. godinu ili osobi koja nije u stanju da se sama stara o sebi i o zaštiti svojih prava i interesa, rešenje se izdaje roditelju ili staratelju.

Roditelju, odnosno staratelju deteta predškolskog uzrasta ili osobe koja po zakonu ne sme da bude ostavljena bez nadzora, rešenje sanitarnog inspektora istovremeno predstavlja i potvrdu o sprečenosti za rad, dok traje mera izolacije u kućnim uslovima određena tim rešenjem.

Dužina trajanja izolacije je u skladu sa dužinom trajanja maksimalne inkubacije određene zarazne bolesti, u ovom slučaju kovida 19. Ona iznosi 14 dana.

Šira ovlašćenja ministra zdravlja

Ministar zdravlja ključna je ličnost kada je reč o donošenju novih mera zaštite od kovida 19, a izmenama i dopunama Zakona njegova ovlašćenja su znatno proširena.

Tanjug/Sava Radovanović

Stoga, ministar zdravlja može narediti sledeće:

– Zabranu okupljanja na javnim mestima

– Ograničenje kretanja stanovništva u području zahvaćenom vanrednom situacijom

– Zabranu ili ograničenje putovanja

– Zabranu ili ograničenje prometa pojedinih vrsta robe i proizvoda

– Vanrednu vakcinaciju

– Mere lične zaštitete od infekcije.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike