„Rajaner“ oterao „Kroaciju erlajns“ na sud zbog miliona evra državne pomoći

21.10.2022

10:44

0

Evropski opšti sud počeo je raspravu u slučaju „Rajanera“ protiv odluke Evropske komisije iz 2020. da odobri 11,7 miliona evra državne pomoći „Kroacija erlajnsu“

„Rajaner“ oterao „Kroaciju erlajns“ na sud zbog miliona evra državne pomoći
Copyright Pixabay/WikimediaImages

Država Hrvatska kompenzovala je sa 11,7 miliona evra gubitke svom nacionalnom avio-prevoznikuKroacija erlajnsu“ nastale tokom pandemije korone i ograničenja putovanja koja su Hrvatska i druge zemlje uveli u od 19. marta do 30. juna 2020.

Irski „Rajaner“ smatra da je i ova pomoć, kao i u prethodnim slučajevima širom EU, narušila konkurenciju na tržištu. Sudski postupak je počeo u sredu, a odluka će biti doneta u novembru, izveštava portal Ex-Yu Aviejšen.

Povodom ovog sudskog postupka iz „Rajanera“ su saopštili da je beskičmenjački pristup Evropske komisije prema državnoj pomoći od početka krize kovid-19 omogućio državama članicama da beskrajno ispisuju čekove svojim neefikasnim zombi avio-prevoznicima u ime izbledelog nacionalnog prestiža.

U saopštenju se dodaje da je EK na brzinu odobrila više od 30 milijardi evra diskriminišuće državne pomoći od početka krize.

„Rajaner“ je sličnu akciju pokrenuo protiv niza odluka o pružanju državne pomoći prevoznicima u Francuskoj, Belgiji, Švedskoj i Italiji.

Evropski opšti sud je već presudio u korist „Rajanera“ u slučajevima koji uključuju „Er Frans/KLM“, TAP, „Er Portugal“ i „Kondor“, ali je odustao od zahteva da avio-prevoznici odmah vrate sredstva.

Pored 11,7 miliona evra datih „Kroacija erlajnsu“ za pokriće gubitaka nastalih od marta do kraja juna 2020, država je tom prevozniku odobrila i 33,2 miliona evra kao vlasnički zajam, i dokapitalizovala ga finansijskom injekcijom od 46,2 miliona evra kako bi se “kapital aviokompanije vratio na nivoe pre kovida, tj. na nivo iz 31. decembra 2019".

Hrvatska vlada je ovog leta podelila 45,4 miliona evra pomoći avio-sektoru zemlje u obliku subvencionisanih kamata na kredite. Primaoci pomoći, kao ni iznosi koje su dobili, još nisu poznati. Hrvatska vlada ima rok od 12 meseci od datuma sklapanja ugovora da to obznani, što znači da podaci verovatno neće biti objavljeni pre juna iduće godine, zaključuje portal Ex-Yu Aviejšen.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike