Ekskluzivno! Snimci iz "ukletog" dvorca u koji se retko ulazi! 24sedam u kući gde su živeli Karađorđe i Betovenova ljubavnica! (FOTO/VIDEO)

21.08.2021

18:01 >> 06:22

0

Autor: R.M.

Mnoge misteriozne priče vezuju se za dvorac Šlos u Golubincima, a jedna od najpoznatijih je o ljubavi Betovena i udate žene

Ekskluzivno! Snimci iz "ukletog" dvorca u koji se retko ulazi! 24sedam u kući gde su živeli Karađorđe i Betovenova ljubavnica! (FOTO/VIDEO)
Šlos dvorac Golubinci - Copyright 24sedam/Goran Sivački

Unutrašnjost dvorca Šlos, mesta gde su boravili vožd Karađorđe i Betovenova ljubavnica Žanet d’Hontar, zatvoren je za javnost. Ipak, ekipa 24sedam uspela je da zaviri u ovo mesto o kome se ispredaju razne legende.

Postoji u Sremu jedno mesto koje povezuje slavnog vožda Karađorđa i velikog nemačkog kompozitora Ludviga van Betovena. Ne zna se da li je to jedino mesto gde su im se putevi ukrstili, ali istorijski spisi pokazuju da u dvorcu Šlos, blizu Stare Pazove, sigurno jesu.

 

24sedam/Goran Sivački

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slavni srpski vožd u Šlos je dospeo posle sloma Prvog srpskog ustanka 1813. godine. Prebegao je u Austriju, a u Šlos je dospeo iz manastira Fenek. Zanimljivo je da se na internetu mogu pronaći podaci da je u dvorcu boravio neko vreme, a postoje i tvrdnje da je samo prenoćio.

Ali, važno je da je tamo bio. I dok se vožd sklanjao od Turaka, Betovena je u dvorac dovela ljubav.

24sedam/Goran Sivački

Najpoznatija priča o dvorcu

Naime, kompozitor je bio jako zaljubljen u Žanet d’Hontar, pa je zbog nje potegao čak iz Beča kako bi mogao to da joj pokazuje i lično.

Ali Žanet je bila udata za kapetana Karla fon Greta, što čitavoj priči daje dozu mističnosti. A to je samo jedna u nizu misterija u vezi sa dvorcem.

Dragana Zorić Stanojković, Foto: 24sedam/Goran Sivački

– Veliki značaj dvorca je jer se za njega vežu brojne legende i velike ljubavi – počinje priču za 24sedam Dragana Zorić Stanojković, direktorka Turističke organizacije Stara Pazova.

– Izgrađen je za potrebe vojne granice u vreme Marije Terezije, za njihove kapetane i porodice koje su boravile ovde. Tada Golubinci nisu bili toliko naseljeni, a samo je u ravnici bio jedan ovakav Šlos! – priča ona.

Da li zbog toga što je bio jedinstven, ili zbog nekih tajnih sila, tek dvorac je često “privlačio” neke ljude sa čudnim životnim pričama. A te priče se među Golubinčanima prepričavaju i danas!

Tako je i sa onom o velikoj ljubavi kapetanice Žanet i Ludviga van Betovena, koja je nastavljena i posle njene udaje.

24sedam/Goran Sivački

– Kapetanica je u mladosti poznavala mladog Betovena i nastavili su da se i dalje druže i dopisuju. Verujemo i da je Ludvig van Betoven posetio nekoliko puta Golubince jer je u nekoj prepisci nađena i mapa kako da dođe iz Beča do Golubinaca – objašnjava Dragana.

24sedam/Goran Sivački

A dvoje mladih povezala je Betovenova najveća strast – muzika! On je stvarao, a ona je volela da je sluša.

– Oboje su bili ljubitelji muzike. On je tada tek počinjao i razvijao se. Svirao je na velikim proslavama, a ona je bila devojka iz “više” klase. Upoznali su se i spojila ih je ljubav prema muzici. Ostvarili su kontakt i prosto su se zaljubili. A pošto je kapetanica Žanet bila iz višeg staleža, nije joj bilo dozvoljeno da “baci oko” na jednog Ludviga van Betovena koji je tek bio na početku karijere – priča naša domaćica.

24sedam/Goran Sivački

Nažalost, Žanet nije mogla da se uda za nekoga ko nije bio u njenom staležu. Tako su je udali za vojnog kapetana Karla fon Greta. Ne zna se da li je Žanet bila nesrećna, ali je izvesno da je njena privrženost Betovenu prerasla u tajnu ljubav! Ali, kao i većina ljubavnika, tako su i njih dvoje počeli da “upadaju u oči”.

– Kapetan je shvatio da postoji ljubav između Ludviga i Žanet i prosto je tražio prekomandu ovde, da bi je udaljio od njene velike ljubavi. Ali ni to nije sprečilo da ona ostane u kontaktu sa Ludvigom. Verujem da je dolazio ovde i čak je sačuvan medaljon sa njenim likom u Betovenovom muzeju u Bonu, koji je ona njemu dala na rastanku u Beču – objašnjava Stanojkovićeva.

Potvrda misterije čeka se iz Bona

Iako priča o ljubavi Žanet i Betovena postoji, u našoj zemlji još uvek nema i dokaza na osnovu kojih je ona stvorena. Zato se planira kontakt Betovenovim muzejem u Bonu kako bi došli do još više informacija i sa velikom sigurnošću potvrdili čitavu priču.

– Činjenica jeste da je postojala mapa i medaljon i da su se oni poznavali još iz Beča i da je bilo tu ljubavi… Imamo u planu da u skorije vreme dođemo do pisama, medaljona… pa možda da i neku repliku i fotografije ovde izložimo, napravimo i kratak film i lepu priču o svemu tome, a što bi naši posetioci mogli da imaju kao stalnu postavku u zamku Šlos – objasnila je Stanojevićeva.

Međutim, oko ove ljubavi ima puno misterije pa tako i gde su se sastajali Betoven i Žanet. Nažalost, nema dokaza da je to bilo u samom dvorcu.

24sedam/Goran Sivački

– Pretpostavljamo da nisu jer ona je bila sama sa poslugom tu i da on nije mogao da tek tako da uđe i bude sa njom. Verujemo da su se sastajali par kuća odavde. Ali to je sve jedna lepa legenda i samo možemo dosta stvari da pretpostavimo – objasnila je naša sagovornica.

24sedam/Goran Sivački

Kao i svaka priča tako i ova ima kraj. Izvesno je da su se Betoven i kapetanica na kraju rastali, ali kada se i kako to desilo verovatno će ostati večita tajna.

– Šta se posle izdešavalo to ne bih znala tačno da vam kažem, ali bitno da je ljubavi bilo! – zaključuje Stanojevićeva.

Pročitajte još:

Strašne sudbine stanara dvorca

Iako je, verovatno, ovo najpoznatija priča o dvorcu Šlos, postoje i mnoge legende koje uopšte nisu tako lepe. Jedna od njih kaže da su tokom vetrovitih dana iz njega izlazili takvi zvuci zbog kojih su ljudi pomišljali da su to jecaji žrtava ubijenih u njemu i da je uklet. Na pitanje o tome, Dragana objašnjava da su se mnoge priče bile negativne.

– Više su u vezi sa mučenjem i stradanjem u samom dvorcu. Priča se da je jedan od prvih vlasnika ovog zamka svoju ženu uhvatio sa slugom u prevari, da je vezao za jedan stub u podrumu i ostavio da umre. I da se puno paukova tu pojavilo, da su je obavili… on je nakon toga preminuo ovde od velike tuge… i da se ti pauci ovde često pojavljuju što je jedna simbolika za Golubinčane. Ali mi volimo više da pričamo o lepim stvarima – objasnila je naša domaćica.

24sedam/Goran Sivački

– Sve porodice su nekako tužno završile. I ljubavi su se tužno završile. A i mnogo mučenja je bilo ovde. Pa, ni sam vožd Karađorđe nije bio nekom lepom prilikom ovde… tako da nije uklet, ne volim da kažem da je uklet… ali možda i jeste! – kaže u šali Stanojevićeva.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike