Otkrivamo: Na šta i kako deluje "Fajzerova" vakcina kada se ubrizga u organizam

02.12.2020

10:53 >> 14:23

0

Autor: Radmila Briza

Velika Britanija je registrovala Fajzerovu vakcinu protiv koronavirusa, sve nade se polažu u to da će da zaustavi širenje opake bolesti

Otkrivamo: Na šta i kako deluje "Fajzerova" vakcina kada se ubrizga u organizam
Copyright Pixabay

Ni mastilo se nije osušilo na dokumentu britanska zvaničnika o odobrenju za korišćenje “Fajzerove” vakcine protiv koronavirusa, a sve oči uprte su u nadležne ne bi li od njih saznali kako ta vakcina “radi”.

Iako je “24sedam” već pisao o svim vakcinama, pa i ovoj, evo podataka i o “britanskoj registrovanoj”, koja uliva velike nade da će stopirati nezaustavljivo širenje opake bolesti.

Vakcina je, prema dosadašnjim istraživanjima tokom kliničkih studija, pokazala 95 odsto efikasnosti. U to se ubraja i njeno dejstvo u zaštiti najstarije populacije, a tu je efikasnost za procenat manja – 94.

Vakcina je, prema objavljenim podacima, testirana na 43.000 ljudi u šest zemalja i dosad nisu zabeleženi ozbiljniji kontraefekti.

Evo kako “radi”…

Mnogo se puta polemisalo o osobinama cepiva, jer je objavljeno da ovo spada u takozvane mRNK vakcine. To je i logično, jer koronavirus spada u RNK viruse, odnosno genetski materijal mu je u ribonukleinskoj kiselini (RNK) i ima omotač. U vakcini je upravo RNK kod izazivača bolesti.

Pročitajte i: “Biontek” i “Fajzer” predali zahtev za uslovno odobrenje vakcine protiv korone

Pročitajte i:Predsednik Srbije: Pre decembra imaćemo prve vakcine protiv koronavirusa, uvek sam bio za policijski čas

Za razliku od “običnih” vakcina koje u sebi zadrže žive ili mrtve viruse ili njihove delove, ova ima samo genetski kod virusa, bez ostalih delova virusa.

Profimedia

Njeno dejstvo po ubrizgavanju u organizam čoveka sastoji se u tome što ona prenosi informaciju našim ćelijama da počnu da stvaraju antitela ili ćelije imunog sistema zadužene za odbranu uorganizma od infekcije.

Dakle, genetski materijal koronavirusa, koji predstavlja antigen ili strano telo za naš organizam, imuni sistem prepoznaje pripremajući se za borbu protiv njega, u ovom slučaju koronavirusa, kada on bude dospeo u neše telo prilikom infekcije.

Istovremeno, trebalo bi znati da za proizvodnju mRNK vakcine nije neophodan stvarni virus, što podrazumeva njeno brže pravljenje u odnosu na ostale “obične” vakcine. Upravo to je glavni razlog zašto je jeftinija od ostalih cepiva, a ima važnu osobinu – može da se modifikuju u odnosu na mutaciju koronavirusa.

Te vakcine zahtevaju temperaturu od minus 70 stepeni Celzijusovih za čuvanje.

Koliko je sigurna

Ova vakcina prvo je testirana na laboratorijskim životinjama, pa potom na ljudima. To je, inače, sled kod svake vakcine. Kompanija “Fajzer” će pratitit sve nuspojave u takozvanom postmarketinškom periodu, odnosno kada vakcina počne masovno da se upotrebljava.

Velika Britanija, u kojoj je vakcina prvo registrovana, obezbedila je već 40 miliona doza vakcine, a prvih 10 miliona stiže već do kraja godine. Vakcina se daje u dve doze.

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike