Komunalni milicajci i inspektori češljaju sve redom: Maske se nose, ali se kazne pišu zbog drugih mera

03.12.2020

06:46 >> 09:08

0

Najviše kazni u poslednje dve nedelje napisali su zbog nepoštovanja ograničenja radnog vremena, nedostatka dezobarijera i korona redara i nepridržavanja fiz

Komunalni milicajci i inspektori češljaju sve redom: Maske se nose, ali se kazne pišu zbog drugih mera
Copyright Foto:24sedam/Katarina Mihajlović/Tanjug/AP

Oko 1.450 komunalnih inspektora i komunalnih milicajaca već izvesno vreme, uz republičke inspektore, sankcioniše kršenje protivepidemijskih mera na osnovu izmena Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Najviše kazni u poslednje dve nedelje napisali su zbog nepoštovanja ograničenja radnog vremena, nedostatka dezobarijera i “korona redara” i nepridržavanja fizičke distance.

Izmenama zakona koje su stupile na snagu 14. novembra ovlašćenje da sankcionišu kršenje protivepidemijskih mera dobili su i komunalni inspektori i komunalni milicajci, tako da su republičke inspekcijske službe dobile veliko pojačanje.

Otkako su izmene zakona stupile na snagu, povećan je broj nadzora objekata za skoro tri puta. Do tada, taj posao je mogla da obavlja samo Republička inspekcija – pored sanitarne službe, i neke druge, poput tržišne, veterinarske, inspekcije rada… Tako je, na primer, dve nedelje pre donošenja izmena zakona, u periodu od 29. oktobra do 13. novembra obavljen nadzor u 11.759 objekata, a u periodu od 14. novembra, kada su stupile izmene zakona na snagu, do 28. novembra nadzirano je 27.144 objekata – ističe za “Blic” Dragan Pušara, šef EBRD tima za reformu inspekcija pri Ministarstvu državne uprave.

Najmanje se poštuje ograničenje rada

Tanjug/Sava Radovanović

Pušara ističe da privredni subjekti najmanje poštuju ograničenje radnog vremena.

– Recimo, 29. novembra napisane su 22 kazne zbog kršenja ograničenja radnog vremena, zatim devet kazni za nedostatak dezobarijera, šest za nepoštovanje fizičke distance i dve zbog nedostatka “korona redara”. Treba reći da su i same izmene zakona podigle nivo svesti kod svih, naročito privrednih subjekata, koji se više pridržavaju mera.

Pročitajte još:

Vlada usvaja nove mere: Na stolu je pet odluka 

Otkrivamo: Na šta i kako deluje “Fajzerova” vakcina kada se ubrizga u organizam 

Dokaz za to je podatak da je napisan gotovo isti broj kazni u istom vremenskom periodu pre i posle izmena zakona.

– Tokom dve nedelje pre izmena zakona izdato je 98 prekršajni naloga, a u dve nedelje posle izmena zakona 93. S druge strane, tokom 14 dana pre izmena zakona napisano je 195 zahteva sudiji za prekršaje, a nakon izmena zakona 77. To pokazuje da sve više ljudi poštuje protivepidemijske mere jer zna da sada znatno više inspektora može da ih sankcioniše – tvrdi Pušara.

Maske nose skoro svi

Nošenje maski u zatvorenom prostoru polako prelazi u naviku ogromnoj većini građana.

– Gotovo da nemamo takvih prekršaja. Svega nekoliko prekršajnih naloga je izdato. Mnogi nose maske i na otvorenom, bez obzira na to što to nije obaveza nego preporuka – ističe Pušara.

Kazne za nepoštovanje protivepidemijskih mera:

50.000–150.000 dinara za fizičko lice

50.000–300.000 dinara za pravno lice

50.000–150.000 dinara za ovlašćeno lice u pravnom licu

50.000–150.000 dinara za preduzetnike

5.000 dinara je kazna za nenošenje maske

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike