Alarmantno:Pacijenti koji boluju od srca i drugih teških hroničnih bolesti sad teško stižu do lekara

20.11.2020

06:22 >> 07:16

0

Autor: autor26

Iz dana u dan bolnice prelaze u kovid sistem, pa građani koji boluju od nekih drugih bolesti suočavaju se s poteškoćama kad pokušaju da posete lekare, reka

Alarmantno:Pacijenti koji boluju od srca i drugih teških hroničnih bolesti sad teško stižu do lekara
Copyright Profimedia

Koronavirus u prethodnih nekoliko nedelja bacio je Srbiju na kolena! Samo danas je zabeleženo više od 6.000 novozaraženih, što je novi rekord.

Bolnice zbog toga iz dana u dan prelaze u kovid sistem i gotovo da su popunjene, a s velikim posledicama mogu da se suoče i nekovid pacijenti, od kojih će mnogi, kako navode stručnjaci, zbog pucanja zdravstvenog sistema i sve više inficiranih lekara – iskusiti možda i najgore pogoršanje bolesti!

Ovu crnu prognozu predviđa profesor dr Zoran Radovanović, epidemiolog, koji za “24sedam” kaže da nekovid pacijenti u poslednje vreme teško zakazuju preglede kod izabranih lekara.

Zdravstveni sistem se menja

– Zdravstveni sistem se zbog epidemiološke situacije menja, pa iz dana u dan bolnice prelaze u kovid sistem jer se beleži sve veći broj novozaraženih koronavirusom. Građani koji boluju od nekih drugih bolesti suočavaju se s poteškoćama kad pokušaju da posete lekare. Stvar je u tome što će mnogi od njih, nažalost, umreti, i to od nekovid uzroka – objašnjava za naš portal ovaj stručnjak i dodaje da u Beogradu nekovid pacijente primaju Klinički centar i Vojnamedicinska akademija.

Printscreen / YouTube

Dr Nebojša Dimitrijević, direktor Opšte bolnice u Leskovcu, navodi za “24sedam” da ta zdravstvena ustanova prima pacijente, koji nisu zaraženi koronavirusom, ali samo ako je reč o hitnim slučajevima.

– Glavna zgrada naše bolnice nije u kovid sistemu. Kovid bolnica je izdvojena, a glavna radi normalno. Zbog težine epidemiološke situacije, sada smo prinuđeni da primamo samo hitne slučajeve: porođaje, ljude sa ozbiljnim povredama, tramumama… Radi bezbednosti zaposlenih i drugih pacijenata, nekovid pacijenti se na ulazu testiraju antigenskim testovima i, ako rezultati budu negativni, onda se primaju u bolnicu – objašnjava dr Dimitrijević.

On je ranije za naš portal izjavio da se Opšta bolnica u Leskovcu velikom brzinom puni kovid pacijentima i da će, ako se ovako nastavi, “za sedam dana kapaciteti biti popunjeni”. O težini epidemiološke situacije u Srbiji za “24sedam” govorila je i Vidosava Paunović Barbulović, direktorka Zdravstvenog centra u Negotinu, koja je naglasila da je stanje sa koronavirusom u toj bolnici mnogo gore nego u prvom talasu. Kapaciteti bolnice “Studenica” u Kraljevu takođe su popunjeni, što je za naš portal potvrdio dr Zoran Mrvić, direktor te zdravstvene ustanove.

So na ranu

Da stvar bude još gora, jutros je, kao so na ranu, došla vest da je na Institutu za ortopediju “Banjica” koronavirusom inficirano 45 zdravstvenih radnika, što je obelodanio direktor tog Instituta prof. dr Zoran Baščarević.


Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

– To se strašno odražava na intenzitet rada, budući da Institut nije u kovid sistemu i da se bavi redovnim radom. Posebno je teško zbog anesteziologa, jer od njih 18, raspolažemo samo sa devetoro. Nedeljno pregledamo oko 500 traumatizovanih pacijenata, od toga se 50 primi, a 30 operiše. Svakog dana bude osam ili devet operativnih programa. To će mnogo nedostajati ako “Banjica” bude primorana da uđe u kovid sistem – izjavio je Baščarević.

Podrška stomatologa i privatnih lekara

Da zdravstvenom sistemu nedostaje lekara, otkrio je i Slobodan Milisavljević, koordinator Ministarstva zdravlja za kovid, koji je izjavio da u borbu protiv koronavirusa treba uključiti stomatologe i lekare iz privatnog sektora.

– Epidemija koronavirusa traje duže od osam meseci i veliki je broj zaraženih lekara, medicinskih sestara i tehničara, ali i nemedicinskih radnika, što nameće pitanje kako rešiti problem nedostatka osoblja. U kontaktu sam i sa našim lekarima u inostranstvu, koji su spremni da napuste posao i da se vrate kako bi pomogli zdravstvenom sistemu – izjavio je Milisavljević.

Komentarišući stručnost stomatologa u borbi protiv koronavirusa, profesor Zoran Radovanović kaže za “24sedam” da oni mogu pomoći u određenim situacijama.

– Ako dobiju algoritam i uputstva šta treba da rade, onda mogu biti od koristi. Takođe, mogu i da, recimo, odgovaraju na telefonske pozive. A privatne lekare je odavno trebalo uključiti u lečenje obolelih od kovida-19 – zaključuje epidemiolog.

Pročitajte još:

Dr Pelemiš oštar: Već danas ili sutra pooštriti mere!

Šok za srpske epidemiologe: Imunitet na koronavirus može trajati decenijama!?

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike