Otkrivamo: Srbija puna "divljih" grobalja: Privatnici uzimaju i po 1.000 evra za mesto na svojim livadama

29.01.2021

19:31 >> 18:38

0

Autor: R.M.

U Udruženju pogrebnika Srbije procenjuju da postoji između 100 i 200 ovakvih lokacija širom zemlje

Otkrivamo: Srbija puna "divljih" grobalja: Privatnici uzimaju i po 1.000 evra za mesto na svojim livadama
Copyright Pixabay/Ilustracija

U Srbiji postoji između 100 i 200 neregistrovanih grobalja, na kojima privatnici prodaju grobna mesta bez ikakve kontrole, kaže za “24sedam” predsednik Udruženja pogrebnika Srbije Ivan Stanisavljević.

– To su nečije njive i livade gde vlasnici prodaju grobna mesta, a dešava se čak i da pojedini pogrebnici kupuju njive pored grobalja. To se sve radi nelegalno, a obično su u pitanju lokalna groblja – kaže Stanisavljević.

Kao primer Stanisavljević navodi situaciju u niškim selima gde, tvrdi on, prodaju grobna mesta po ceni od 200 pa do 1.000 evra.

– U Vrežini za po 1.000 evra prodaju grobna mesta iza crkve. To sve ide u džep nekog privatnika, koji ništa ne plaća državi. Plus naplaćuje kopanje, koje košta oko 10.000 dinara. To su ogromne brojke, a samo u okolini Niša ima četiri-pet ovakvih grobalja – objašnjava on.

Prodaju grobno mesto, pa ucenjuju da kupiš opremu od njih

Stanisavljević dodaje da postoje čak i pogrebnici koji prodaju ovakva mesta, iako to ne spada u njihovu delatnost, a često se dešava da rodbinu pokojnika ucenjuju da mora da kupi njihovu opremu. Naravno, prodaja grobnih mesta se nigde ne vodi u poslovnim knjigama, pa država ostaje uskraćena za poreze.

Razlog zbog kog se ljudi odlučuju da sahrane svoje bližnje na “divljim” grobljima obično je njihova blizina, ali i cena.

Pixabay/Ilustracija

Stanisavljević objašnjava da, recimo, na niškom Novom groblju dvogrob sa ukopom košta 56.000 dinara.

– Ali Niš ima samo jedno gradsko groblje, pa je nekom iz Vrežine daleko da ode do Novog groblja. I onda gleda ono koje mu je bliže. S druge strane, godišnje plaćate 1.300 dinara održavanje, dok na “divljim” grobljima platite jednom i to je to – kaže on.

Međutim, jedno “legalno” groblje treba da ima gradske dozvole, prilaze, uređene staze, osvetljenje, vodu, struju, parking-prostor… sve ono što “divlja” groblja nemaju.

– Ona su zarasla i bez ikakvog reda. Dešava se da čak naplaćuju parking 50 dinara kada je sahrana. Groblje treba da ima i kapelu, gde se smešta pokojnik pre sahrane, ali ova groblja ni to nemaju. Za ono što platite dobijete samo grobno mesto, i to je to – kaže Stanisavljević.

Monopol javnim preduzećima

Pročitajte još:
Istovremeno, kako za “24sedam” kaže Jožef Miškolci iz Udruženja privatnih pogrebnika Vojvodine, ne postoji precizna informacija o tome koliko tačno ima nelegalnih grobalja u Srbiji. Dodaje da je 2014. godine Privredna komora Srbije radila istraživanje gde je anketirano svega 10 opština i tada je utvrđeno da samo u Subotici ima 18 ovakvih grobalja.

– Oni su utvrdili da se polovina sahrana u Srbiji obavlja na nelegalnim grobljima. To je rezultat lošeg zakonodavstva – tvrdi on.

Miškolci objašnjava da su nekada mesne zajednice mogle da osnivaju groblja i da je tada postojala evidencija o njihovom proširivanju. On objašnjava da je to bilo dobro rešenje za seoska groblja, do trenutka kada država nije odlučila da ovu ingerenciju prebaci u nadležnost lokalnih javnih komunalnih preduzeća. Međutim, ona se nalaze ponekad i po 30 kilometara od lokalnog groblja za koje su nadležna, a Miškolci objašnjava da zbog toga JKP često ne vode računa o seoskim grobljima.

– Sve se to radilo sa namerom da JKP ne moraju ništa da ulože a da dobiju ta tradicionalna groblja na selu, a ponajviše u gradovima – kaže on.

Nelegalni grobari uopšte se ne kriju

Ivan Stanisavljević kaže da se nelegalni prodavci grobni mesta uopšte ne kriju.

– Oni čak stavljaju table pored sela da prodaju grobna mesta, znači oglašavaju se. Znam čak za pogrebnika koji “drži” 10 sela i kopa grobove, iako su za to zadužena javna komunalna preduzeća. I onda ucenjuje rodbinu da mora da uzme opremu kod njega – objasnio je Stanisavljević.

Rešenje problema vidi u legalizaciji postojećih grobalja i poveravanju lokalnim vlastima, odnosno mesnim zajednicama, da vode ta groblja.

– Moglo je to i do sada da se reši, ali su lokalne samouprave učinile propust i to treba da nadoknade. Nisu uradile svoj zadatak – objasnio je on, i dodao da bi trebalo omogućiti privatnicima da se bave ovim poslom, ali pod legalnim uslovima.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike