Dan građevinara: Čine svakog 13. zaposlenog, prave četiri milijarde evra

08.08.2023

09:05

0

Građevinska industrija Srbije poslednjih 10 godina beleži konstantan rast i za desetak godina je uvećana četiri puta, istaknuto povodom praznika građevinske industrije

Dan građevinara: Čine svakog 13. zaposlenog, prave četiri milijarde evra
Ilustracija - Copyright Opština Vladimirci

Građevinska industrija u Srbiji snažno doprinosi razvoju ekonomije i ima značajan udeo u bruto domaćem proizvodu Srbije (BDP) i za poslednjih desetak godina je građevinska aktivnost na teritoriji Srbije porasla je četiri puta, istakao je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić povodom Dana građevinara Srbije.

- U odnosu na 2013. godinu, u 2021. učešće građevinske industrije u BDP je duplirano, odnosno sa tri odsto poraslo je na šest odsto - kazao je Vesić.

Prema njegovim rečima, posledica ovog trenda rasta je i porast tražnje za građevinskim radnicima različitih profila, kao i rast nivoa zaposlenosti u građevinskoj industriji.

Rast zaposlenosti u građevinskoj industriji, dodaje, u periodu od 2018. do 2022. iznosi prosečnih 6,28 odsto međugodišnje, dok je ukupan nivo zaposlenosti prosečno rastao 2,37 odsto.

- Na kraju prošle godine građevinska industrija učestvovala je u ukupnoj zaposlenosti sa 7,5 odsto - kazao je ministar i dodao da je ukupan broj zaposlenih u građevinskoj industriji u periodu od 2018. do 2022. porastao za 36.616 ljudi.

On je naveo i da je ukupan broj zaposlenih na kraju prošle godine u građevinskoj industriji bio 169.771 ljudi.

- U prvom kvartalu ove godine imali smo 170.255 zaposlenih sa  prosečnom bruto isplaćenom zaradom od preko 94.000 dinara, što je za 17 odsto više nego u istom periodu 2022 - kazao je ministar.

Prema njegovim rečima, evidentno je i da nedostatak radne snage na tržištu ima uticaja na rast prosečnih zarada u građevinskoj industriji.

Međutim, ministar naglašava da u prvom kvartalu ove godine, prema podacima koje je radila Privredna komora Srbije, 64,8 odsto kompanija iz sektora građevinarstva nije menjalo nivo zaposlenosti.

Takođe, čak 56 odsto kompanija konstatovalo je da u drugom kvartalu nije planiralo smanjenje broja radnika.

- Čak 41,5 odsto poslodavaca u građevinskoj industriji očekivalo je povećanje broja zaposlenih u trećem kvartalu - kazao je ministar Vesić i dodao da je prema raspoloživim podacima građevinska industrija na drugom mestu po prijavljenim potrebama za zapošljavanje.

Nedostaju radnici

Vesić je rekao Tanjugu i da u građevinarstvu nedostaju radnici svih stručnih sprema, a naročito onih sa niskom stručnom spremom zanatskog tipa.

-  Podaci pokazuju da u sektoru građevinarstva po broju radnika dominiraju radna mesta sa niskim stepenom stručne spreme zanatskog tipa, tesari, zidari, armirači, pomoćni radnici… - rekao je je Vesić.

Podsetio je da domaća preduzeća nude stipendije za učenike koji se opredele za ova zanimanja, ali da je zainteresovanost učenika, ipak, i dalje mala.

On je naveo i da će u budućnosti biti sve veći deficit iskusnih kvalifikovanih radnika, pre svega, zbog loše starosne strukture radne snage.

Usvojene izmene i dopune zakona koje se tiču zapošljavanja radnika, kaže, trebalo bi da olakšaju da se u građevinarstvu zaposli i veći broj stranih radnika.

- Trenutno je u Srbiji najveći broj angažovanih stranih radnika u građevinarstvu iz Turske, zatim iz Egipta i Indije - kazao je Vesić i dodao da angažovanje stranaca pokazuje da Srbija postaje zemlja u koju žele da dođu ljudi iz drugih zemalja i mogu da zarade bolje nego u svojoj zemlji.

Ministar se osvrnuo i na nedavno usvojene izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji, ističući da će one omogućiti veću ekspanziju građevinske industrije.

On je podsetio da se tim izmenama i dopunama zakona, osim ubrzanja postupka za izdavanje građevinske dozvole, ukidanjem konverzije uz naknadu oslobađa i oko 5.000 lokacija koje su bile zarobljene i na kojima će moći da se izgradi oko 15 miliona kvadrata.

- Ako znamo da oko 700 evra košta izgradnja jednog kvadrata, to je negde oko 10,5 milijardi evra direktnog prihoda u BDP zemlje. Kupoprodajni ugovori će vredeti više od 22 milijarde evra, kada bi se svi stavili u funkciju, a to je preko dve milijarde evra od poreza na dodatnu vrednost (PDV), više od  1,2 milijardi evra od poreza na dobit preduzeća i skoro 700 miliona evra od doprinosa za građevinsko zemljište, a da ne pričamo o tome da će se uposliti i veliki broj radnika", zaključio je Vesić.

Dan građevinara obeležava se u znak sećanja na trodnevni štrajk radnika koji je okončan 8. avgusta 1940, a usledio je posle neuspešnih pregovora sindikata i poslodavaca o promeni kolektivnog ugovora i povećanju nadnica, a posebno u delu prilagođavanja iznosa nadnica porastu troškova života.

BONUS VIDEO

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike