Od usvajanja "korona zakona" prošlo nepunih mesec dana: I dalje strepimo od jedne mere!

09.12.2020

06:09 >> 11:02

0

Autor: Jovana Vrećo

Usvajanje izmena i dopuna Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti uvelo je više novina u zdravstveni sistem Srbije

Od usvajanja "korona zakona" prošlo nepunih mesec dana: I dalje strepimo od jedne mere!
Copyright 24sedam/Tanjug/ Antonio Ahel/ATAImages

Usvojen “korona zakon”, oboreni crni rekordi u broju novozaraženih i preminulih, sve se zatvara u 18 sati, sve se zatvara u 17 sati, vikendom ne rade ugostitelji i uslužne delatnosti.

Ovako se u jednoj rečenici mogu opisati epidemiološka situacija i mere koje su donete u našoj zemlji u poslednjih mesec dana.

Brojke (ne)optimistične

Dan posle izglasavanja izmena i dopuna Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, odnosno “korona zakona”, 13. novembra, bilo je 3.499 zaraženih. Deset dana kasnije, 23. novembra, taj broj se popeo na 5.067 pozitivnih u jednom danu, da bi u prvih dana pet dana decembra varirao između 7.000 i 8.000 novozaraženih.

Ipak, blagi pad se dogodio, i to 6. decembra, kada je bilo 5.809 novootkrivenih slučajeva.

Tada je epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon rekao da u Beogradu dolazi do blagog opadanja broja novozaraženih, ali da je broj onih smeštenih u bolnice ekstremno veliki.

– Sistem je prenapregnut, ali još uvek ima mesta, nijedan pacijent se ne ostavlja da nije zbrinut – rekao je epidemiolog Kon.

Pročitajte još: Dan posle “korona zakona”: Život je jedan! Zapao nam je virus. Treba li vam kupusa?

Dramatično upozorenje dr Kona: Predstoji nam eksplozija korone, najveći problem je pred nama

A.K./ATAImages

“Zatvaranje” – tek kao mogućnost

Mogućnost “zatvaranja” jedno vreme je zagovarao medicinski deo Kriznog štaba kao mogućnost. Ipak, kako je rekao i epidemiolog Predrag Kon, odlučeno je da do toga ne dođe.

– Da je odlučeno da bude maksimalnog zatvaranja, onda svakako ne bi bilo ovako velikih brojeva, ali istovremeno bi stao život – ukazao je epidemiolog.

 

Dve kontrole

Usvajanjem izmena i dopuna Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, nadzor nad sprovođenjem mera vrše sanitarna inspekcija i komunalna milicija. Inspektori su ovlašćeni da pišu prekršajne naloge, a pripadnici komunalne milicije da nalože da se isprazni prostor u kom je došlo do kršenja mera i zatvore objekat najduže na 72 sata.

U skladu sa izmenama “korona zakona” komunalni inspektori i komunalni milicajci mogu da kontrolišu i sankcionišu nenošenje maske ili nepoštovanje fizičke distance u otvorenom i zatvorenom prostoru. Konkretno, to znači da komunalni milicajac ili gradski komunalni inspektor (turistički, ekološki, tržišni…) može da napiše na licu mesta kaznu od 5.000 dinara svakome ko, na primer, u zatvorenom prostoru ne nosi masku ili ne poštuje propisanu fizičku distancu.

24sedam/Goran Sivački

Takođe, gradski komunalni inspektor ili komunalni milicajac može na licu mesta da piše kaznu pravnom licu ukoliko, primera radi, u ugostiteljskom objektu ne postoji dovoljan razmak između stolova ili u odnosu na kvadraturu ima više gostiju nego što je dozvoljeno. Novčane sankcije za pravno lice se kreću od 50.000 do 300.000 dinara.

Katanac na pojedine objekte stavljen već prvog vikenda

Još prvog vikenda po stupanju na snagu „korona zakona“, dok ni obuka 1.100 komunalnih inspektora i 500 komunalnih milicajaca nije prošla, u Beogradu je, u noći između subote i nedelje, kontrolisano oko 150 objekata. Na pojedine objekte je stavljen katanac i zbog nepoštovanja epidemioloških mera.

Usledile su rigoroznije mere

Na sednici održanoj 26. novembra, Vlada Srbije je prvobitno donela odluku da se produži skraćenje radnog vremena, do 18 sati u ugostiteljskim objektima, kladionicama i tržnim centrima, a u prodavnicama do 21 sat.

Pročitajte još: Posle 21 čas život u Beogradu nestaje: Ulice su puste kao da je na snazi policijski čas

Potom je, nedelju dana kasnije, 3. decembra, usvojena odluka da se restorani, kafići, barovi, klubovi, kao i igraonice i kladionice zatvaraju u 17 sati, a da vikendom ovi objekti uopšte ne rade. Ova mera važi i za tržne centre, ali i za kozmetičke i frizerske salone, salone lepote, fitnes centre, teretane i vežbaonice, spa centre i bazene.

Pixabay/Roberto Cortes

Ko radi i posle 17 sati, ali i vikendom?

Izuzeti od mere da rade samo do 17 sati i da se zatvaraju vikendom su: prodavnice prehrambene robe, kiosci brze hrane, apoteke, pumpe i dostava hrane. Pijace radnim danima rade regularno, a u danima vikenda otvorene su od šest do 15 sati. Takođe, pozorišta i bioskopi, po novim pravilima, rade svakog radnog dana, ali i vikendom, do 17 sati.

Još jedan izuzetak predstavljaju restorani i barovi koji se nalaze u okviru hotela i privatnih smeštaja. Ordinacije i laboratorije koje pružaju medicinske usluge mogu da rade tokom čitavog dana, uključujući i vikend.

Objekti i radnje u kojima se pružaju usluge pri čijem vršenju nije potrebno prisustvo korisnika ili su prisustvo i kontakt ograničenog trajanja, poput servisa bele tehnike, tehničkih servisa, krojača, obućara i staklorezačkih radnji, mogu raditi radnim danima do 21 čas, a subotom do 17 časova.

Efekti u najavi

Na pitanje kada se mogu očekivati efekti mera koje su stupile na snagu 4. decembra, epidemiolog Branislav Tiodorović rekao je za RTS da ukoliko se stvarno budu sprovodile, mogli bismo posle 15. decembra da ih procenjujemo.

– Možemo da se nadamo da ćemo da ih ublažimo, ali ipak ćemo morati da računamo na produženje određenih mera – naglasio je Tiodorović.

Pročitajte još: Slava presela i domaćinu i gostima: Komunalna policija “ojadila” Pavlovčane

“Korona zakon” pun novina

Nove odredbe Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, o kojima je 24sedam već pisao, jesu:

Novčane kazne

– Za nenošenje maske u zatvorenom prostoru i nepoštovanje fizičke distance predviđena je kazna od 5.000 dinara za fizička lica, a od 50.000 do 300.000 za pravna lica.

Novi termini – kućna izolacija, karantin

Novim zakonom uvode se i novi termini kao što su lična zaštita (obavezna maska gde je to propisano), kućna izolacija – za pozitivne na virus korona bez simptoma ili sa blagom slikom koja ne zahteva bolničko lečenje, karantin u kućnim uslovima za one koji su bili u kontaktu sa zaraženima u vremenu maksimalnog perioda inkubacije, odnosno 14 dana.

Obavezna vakcinacija

Odredbe o obaveznoj imunizaciji ostaju iste kao u prethodnom zakonu, pa će tako, ako vakcinacija protiv kovida bude obavezna, od 50.000 do 150.000 dinara platiti oni koji odbiju da se vakcinišu.

Ovlašenja ministra zdravlja

Izmenama i dopunama Zakona, ovlašćenja ministra zdravlja su znatno proširena. Tako sada ministar može narediti sledeće: zabranu okupljanja na javnim mestima, ograničenje kretanja stanovništva u području zahvaćenom vanrednom situacijom, zabranu ili ograničenje putovanja, zabranu ili ograničenje prometa pojedinih vrsta robe i proizvoda, vanrednu vakcinaciju, kao i mere lične zaštite od infekcije.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike