Druga strana medalje: Kako prevazići osećaj krivice da smo koronom zarazili najmilije

04.12.2020

06:20 >> 08:37

0

Negativne emocije još jedna su bitka koju biju oboleli od kovida u slučaju kada su bolest preneli svojim starijim ukućanima

Druga strana medalje: Kako prevazići osećaj krivice da smo koronom zarazili najmilije
Copyright Tanjug/AP Photo/Paul White

Borba sa koronavirusom traje nešto duže od godinu dana, a za to vreme malo ko se nije zapitao: da li sam možda zaražen a da to i ne znam? Takođe, uz ovo pitanje obično se javlja i osećaj straha da ćemo mi biti glavni krivci ukoliko se naši stariji zaraze, teško obole i završe na respiratoru. Ili umru.

Kliničke manifestacije kovida 19 kod dece i mladih su sve manje izražene ili u potpunosti odsutne, a ove osobe – pozitivne na koronu bez vidljivih simptoma – nazivamo asimptomatskim slučajevima.

Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

Ovih slučajeva ima oko 80 odsto, i predstavljaju ogroman izazov kontroli širenja zarazne bolesti jer je njihovo otkrivanje otežano, a velika su opasnost po druge, jer su veliki prenosioci koronavirusa.

Kakao je za “24sedam” nedavno objasnio dr Milanko Šekler, ti slučajevi mogu da imaju tako blage simptome da ih teško i primećuju.

Pročitajte još: Pred vratima Srbije opasna bolest: Preduzete sve mere za suzbijanje širenja opakog virusa

– Malo zapušen nos, prolazna povišena temperatura od svega 37,1 ili 37,2 stepena, glavobolja… To su takozvani asimptomatski slučajevi koronavirusa. Sreća u nesreći je to što ti ljudi mnogo teže mogu da zaraze ostale jer ne izbacuju tako velike količine koronavirusa. Samo kijanjem i kašljanjem se izbacuju kapljice pljuvačke, sline ili sluzi prepune virusa, na daljinu od pet do šest metara – otkrio je nedavno on.

S druge strane, poznato je da stariji teže podnose ovaj virus, posebno oni sa oslabljenim imunitetom i udruženim hroničnim bolestima.

Profimedia

Zdrava mera straha

Tako problem nastaje jer u našoj zemlji često po više generacija živi pod istim krovom, pa je opasnost od prenošenja virusa na starije velika.

Čak i da se desi da virus pređe prag kuće i stigne do vaših roditelja ili pak baka i deka,  ne mora nužno da znači da ste vi odgovorni za to, kaže za “24sedam” psiholog Aleksandra Janković.

Profimedia

– Svi imamo osećaj odgovornosti, ali važno je da pronađemo zdravu meru u tome. Osećaj krivice je neproduktivno osećanje koje ne vodi nikakvom boljitku. Posebno je nezahvalno u ovoj situaciji kada, zapravo, ne možemo biti sigurni da smo baš mi, posebno ukoliko smo asimptomatski slučaj, preneli nekoj starijoj osobi virus. Naravno, u redu je poštovati mere i ne ulaziti u rizične situacije, ali fizička ili socijalna izolacija je za nas, ali posebno za starije, poražavajuća – navodi ona.

Nije namerno

Iako je normalno da osećate krivicu jer ste možda drugoj osobi nesvesno preneli virus, ne znači da ste učinili nešto zlo, jer, kako kaže Jankovićeva, niste to uradili namerno.

Pročitajte još: Vlada usvojila nove mere – kome je ograničeno radno vreme?

– Taj osećaj, ukoliko se javi, svako mora da rešava na svoj način, ali važno je imati na umu da, čak i ako se desi da zarazimo nekoga, nismo to uradili namerno. Osećaj krivice podrazumeva bavljenje sobom u negativnom smislu, ali i to je jedna vrsta egocentrizma. A to je mnogo opasno. Ako ga jednom pustite, prelazi u fazu poraženosti, širi se krug stvari za koje ste „krivi“. Zato, pre svega oprez i umerenost – poručila je ona.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike