Da li srpska mafija pere pare preko bitkoina? Krimosi ih obožavaju jer su "nevidljivi" za državu, ali postoji jedan problem

17.03.2021

06:55 >> 08:13

0

Autor: R.M.

Kriptovalute dobre za legalizaciju prljavog novca, ali nisu u potpunosti sigurne

Da li srpska mafija pere pare preko bitkoina? Krimosi ih obožavaju jer su "nevidljivi" za državu, ali postoji jedan problem
Copyright Pixabay

Osnivač kompanije “Majkrosoft” Bil Gejts izjavio je pre tri godine tokom jedne diskusije da kriptovalute “ubijaju” ljude jer njihova anonimnost znači da su povezane sa finansiranjem terorizma i pranjem novca.

– Za razliku od kreditnih kartica, anonimnost koju pružaju kriptovalute poput bitkoina može biti upotrebljena za kupovinu fentanila i drugih narkotika na crnom vebu, i tako veoma direktno izazovu smrt – objasnio je Gejts.

A, da je Gejts bio u pravu, govori i slučaj jednog Rusa koji je uhapšen u Grčkoj zbog sumnje da je, kao pripadnik bande, oprao četiri milijarde dolara koristeći bitkoin. On je uhapšen po američkoj poternici. Ovo je samo jedan do slučajeva o kojima se piše poslednjih nekoliko godina, otkako su se digitalne valute vinule u nebesa.

Ali, pre nekoliko dana u srpskim medijima se pojavila spekulacija da je i klan Veljka Belivuka kupio više od pet miliona evra u bitkoinima, a da je taj novac sada nemoguće zapleniti jer su potrebne posebne šifre znane samo vlasniku.

Kriptovalute koriste ruska, kineska i japanska mafija

Stručnjak za bezbednost Božidar Spasić kaže za “24sedam” da ne poseduje informacije, ali se ne isključuje ta mogućnost.

– Kod mafije je najveći probem velika zarada, a taj novac pokušava da sakrije od države. Jedan od načina za to je pranje novca, a drugi su te virtuelne novčanice – kaže Spasić.

Boža Spasić, Foto: Printscreen Balkan info

On je uveren da su kriptovalute izmišljene po nalogu nekih mafijaških grupa kojima je to najlakši način da operu novac.

– To koriste ruski mafijaši, kineske i japanske trijade. Mi ne možemo da zamislimo koliko je to para. Imaoci tih bitkoina su veoma moćne skupine ili pojedinci, ali države nisu u stanju to da kontrolišu u potpunosti. Države teško kontrolišu “uobičajno” pranje novca od strane mafije, a kamoli virtuelno – objasnio je Spasić.

Zloupotreba manja nego što se govori

Stručnjak za kriptovalute i osnivač Bitkoin asocijacije Srbije Aleksandar Matanović smatra da se bitkoini ne koriste u kriminalnim krugovima u meri koliko se o tome govori u javnosti.

– Prema izveštajima nekih vodećih svetskih kompanija koje se bave analizom transakcija, svega 0,3 odsto je povezano sa nelegalnim aktivnostima. To je mnogo niže od onoga što bi čovek mogao pomisliti kada pogleda podatke u medijima. Ne kažem da je nemoguće zloupotrebiti, ali se dešava mnogo manje nego što se priča o tome – kaže on.

Matanović kaže da postoji više razloga zašto je to tako.

– Prvo, i dalje je tehnički komplikovano i nije baš da svako može bez problema da koristi bitkoin. Drugo, cena mu je relativno nestabilna, a treće ako ga koristite za prenos prljavog novca često morate da radite duplu konverziju, odnosno prvo da prebacite novac u bitkoine, pa onda obrnuto – objasnio je on.

Gerd Altmann/Pixabay

On je dodao da sve bitkoin transakcije ostaju zapisane na internetu zauvek, pa se uz pomoć određenih alata može saznati čak i za 15 godina da neko stoji iza transakcije.

– Ne znam kako naša policija stoji sa tim alatima, ali FBI, recimo, ih sigurno ima. Verujem da jake organizacije i određene službe imaju određene resurse odvojene za takve stvari – kaže on.

Transakcije transparentne

Iako su vlasnici bitkoina anonimni, internet stručnjak Vojislav Rodić smatra da policija ima mogućnosti da ih otkrije jer su transakcije vidljive.

– Recimo, kupite nešto i taj mora da ima vašu adresu na koju će vam isporučiti proizvod. Svi delići valute mogu da se prate, ali je zanimljivo da o tome ne razmišljaju oni koji koriste tu valutu – kaže on.

Pročitajte još:
– Uz malo truda i sistematskog rada, indirektno što statistikčki, što klasičnim policijskihm radom, može da se dođe do identiteta vlasnika bitkoina. Možete da dođete u veliku količinu bitkoina, ali to nije lako pretvoriti u gotovinu, a da se ne vidi trag – objašnjava Rodić.

On potvrđuje da se deo trgovine droge odvija preko bitkoina, a da kriminalci ne odustaju od kriptovaluta jer se tu radi o večitoj trci “lopova i žandara”.

– Oni će u tehnologiji tražiti i naći način kako da se ta tehnologija zloupotrebi za njihove ciljeve, a snage reda će ih uvek pratiti – zaključio je Rodić.

Eskobar bi bio srećan da je imao bitkoine

Božidar Spasić kaže da bi poznati trgovac drogom Pablo Eskobar bio srećan da je imao ovaj način za pranje novca.

– On bi sve pare pretvorio u bitkoin. Jer ako drži gotovinu, dolazi u opasnost da mu živi novac, koji ne uspe da plasira, trune po nekim sanducima, a mislim da mafija nije mogla da dobije veće mogućnosti od smišljanja elektronskih valuta – objasnio je on.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike